GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ahmet Aydın AKANSU
YAZARLAR
6 Ocak 2022 Perşembe

İzmirli gazetecilerin sosyal sorumluluğu

İnsan yaşamının en önemli kaynağıdır ormanlar

Bu yıl bol, bol ağaç dikmemiz gerekiyor

Çünkü, geçtiğimiz yıl son 30 yılın en fazla ormanı kaybettik.

Avrupa Orman Yangın Sistemi verilerine göre 2021 Ocak-Ağustos ayları arasında 177 bin 476 hektar orman yandı, yani 248 futbol sahası büyüklüğünde…

2008-2020 yılları arasında ortalama yılda 20 bin hektar yani 28 futbol sahası orman yangını oluyordu.

9 kat daha fazla ormanımız, binlerce zeytin ağacı, milyonlarca arı, evler, hayvanlar yandı.

Dünyaca ünlü Marmaris Balı için üreticiler “50 yıl kimse bal beklemesin”diyor.

Ormanların insan yaşamındaki faydalarını yazmaya kalksam sayfa tamamen dolar.

Ülkemizde, dünyada yaşanan seller felaketleri, fırtınalar, hortumlar canlar alıyor, yaşam alanlarına büyük zarar veriyor.

İklim krizi, küresel ısınma, dünyanın aşırı ısınması gibi haberleri çok sık duyar olduk.

Bilim insanları yaşanan bu doğal felaketlerin sebebinin insan kaynaklı olduğunu sık, sık dile getiriyor.

Ormanlarla ilgili dünyadan bir örnek vereyim.

Amerika’daki Yale Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre dünyada yılda 15 milyar ağaç (on beş milyar) , orman yangınları, sanayi ihtiyacı ve tarım arazisi açmak için yok edildiği, ormanların azalması ile İKLİM VE İNSAN üzerinde çok ciddi etkiler yarattığı rapor haline getirildi.

İZMİRLİ GAZETECİLERDEN 1000 FİDAN  

Geçtiğimiz ağustos ayında İzmir Karşıyaka Seyirtepe mevkiinde yanan ormanlık alanda bir araya gelen İzmirli gazeteciler, yaşadıkları kente, doğaya sahip çıkıp servi fidanlarını toprakla buluşturdu.

İzmir Orman İşletme Müdürü Ersen Çetin, yanan 2,7 hektarlık alana toplamda 3 bin 350 adet fidan dikileceğini belirterek, “2 bin 150 adet kızılçam, 500 tane fıstık çamı, 700 adet karaselvi olmak üzere toplamda 3350 adet fidan dikilmiş olacak” dedi. 

Çevrenin, doğanın korunması adına üzerlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını belirten İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, “Bu bireysel çalışma değil toplumsal bir ödevdir. Temiz bir çevre için yapılacak her çalışmanın arkasındayız, yanındayız. Küresel iklim krizleri, karbon ayak izi gibi çalışmalar konusunda hem meslektaşlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz hem de bu çalışmaların yanında olacağız. Geçen yıl orman yangınlarında çok sayıda orman şehidi verdik. Buradan tüm orman şehitlerimizi minnetle anıyorum. Orman şehitlerimizin heykellerinin dikilmesi ve anılmasına yönelik bir talebimiz ve çağrımız var” diye konuştu.  

Yanan ormanlık alanların en kısa sürede ağaçlandırıldığını belirten İzmir Orman İşletme Basın İletişim Şube Müdür Vekili Erol Pehlivan, “Her 10 yılda bir yaptığımız gözlemler doğrultusunda İzmir’de son 25 yılda orman varlığı yüzde 5 arttı. Zeytin, ceviz, badem, kestane, fıstık çamı gibi ağaç türleri dikerek orman köylülerine destek oluyoruz. Ağaçların bakımını orman köylüsü yapıyor ve meyvesinden elde edilen geliri de onlar alıyor” dedi.

Bu tür sosyal sorumluluk çalışmalarının artmasını diliyorum.