GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Nedim ATİLLA
YAZARLAR
16 Ağustos 2022 Salı

Zafer ve barış

Büyük Atatürk’ün “Bağımsızlık ve özgürlük benim karakterimdir” sözleri 100 yıl önce içinde bulunduğumuz günleri de çok iyi tanımlar.


Anadolu insanı başka birçok coğrafyada da rastlanabileceği gibi ülkesi, yurdu için her koşulda mücadele vermekten kaçınmaz. Antik çağlarda bile Karya’da Likya’da kentlerinin bağımsızlığını korumak için canını ortaya koyan, başaramayınca da topluca intiharı seçen kahramanlar vardır Anadolu’da… 


Anadolu toprakları üzerinde bağımsız bir devlete, demokratik ve çağdaş bir Cumhuriyet'e sahip olmamız ile sonuçlanan zaman diliminde Ağustos ayı içinde kazanılan zaferlerin özel bir yeri ve önemi var. 


26 Ağustos 1071’deki Malazgirt Zaferi'nin ardından verilen savaşımlar sonucu yurt edindiğimiz Anadolu toprakları, Birinci Dünya Savaşı sonrasında İngiliz emperyalizminin oyununa gelenlerce başlatılan haksız bir işgal girişimi ile karşı karşıya kalmıştı.  26 Ağustos 1922'de başlatılan Büyük Taarruz ve 30 Ağustos Başkomutan Meydan Savaşı ile yurdumuzun üzerinde oynanmak istenen oyunlar engellenmiştir. Türkiye, Büyük Zafere ulaşılması ile bağımsızlık ve özgürlük kararlılığını tüm dünyaya duyurmuştur. 


Adım adım zafer haftasına yaklaşıyoruz.  Elbette tam 100 yıl önce Ağustos 1922’de yaşananları unutmayacağız… Halkımızın kararlılığı ve özverisi, Ordumuzun güç ve cesareti, bizlere bugün de gururla andığımız unutulmaz zaferler kazandırmış, bu zaferler Türkiye’nin varlığını ve saygınlığını güçlendirmiştir.


Uluslararası Rotary 2440. Bölge de bu zafer haftasını Dönem Guvernörü Serdar Durusüt’ün liderliği ve Varyant, Efes, Mudanya ve Kuzey Yıldızı Rotary Kulüplerimizin organizasyonunda güçlü bir şekilde kutlayacak.


İlk etkinliğimiz yarın saat 17’de İzmir Milli Kütüphane’de… Varyant Rotray Kulübü organizasyonunda Ulvi Puğ dostumuzun moderatörlüğünde çok kıymetli iki konuşmacıyı dinleyeceğiz: Hanri Benazüs ve Prof. Dr. Ergun Aybars “Barışın 100. Yılında Büyük Taarruzu” anlatacaklar…


Burada rotaryenlerin olaya barış sözcükleri ile bakması rastlantı değildir. 


Şunu unutmayız: Savaş alanında gösterilen kararlılık, Cumhuriyet'in kurulmasıyla ekonomik, sosyal ve siyasal alanlarda da gösterilmiş, çağdaşlaşma yolunda art arda yaşama geçirilen kapsamlı devrimlerle, Türkiye büyük dönüşüm sürecine girmiştir.
Cumhuriyetimizin sağlam temellerine ve sarsılmaz ilkelerine dayanarak sürekli gelişen Türkiye, geçen yıllar içinde gerçekleştirdiği atılımların gururuyla yarınlarına güvenle bakabilmektedir. Ama bütün bunlar Büyük Atatürk’ün “Yurtta Barış Dünyada Barış” ilkesi öne çıkarılarak başarılı olunmuştur.


Önümüzdeki hafta da etkinliklerimiz sürecek. Yine Varyant, Mudanya, Efes ve Kuzey Yıldızı kulüplerimizin organizasyonunda “100. Yılında Kocatepe’de Buluşuyoruz” …


Çeşitli kentlerden Afyon ve Şuhut’a ulaşacak rotaryenler Çakırözünde buluştuktan sonra tam 25 Ağustos’u 26 Ağutos’a bağlayan gece yarısı Kocatepe’ye doğru yürüyüşe geçecekler. Beş saatlik yürüyüş sonrasında sabah 06’da Kocatepe’deki törene hep birlikte katılacağız. 


Bu güzel topraklar üzerinde özgür ve bağımsız yaşamamızı sağlayan zaferleri kazanan başta Büyük Komutan Atatürk ve O'nun silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve şükranla anacağız.


26-30 Ağustos 1922’yi hiç akıldan çıkarmamak gerek.