GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ayda ÖZEREN
YAZARLAR
4 Temmuz 2020 Cumartesi

Hayat hamlesi

Hayatın getirdiklerine razı olmak mı?

Hayatı başkalarının istediği gibi yaşamak mı?

Yoksa duygularınla, hislerinle, kalp gözünle taa içinden gelen tanrısal bir kuvvetle kendinden hiç beklenmediğin hamlelere hazırlanmak mı?

Kültür ve Lezzet Yolculuklarımızın birinde (teşekkürlerimle sevgili Ali Sokol) bu tamlamayla karşılaştığımda bende harekete geçirdiği duygular…

Arkasında müthiş metaforlar saklayan bir felsefe akımının içine düşmek…

Bir tarafta aklın, diğer tarafta sezgilerin gücü…

Okudukça, altındaki anlamları kazıdıkça fark ettikçe yaşadığım şaşkınlık…

HAYAT HAMLESİ…

Yaşamın sürekli değişim gösteren bir süreç olduğunu biliyoruz. Zaman ise akan yaşamlarımızla birlikte değişim gösteriyor. Dün düşündüğün insan değilsin. Geçen yılki davranışın bu yıl aynı değil. Andaki yaşadıkların geçmişin nedeni olabilir, saydığın nedenlerin hiçbiri yaşadığın şu anı net açıklamayabilir.

Ne bugünün yarını belirler, ne de yarının nedeni bugüne dayanır.

Yaşadığımız büyük travmalar bize çok sancılı bir süreç yaşatır bazen…Ne hissettiğimizi, nasıl o noktaya geldiğimizi anlamayız. Bazen büyük bedeller ödenir, acılar, olumsuz düşünceler ve inişli çıkışlı tüm duygular yeni baştan derlenir. Bazen tüm uzuvların körelir. Soğuk da işlemez sıcak da…Hissizlik en acı verendir aslında…Hissettiklerin sana yabancı gelir. Sen bunları yaşadığın için kendine yabancı kalırsın…

Yaşam değişir, zaman değişir…İnsan değişir…Cesaretin yoksa önünden akıp giden nehrin sularına bakıp dalar gidersin.

Eskiler “köprünün altından çok sular geçti” diye tanımlar bu akışı…

“O Köprü” cesareti olmayanların seyir terasıdır.

Cesaretin varsa o suyun en çağladığı yere kör bir atlayış yapar; bilmediğine, hesaplamadığına, öngörmediğine akarsın. Köprünün altından geçen o sulara karışanlar “HAYAT HAMLESİ”’ni yapabilenlerdir. Körleşen duygu ve akıl merkezlerini çağlayan soğuk sularda harekete geçirirler, dalgalarla, kayalardan aldıkları darbelerle uzuvlar uyanır, işte o zaman kalp gözleri açılır. Önlerine açılan sonsuz seçenekleri görmeye başlarlar.

Yeni bir hayata savrulurken yeni hayatlarının kaptan-ı deryası olmaya hazırlanırlar.

Manevi hayatın simgesi ruhtur, bizi en iyi bilen, en iyi yol gösteren odur. Önce hissederiz. Duygularımızı gözden geçiririz. Ruhumuzun istediklerini görmezden, iç çırpınışlarını duymazdan gelmek bizi hasta eder. İçimize kapatır. Akıl tüm bu içsel yaşananlar sürecinin süzgecidir. O süzgeç bazen başkalarının ne söylediğiyle, tabularla, toplumsal beklentilerle tıkanır. Sahibi sandığımız hayatımızı başkasının düşüncelerine hapsederiz, başkalarının söyledikleri esaretimiz olur.

Öyle anlar yaşanır ki, aklımızdaki diğerlerinin “fikirleri düşünceleri” ne kadar çoksa ve o aklı ne kadar çok sevip ona o denli bağlı yaşıyorsak hayatın hamlesi o kadar imkânsız hale gelir.

Bazı kararlar akılla alınamaz. Çünkü kalp gözünün yaşları aklı sularla boğmuştur. Akan suyun çığlıklarıdır bunlar. Hıçkırıklarını duyurmak için sana sessizce yalvarandır. Sonsuz seçenekleri sana duyurmak için haykırandır. Hayatın hamlesi için bu yakarışlara kulak vermek gerekir.

Kısacası aklını devre dışı bırakmanı, kalbine danışmanı ve ruhi hamleni yapabilme cesaretini göstermeni diler.

Hayatın Hamlesi için “ruhun ayaklanması” şarttır.

Şarkı Önerisi: Ruhum Ayakta – Koray Candemir