GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Harun ÖZDEMİR
YAZARLAR
27 Mayıs 2022 Cuma

Elveda esnaf kardeşim, elveda!

2001 yılıydı, Ankara’dan Mehmet Toptaşaradı, benden Ak Parti’nin kullanabileceği ve seçmenin de dikkatini çekebilecek… projeler istiyordu. İki üç gün sonra gönderdim.

Aynı gün dönüş yaptı Mehmet Toptaş. Esnafın sorunlarının çözümü olabilecek projem ilgi görmemiş. Öyle, büyük ihale yapılabilecek dikkat çeken projeler yok mu, dedi.

Esnaf dedim…

Halk ekonomisinin en etkili sektörü dedim…

Yoksulların teminatsız kolay borçlandığı…

Yürüyüş mesafesindeki tek dayanağı dedim…

Mehmet Toptaş’a bir şey anlatamadım.

Dostum büyük projelere kendisini fena kaptırmıştı. Mühendisti ama henüz yeni kurulmakta olan Ak Parti’ye sunabileceği bir projesi yoktu.

Sadece Toptaş’ın mı, koca koca prof’ların, mühendislerin, iktisatçıların, nice akademisyenin de projesi yoktu!

Ak Parti’nin kurucusu olan yakın uzak arkadaşlarım da proje desteği istiyordu.

Ak Parti TBMM’ye girip hükümeti kurduktan sonra da benden proje desteği istediler.

e-Mail üzerinden gönderdiğim projeler kimlere gitti, akibeti ne oldu, o konulara hiç girmeyelim.

Gönderdiğim projelerin hiçbirine ismimi yazmamışlar. Kes yapıştır yöntemi ile başka dosyaya aktarıp kendi adlarıyla partiye, bakanlara, başbakanlara sunmuşlar.

Ak Parti ile Fikri ve Sınai Haklar konusundaki “sorunlu” ilişkim 2015 yılına kadar devam etti.

Ak Parti’den bir kişi arayıp “teşekkür” etmedi.

Fakat CHP’den Yılmaz Ateş ve MHP’den Musavat Dervişoğlu arayıp “İzmir 2023” adlı çalışmayı okuduklarını, beğendiklerini ve teşekkür ettiklerini…” söylediler…

*** 

Farkındasınız değil mi hala esnafı sorunlarına giremedim:

Haziran 2008’de kitabın İkinci baskısında esnaflar için özel bölüm açmıştım.

Dijital Kartlar” başlığı altında “Esnaf Kart”ı fonksiyonları ile anlatmıştım. Sonraki yıllarda bazı MHP’li belediyelerin örneğin “Sosyal Kart”, “Esnaf Kart” gibi uygulamalar yaptığını basından öğrendim.

Alıç-Veriş Merkezleri(AVM)’nin Türkiye ekonomisini esir alacağını, en çok da esnafı bitireceğini çok konuştum, anlattım, yazdım, çizdim.

Zavallı halkım, burnunun önünü göremeyen halkım! 2001’den beri etkin siyasi çevrelere anlattığım konu bir mankenin aşk hayatı kadar ilgi görmedi.

Esnafın defterinin dürüldüğünü 2001 yılında en etkili kişilerin ipe serdiği unlarda gördüm. Arada bir esnaf kardeşim türü nârâlar atılsa da cenaze merasiminin ötesine gitmeyen sahte demeçlerdi.

İzmir 2023 adlı kitabım harunozdemir.com.tr web sayfamda yıllardan beri yayında. Diğer kitaplarım da ücretsiz web sayfamdan okunabilir.

Ölümüne hükmedilmiş esnaf kardeşime bir teselli olabilir.. Sonra biri çıkıp da kimse bizim sorunlarımızla ilgilenmedi demesin.