GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Cemil DİRİM
YAZARLAR
4 Ocak 2016 Pazartesi

CHP’de dengeler değişebilir

CHP İzmir İl Kongresinin üzerinden günler geçmesine rağmen tartışmalar sürüyor. Kongre sürecinde yaşanan tatsızlıklara ve karşılıklı suçlamalar sonrasında kongrede kazanan Alaattin Yüksel’i sıkıntılı günler bekliyor. Tacettin Bayır, Aytun Çıray, Tuncay Özkan gibi bazı milletvekillerinin aleyhte tavır aldığı Yüksel, Aziz Kocaoğlu’nun desteğiyle göreve seçildi. Ancak aradaki oy farkının az olması, Aziz Kocaoğlu’na tepki duyanların hedefinde olması ve önümüzdeki günlerde yapılacak kurultay da kendisine muhalif isimlerin PM ye girebilecek olması Yüksel’i zor günlerin beklediğini gösteriyor. Önceki gün İzmir de düzenlediği basın toplantısında kongreyle ilgili bir soruyu cevaplayan Genel Sekreter Gürsel Tekin’in muhaliflere disiplin sopasını göstermesi de dikkat çekici. Millletvekilleri ile Aziz Kocaoğlu arasında yaşanan polemiğin sorulduğu Tekin, “ Parti yöneticilerinin basın aracılığıyla tartışması hoş bir şey değil. Tartışmalar CHP’nin kurumsal kimliğine zarar vermemeli. Basın aracılığıyla yapılan eleştiriler kabul görecek değil. Ben bundan çok rahatsızım. Aile içindeki sorunlarımızı gazete, TV aracılığıyla konuşmamız ciddi sıkıntı.” Diyerek konudan duyduğu rahatsızlığı belirtti. Kendisine yöneltilen Kongre sürecine partili belediye başkanlarının müdahalesiyle ilgili soruyu da yanıtlayan Tekin, sorunun tüzükte yapılacak değişikliklerle çözüleceğini ancak herkesin kendi işini yapması gerektiğini söyledi.

CHP’li belediye başkanlarının kongre sürecine doğrudan müdahaleleri örgütte sıkıntıya neden olmuştu. İlçelerde tartışmalar hala sürüyor. Özellikle kaybeden adaya destek veren Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ın yeni dönemdeki tavrı merakla bekleniyor. CHP’de pek çok önemli görev üstlenen Alaattin Yüksel gibi siyasi tecrübeye sahip bir ismin, genel merkez, milletvekilleri, Aziz Kocaoğlu ve örgüt dengesini başarılı bir şekilde yönetmesini bekliyorum. 2019 seçimlerinde aday olacak isimlerin kıran kırana yarışacağı önümüzdeki dönemde İl Başkanlığında Alaattin Yüksel gibi tecrübeli bir siyasetçinin olması önemli. Kongre sonucunda oluşan kırgınlıkların, küslüklerin giderilip örgütün motive olarak seçimlere hazırlanması için Yüksel’in gerekli çabayı göstereceğini düşünüyorum.

Belediye Başkanları arasında kaybeden adayı destekleyen Hasan Karabağ süreçte yıpranırken, Hüseyin Mutlu Akpınar ise istediği isimlerin listede yer almasını sağlaması ve genel merkez delegeleri için yapılan oylamada en çok oy alan üçüncü kişi olmasıyla kongreden en karlı çıkan isim oldu.

CHP’li belediye başkanlarına önümüzdeki dönemde büyük görev düşüyor. Yapacakları icraatlar ile halkın desteğinin artmasını sağlarken bir taraftan da örgüte destek vermek durumundalar. Aralarında yakın dostlarımın da bulunduğu İzmir de yaşayan CHP’li vatandaşlar başarılı  CHP’li belediye olarak Eskişehir’i örnek göstermekten sıkıldılar. Bir veya birkaç belediye başkanı öne çıkarak benzer başarıyı İzmir de hayata geçirmeliler. Herkesin örnek göstereceği başarı hikayelerini yazmalılar ve oy verenlerin gurur duyacağı belediye başkanları olmalılar. Günler akıp gidiyor. Seçimlerde mahcup olmamanın yolu bugünlerde çok çalışmaktan geçiyor.

CHP’de gözler şimdi 17 Ocak ta yapılacak kurultaya çevrilmiş durumda. Daha önce Aytun Çıray ve Tuncay Özkan tarafından temsil edilen İzmir’in yeni dönemde hangi isimler tarafından temsil edileceği merakla bekleniyor. Mevcut yönetim ve Aziz Kocaoğlu’nun yeni dönem için hangi isimleri önereceği büyük önem taşıyor. Milletvekillerinden Selin Sayek Böke ile Aytun Çıray’ın yer alması beklenen listeye girmek isteyen çok sayıda aday var. Büyük çekişmelerin yaşandığı PM’ye girme mücadelesinin galipleri kimler olacak bekleyip göreceğiz.