GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Cemil DİRİM
YAZARLAR
3 Mart 2017 Cuma

Belediye başkanlarının karne dönemi

30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel yönetim seçimlerinin üzerinden yaklaşık 3 yıl geçti. Önümüzdeki günlerde çok sayıda belediye başkanı geçen 3 yıl içerisinde yaptıkları icraatları düzenleyecekleri basın toplantıları ile biz gazeteciler ve kamuoyuyla paylaşacaklar. İmkansızlık veya proje üreten ekibi olmadığı için görkemli hizmetlere imza atamayan bazıları ise ancak sorulursa bu konuya müdahil olacaklar ve sessizce geçiştirecekler. Bu açıklamalar, referandum çalışmalarının gölgesinde de kalabilir. Hiç hesapta olmayan bu referandum çalışmalarına destek olmak zorunda kalan belediye başkanları, rutin çalışmalarına bunu da eklemek zorunda kalacak. İcraat mevkiinde olduğu ve halkın kolay ulaşma şansına sahip olduğu için görevi olmayan konularla da ilgilenmek zorunda kalan başkanların yükü Mart ve Nisan aylarında daha da artacak.

Yaptığı çalışmalara güvenen başkanlar yapacakları “icraatın içinden” toplantılarının hazırlıklarına şimdiden başlarken, elle tutulur projeler ortaya koyamayan, il veya ilçe örgütü ile kavgalı, ekibini kuramamış başkanlar ise kalan 2 yılda önemli hizmetler yapıp yerlerini korumayı hedefleyecekler.

Bazı belediye başkanları ise yaptıkları rutin çalışmalar yanında ortaya koydukları projeler ile diğer belediyelere de örnek olmanın haklı gururunu yaşayacaklar. Denizli Pamukkale Belediyesi’nin örnek projesi de bunlardan birisi. Pamukkale Belediyesi ekmek israfını önlemek amacıyla yaptırdığı ‘Bayat Ekmek Kutuları’ aracılığıyla 2006 yılında 15 bin ekmeğin çöpe gitmesini engellemiş. Toplanan bayat ekmekleri, hayvan barınakları, besihaneler ve sokak hayvanlarının beslenmesinde kullanan Pamukkale Belediyesi'ni ve Değerli Başkanı Hüseyin Gürlesin’i tebrik ediyorum. Bu güzel çalışmanın diğer belediyeler tarafından örnek alınması yerinde olacaktır diye düşünüyorum.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ilköğretim öğrencilerine ücretsiz süt dağıttığı “ Süt Kuzusu Projesi” ile çevre ilçelerde tarım ve hayvancılıkla iştigal eden vatandaşların kurmuş olduğu üretici kooperatiflerine verdiği büyük destek, diğer büyükşehir belediyelerine örnek olması gereken çalışmalar.

Yine Karşıyaka Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl ortaya koyduğu “ Karşıyaka’nn Fidanları Projesi”de yurt çapında örnek alınan projelerden birisi. Karşıyaka’da bulunan her apartmanın bir öğrenciye burs vermesini amaçlayan projeye destek her geçen gün artıyor. Bu projeyi hayata geçirdiği için Karşıyaka’nın başarılı Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ı da tebrik etmek gerekir.

Bir başka başarılı Belediye Başkanı Olgun Atila’yı da anmadan geçmek olmaz. Kızılay Bornova Şubesi işbirliği ile gerçekleştirdiği “ Dost Kart Projesi” ve Down Sendromlu çocukların çalıştığı “ Down Kafe” uygulaması da örnek gösterilecek projelerden bazıları.

Yeri geldiğinde haklı olarak eleştirdiğimiz yerel  yöneticilerin başarılı icraatlarını desteklemek ve kamuoyuna aktarmak bizim görevlerimiz arasında. Herkes gibi Belediye Başkanları da bazen hatalı icraatlar yapabilirler. Önemli olan eleştirileri dikkate alıp varsa hatalı davranışlardan geri dönmeleridir. Ancak hataları eleştirdiğimiz gibi başarılı icraatları da öne çıkarmak, yöneticileri başka hizmetler için cesaretlendirmek ve bölgenin yararına ise teşvik etmek te bizlerin görevlerinin arasında. Bu konuda objektif kalmanın ve kamu yararını düşünmenin önemine dikkat çekmek istiyorum. Her zaman olduğu gibi hataları eleştireceğiz ama başarılı icraatlar yapan Belediye Başkanlarının yanında durmaya, destek vermeye devam edeceğimizi bir defa daha belirtiyorum.