GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Tayfun MARO
YAZARLAR
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İzmir’in sosyal demokratları

CHP İzmir’in ahvali; Bütün düşmanlar toplanmış husumet ekiyor intikam biçiyor, yaptıklarının adını da siyaset koymuşlar…

Yerel yönetimlerde, seçimden sonra göreve gelen her başkan ve çevresi,şehri adeta düşman birliklerinden temizler gibi, önceki yönetimleri tasfiye ediyor.

Solculuğun haysiyetini iki paralık eden bir sürü vasat, kapalı kapıların ardında, durmadan husumet tohumları ekiyor. CHP’yi şehrin tüccarlar kulübüne çeviren kulislerle siyasi alışverişleri yöneten abiler, perde arkasında…

Bir siyasi parti düşünün, siyasi varlığını nefrete, sevgisizliğe, vasatlığa borçlu.

Siyasetin bir tür alışveriş olmaktan öte anlamı kalmamış. Çıkar gruplarının itişmesine, siyaset yapmak, diyorlar. Kimin kime hangi köşede tuzak kurduğunu bilenler iyi siyasetçi oluyor. Onlar yükseliyor.

İnsanı böylesine aşağılara çeken ilişkiler ağında siyaset yapmak için nasıl bir hazım kapasitesine sahip olmak gerekir?

İzmir’de yerel yönetimlerde ve siyasette olan biteni yıllardır izliyorum. Saygı ve güven duymayı çok istedim, ama mümkün olmadı. Samimiyetsizlik, dar grup çıkarları, sen-ben-bizim oğlan kafası, saygı ve güven duymaya engel.

Gelenler degidenler de sözüm ona CHP’li sosyal demokrat… Ama sosyal demokrasi fikri bir tekinin bile umurunda değil.

Gerçek şu ki kendini bilen insan, siyasette olan biteni görünce siyasi partiden uzaklaşıyor. İnsanın hem aklı başında olacak hem gördüklerine rağmen siyaset yapacak! Olacak şey değil.

Ülkeyi, İzmir’de arzı endam eden bu CHP’ye teslim ettiğinizi düşünün… Şahsen, düşünmek bile istemiyorum. Ne yazık ki CHP, CHP’li olmayanların çöktüğü ve köşeleri tuttuğu siyasal partiye dönüştükten sonra, iki yakası bir araya gelmedi.

Gerçek yürüyor. Ülkede hasar büyük. 22 yıllık AKP iktidarı, bütün kurumlarıyla Cumhuriyet’i çökme noktasına getirdi. Kriz, yönetilebilir olmaktan çıktı çıkacak.

Erdoğan-Özel görüşmesi, sanki siyasetin mecrasını değiştirdi. Bu görüşmeyi izleyen görüşme trafiği ve verilen demeçler akılları karıştırıyor.

Gelin görün ki şehirde köşe kapmaca oynayan CHP’lilerin gündemi Türkiye değil. Ortalık yangın yeri, İzmir’in sosyal demokratları pencerede saçını tarıyor.