GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Cemil DİRİM
YAZARLAR
18 Kasım 2016 Cuma

Yapılan hizmetlerin 'şeffaf ve denetlenebilir” olması önemli

Yıllardır mesleğimiz gereği çok sayıda belediye başkanı ile tanışma ve yaptıkları hizmetleri yerinde inceleme şansımız oldu. Siyasetçiler için en zorlu görevin Belediye Başkanlığı olduğunu kabul etmek gerekir. Çünkü vatandaşın her türlü sorunu için çözüm beklediği kurum belediyedir çoğu zaman. Belediye Başkanları da özellikle iş talebi için gelenlerin çokluğundan şikayetçi olurlar. Çünkü gelen talepleri karşılaması imkansızdır. Ancak seçimlerde kendisine destek veren insanlara hayır demek durumunda kalmakta hoş değildir. Bu durum pek çok belediye başkanı için çekilmez bir hal alabilir. Eğer bu taleplere ılımlı yaklaşıp nedenlerini açıklama konusunda başarılı olamazsa partililerinin desteğini de kaybedebilir. Bu konudaki başarısızlığı siyasi geleceğini de etkiler. Başkan seçildikten sonra sorunlar yaşamamak için adaylık süreci öncesinde kendisini yetiştirmiş olmak çok önemlidir. Özellikle belediye başkanı olarak yapabileceklerinin sınırını bilmek, iletişim konusunda kendisini geliştirmiş olmak, halkla ilişkiler tekniklerini bilmek önemli donanımlardır.

Geçtiğimiz günlerde daha ilkokul yıllarında belediye başkanlığını kafasına koyan, kendisini geliştirmek için gerekli hazırlıkları yapan, eğitimini bu yönde alan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ile sohbet etme fırsatımız oldu. Adaylık sürecindeki vaatlerinin yüzde 90’ını gerçekleştirdiğini vurgulayan Atila, yapmayı düşündüğü yeni projelerini de bizimle paylaştı. Öğrencilik döneminde ve sonrasında yaklaşık 10 yıl Bornova da oturduğum için yabancısı olmadığım bu ilçedeki gelişmeleri hayranlıkla gördüm. Özellikle gençlere yönelik hizmetlerini çok beğendiğim Atila, üniversite öğrencilerine ücretsiz olarak çamaşır yıkayabildikleri, kütüphane, yemek ve kafeterya hizmetlerinden yararlanabildikleri  bir merkezi hayata geçirmiş. Bizim öğrenci olduğumuz dönemde bunların hiç biri yoktu. Yine engellilere yönelik hizmetlerini de taktir ile karşılamamak mümkün değil.

Bornova'da faaliyet gösteren STK’lar ile çok iyi ilişkiler geliştiren ve onlarla işbirliği içinde çalışan Atila, bütün projelerinde işbirliğine önem verdiklerini, iyilik ve güzellikleri birlikte çoğalttıklarını vurguladı. Yapılan hizmetlerin denetlenebilir olması için birileri ile ortak çalışmanın önemine değinen Atila, ortaklaşa hizmet yapmanın şeffaf ve denetlenebilir olmayı da beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Çok önemsediğim ve bu konuyu özetleyen cümlesi de “İşbirliği yapmak şeffaf ve denetlenebilir kılar” oldu.

Yine Bornova’da faaliyet gösteren STK’lara yönelik, “Kentte yeni proje üretmek isteyen bütün kurum ve kuruluşlara kapımız ve gönlümüz açık, birlikte yol yürümekten de büyük bir mutluluk duyarız” çağrısını yapan Atila’nın bu çağrısı cevapsız kalmayacaktır diye düşünüyorum. Çok detaya girmek istemiyorum zaten vaatlerinin yüzde 90’ını ve ilave bazı projeleri hayata geçirdiğini söylemesi durumu yeterince anlatıyor.

Başkan Olgun Atila’nın gerçekleştirdiği projeler, vatandaşla kurduğu sıcak ilişki, enerjisi ve donanımı onun siyasette de önünün açık olduğunu gösteriyor. Özellikle önümüzdeki yerel seçimlere yönelik büyük beklentisi olanlara Atila’yı yakından takip etmelerini öneriyorum.