GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Cumhur BULUT
YAZARLAR
20 Aralık 2022 Salı

Masa üstünde testi, Almanya biletini kim kesti?

Altılı Masa’n mı var, derdin var. Her gün başka bir kriz, her gün başka bir mesele…

Olay günü Kemal Kılıçdaroğlu’nun Almanya’ya gideceğini öğrendiğimde, “yandı gülüm keten helva, davulcu ne yapsın, tokmak başkasında” diye ülkem adına buruk bir gülümseyişle defterime not düşmüştüm; “Gidiyor gidiyor, Rifkin’in peşinden gidiyor, Alamanya treni kalktı, Kemal’in adaylığı elden gidiyor!”

Gönül gözümüz açık olsa, hiç şaşırmaz günler öncesinden Liderim Devlet Bahçeli Beyefendi’nin samimiyetle ifade ettiği “Aday okul arkadaşım olsun” lafz-ı hikmeti etrafında döner dururdum.

Eh ne yapalım bizim de kabiliyetimiz ve kapasitemiz bir yere kadar…

Biz o gün Sayın Bahçeli’nin latife ettiğini düşünmüştük… Fakat etmemişler efendim, bilgeliği ile yine bizlere ders vermişler…

Velhasıl durum mizah konusu edilemeyecek kadar mühim!

***

Varlık pozisyonumuza, kültürel birikimlerimize, devlet tecrübemize ve geleceğe matuf hedeflerimize baktığımızda önümüze şu gerçek çıkar; “Türkiye Cumhuriyeti Devleti; büyük bir devletin adı, Türk Milleti de; büyük bir milletin adıdır” 

Esasen bu büyüklük kendine yakışır bir seyir gerektirirken, Türkiye neden bu kadar çok dış müdahalelere, engellemelere ve çelmelere maruz kalmaktadır?

Normaldir. Türkiye ve Türk Milleti büyüme potansiyeli taşımaktadır. Coğrafya gücü, kültürel etki alanı gücü, alternatif medeniyet temsilcisi olması; insanlığa huzur getirebilme gücü olması hep ama hep taarruz altında olmasına sebep…

Ne yapalım, kader…

***

Kemal Kılıçdaroğlu: Sosyal medyadan öğrendim

Ekrem İmamoğlu: Planlıydı

Fakat ille de şu son operasyon!

Sağır Sultanın bile bildiği mahkeme gününde “Altılı Masanın en güçlü adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Almanya’ya gönderilmesi, hatta giderken pasaport kuyruğunda beklemesinin cilalanarak basına geçilmesi” aslında tam bir komedi senaryosudur.

Ama biz bu konuda gülmek şöyle dursun, milli onurumuz gereği vah bile diyemiyoruz!

“Boynumuz yiğit boynu, bükerse vatan sevdası büker!” diyerek yolumuza devam ediyoruz.

***

Geçtiğimiz gün yaşananlar ve yaşananları siyasi şova dönüştürenlerin neşesi politik hayatımızda tam da bir ‘taca atılma’ hikâyesidir. Bu olayda taca atılan da hiç şüphesiz CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ta kendisidir.

Aday olmak için yanıp tutuşan Sayın Kılıçdaroğlu eğer nasıl taca atıldığını merak ediyorsa; önce Almanya’ya gidiş biletinin kimler tarafından alındığına sonra da Meral Akşener ve Ekrem İmamoğlu’nun kucaklaşmasına bakmalıdır.

Ama ne kucaklaşmaydı değil mi?

Ben bugüne kadar böylesine bir üzüntüden böyle sevinç çıkaran başka insanlar görmedim. “Yaşasın planımız tuttu! Cezayı aldık” fotoğrafıydı bu.

Görünüşe göre İP’li Meral Akşener, CHP’li Ekrem İmamoğlu’nu siyaseten baştan çıkarmış,böylelikle de hem CHP’ye hem de Kemal Bey’e operasyon yapmıştır.

“Acı tatlı söz eder ha haninna

İşmar eder göz eder ha haninna

Oğlanın ne suçu var ha haninna

Her ne eder, kız eder ha haninna”

 

Masa Üstünde Testi türküsünü bilirsiniz, Van yöremize ait güzel bir türküdür. Birileri şimdilerde onu söyleye dursun, biz de Kemal Bey’e Ferdi Tayfur’dan “Almanya Treni” şarkısını tavsiye edelim…

(Bu arada masanın altındaki gizli ortağın da hiç sesi çıkmıyor. Nedendir dersiniz?)