GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ahmet Aydın AKANSU
YAZARLAR
31 Mart 2020 Salı

22 saniyede BİR LİTRE SU boşa akarsa...

Milyonlarca kişide kaç ton yapar?

Şu sıralar sık sık yıkamak zorunda olduğumuz ELLERİMİZİ SABUNLA OVUŞTURURKEN muslukları açık bırakmayın.

Çünkü 22 saniyede bir litre su boşa akıyor.

Yine dişlerinizi fırçalarken ya da tıraş olurken açık bıraktığınız musluktan dakikada 15-20 litre, bulaşık yıkarken ise 120 litre suyun boşa aktığını biliyor musunuz.

Saniyede bir sefer damlayan bir musluktan bir saat içinde 0.7 litre, bir günde yaklaşık 17 litre su boşa akar.

Evinizdeki musluklara takacağınız düşük akışlı musluk havalandırıcısı ile yüzde 50 oranında daha ekonomik su kullanımı mümkün.

Keza, otomobilini hortumla yıkayan bir kişi ortalama 500-550 litre suyu heba ediyor. Arabanızı ya oto yıkama merkezlerinde yıkatın ya da hortum kullanmak yerine BİR KOVA SU ile yıkamaya özen gösterin.

SU OLMAZSA YAŞAM OLMAZ

Oksijenden sonra en önemli YAŞAM kaynağımız SU’dur.

Dünya ülkelerinde giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılması için Birleşmiş Milletler Dünya Su Konseyi, üç yılda bir toplanıp su krizini, sosyal ve ekonomik kalkınmanın sürdürülebilirliğini tehdit eden bir olgu olduğuna dikkat çekiyor.

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, dünyanın içilebilir su kaynaklarının hızla tükenmeye başladığını ve 2025 YILINDA 3.5 MİLYAR İNSANIN SUSUZ KALACAĞI uyarısında bulunuyor.

Birleşmiş Milletler "Herkes için Su, Sağlık, Koruma ve Hijyen Girişimi" projesi kapsamında hazırlanan rapor büyük ticari kuruluş ve sivil toplum örgütlerine gönderildi. Suyun hayatımız için çok önemli olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Yoksa bir gün dünyanın bazı bölgelerinde olduğu gibi içme suyuna muhtaç kalabiliriz.

TÜRKİYE’DE 7 İLDE 36 GÖL TAMAMEN KURUDU

Hala bilimsellikten uzak su yönetimleri, aşırı su kullanımları, tarım arazisi açmak, sanayi kirliliği, aşırı yapılaşmalar gibi nedenlerle risk altında olan pek çok göl ve sulak alanlarımız var. Dünyanın nazar boncuğu olarak kabul edilen Konya’nın Meke Gölü yüzde 99 oranında kurudu. Türkiye’de 7 İlde 36 göl tamamen kurudu, 14 göl ise kuruma tehlikesi altında.

Çok daha geç olmadan önlemler almalıyız.

Herkes bir adım atarsa, YAŞAM kaynağımız TATLI SU KAYNAKLARINI  koruyabiliriz.