GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Fatih YAPAR
YAZARLAR
11 Ekim 2017 Çarşamba

CHP İzmir’de uzlaşı adayı çıkar mı?

Yaz dönemini oldukça hareketli geçiren siyasi partilerin kulisleri kaynamaya devam ediyor. AK Parti’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat neşter vurduğu parti teşkilatlarındaki yenilenme, yerel yönetimlerdeki dönüşüm sürüyor. CHP’nin de hareketlilik açısından iktidar partisinden kalır yanı yok. Kongre süreci delege seçimleriyle devam eden partide “içeriye dönük” mücadele neredeyse dışa yönelik çalışmaları geçmiş durumda. MHP’nin ise gözü Meral Akşener ve kurmaylarının oluşturacağı yeni yapının son halinde.

Hal böyle olunca Türkiye’nin üçüncü büyük ili İzmir’de de her açıdan tüm siyasi partileri ilgilendiren gelişmeler yaşanıyor.

Şimdi asıl konumuz olan CHP’nin İzmir’deki son durumuna, oluşan siyasi atmosfere gelelim!

Belirlenen takvim çerçevesinde delege seçimleri İzmir’in 30 ilçesinde büyük oranda tamamlandı. Bu hafta sonu itibariyle de kıyıda köşede kalan yerlerde üyeler sandığa gidecek. Ortaya çıkan duruma göre fotoğraf da netleşmeye başladı. Kartların karıldığı, kulislerin en yoğun olacağı ilçe kongreleri kısa süre sonra başlayacak.

Tabi ki ilçelerde delegasyon yapısı il kongre sürecine büyük etki yapacak.

Bu arada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “müdahale etmeyin” uyarılarına rağmen “milletvekilleri, genel başkan yardımcıları, parti yöneticileri karışıyorsa biz boş mu duracağız” diyen belediye başkanlarının da süreçte en etkili aktörler olacağı da kesin.

İzmir’de ilçe kongrelerinden önce il başkanlığı çalışmaları çoktan başladı bile. Şimdiden çok sayıda aday var. En başta mevcut İl Başkanı Asuman Ali Güven yeniden aynı görevde kalmak istiyor.  Yönetiminde yer alan Salih Özçiftçi nabız yoklamaya devam ediyor. Yine İl Yönetim Kurulu Üyesi Utku Gümrükçü de çalışmalarını sürdürüyor. İlçe başkanlarından Gaziemir’in genç başkanı Umut Tekin, Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım da il başkanlığına giden yolun taşlarını döşemeye çalışıyor. Parti Meclisi Üyesi ve eski Milletvekili Mustafa Moroğlu’nun gönlünden il başkanlığını geçirdiğini neredeyse bilmeyen yok! Partinin emektar isimlerinden Altan İnanç’ın İl eski Başkan Yardımcısı Barış Erel ile yaptıkları nabız yoklama turunun yankıları ise sürüyor.

Partinin bol isimli yeni kulislerine eski bir siyasetçi daha düştü. O da İzmir eski Milletvekili Prof. Dr. Oğuz Oyan. Partide genel sekreter yardımcılığı görevinde de bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na da yakın bir isim. Üç dönem İzmir’den milletvekili olan Oğuz Hoca il başkanlığını düşünmediğini belirtse de, “Doğma büyüme İzmir’in yerlisiyim. Bu kent benim her zaman göz bebeğim. İzmir partimiz ve ülkemiz için çok önemli bir kent. Gelişmeler ve konuşulanlar benim dışımdaki şeyler” diyor.

En başta ta söyledik!

Bu süreçte belediye başkanları yine aktif bir şekilde görev alacak. Kuşkusuz, önceki kongrede yol arkadaşı eski Milletvekili Alaattin Yüksel için ‘bırakın elini, gövdesini taşın altına koyan’ Başkan Kocaoğlu da belirleyici olacak.

Başkanın yeni dönemde üzerinde durduğu önemli bir konu daha var. O da “genel merkez onaylı üzerinde uzlaşılan bir isimle” yarışa girmek!

Bunun için öncelikli olarak ilçe başkanlarının sonra da belediye başkanlarının görüşlerine başvurulacak. Genel merkez bilgilendirilerek olası “muhalefet” algısı ve karşıtlık durumu en aza indirilecek.

Tek adaylı bir kongre mümkün görünmese de ilkeler, şartlar netleşmeye başladı. Birleşme olur mu bilinmez ama oluşan son duruma göre CHP Genel Sekreteri Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır ve Milletvekili Tuncay Özkan öncülüğünde çalışmalar yapan ekip ile Başkan Kocaoğlu’nun etrafında buluşacak isimler arasında bir yarış yaşanacak!

Kocaoğlu-Yüksel yapısına önceki kongrede destek veren belediye başkanlarına “ilginçtir” bu kez Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ da eklenmiş durumda. Konak İlçe Başkanı Şakir Başak, Bornova İlçe Başkanı Nevzat Kavalar gibi sürpriz isimler de yeni dönemde yeni oluşuma destek veriyor.

Yarımada, Bakırçay ve Menderes Havzası’nda yer alan çeperlerdeki ilçelerde alan hakimiyetini her koşulda “sürdürmeyi” tercih eden Kocaoğlu’nun 2019 sürecinde olumsuz bir gelişmeye tahammülü de yok.

Son bir bilgi daha!

CHP eski İl Başkanı Ali Engin ile baş başa uzun bir görüşme yaptığını öğrendiğim Kocaoğlu’nun ajandasından “sürpriz” bir uzlaşı adayı çıkar mı?

Peki o isim Engin olur mu?

İlçe başkanları ve belediye başkanları geçen süreçte oldukça “yıpratılan” Engin’in etrafında yeniden birleşir mi?

İşte bunların hepsini zaman gösterecek!