GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Cemil DİRİM
YAZARLAR
1 Şubat 2016 Pazartesi

“Kadınlarımızın dayanışması ile bu çatışma bitecek”

Başlıktaki cümle bana değil AK Parti İzmir Kadın Kolları Başkanı Gözde Keskin’e ait. AK Parti İzmir Kadın Kollarının Diyarbakır’a yaptığı ziyaretle ilgili bilgi vermek için düzenlediği basın toplantısında kullandı. Basına gönderilen davet metninden Diyarbakır gezisine katılan 16 kadının izlenimlerini anlatacaklarını öğrenince toplantıya katılmaya karar verdim. AK Parti’nin genç ve başarılı Kadın Kolları Başkanı Gözde Keskin ziyareti sorunları yerinde görmek, çatışmadan etkilenenleri dinlemek ve sıkıntılarına ortak olmak, maddi ve manevi onların yanında olduklarını hissettirmek amacıyla yaptıklarını vurguladığı konuşmasında kadın dayanışmasına vurgu yaparak, “ Biz Kürt kadınlarımızın ağıtlarını, ağlamalarını değil zılgıtlarını halaylarını görmek istiyoruz” dedi.

Diyarbakır’ı kardeş il olarak seçtiklerini kaydeden Keskin, Diyarbakır ziyaretini anlatırken zaman zaman duygulu anlar yaşandı. Diyarbakır’a giderken bir şehit ailesi ile birlikte yolculuk ettiklerini anlatan Keskin, daha önce Diyarbakır’a gönderdikleri yardım tırının ulaştığını ve ihtiyaç sahiplerine dağıtıldığını, Sur ilçesini ziyaret ederek oradaki çatışmalardan mağdur insanlarla görüştüklerini ve onların “ burada yaşananları orada anlatın” dediklerini aktardı. “ Ateş sadece düştüğü yeri değil, bizleri de yakıyor” diyerek yaşanan acılardan duyduğu üzüntüyü paylaşan Keskin, görüştükleri Diyarbakırlı kadınları İzmir’e davet ettiklerini söyledi.

Keskin çatışmaların kadınlar sayesinde sona erebileceğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Burada en çok mağdur olan Kadın ve çocuklar. Kadınlarımızın dayanışması ile bu çatışma bitecek. İnşallah bizim ziyaretimiz şans getirir. Buradan Diyarbakır’a ziyaretler artar. Bizlerin ön ayak olmasıyla bu çatışma ortamı bir an önce son bulur. Biz de daha güzel günlerde Diyarbakır’a gitme şansı buluruz.”

Toplantı da Diyarbakır ziyaretine katılan diğer kadınlar da sırayla söz alarak izlenimlerini anlattılar. Hepsinin söylemlerinde ortak nokta Diyarbakır’a çekinerek gittikleri, hatta bazıları çocuklarına Ankara’ya gittiklerini söylemiş. Bazıları ilk defa gitmiş. Ancak Diyarbakırlı kadınlardan gördükleri yakınlık karşısında şaşırmışlar. Gözleri yaşararak anlattıkları bazı anekdotlardan toplantıya katılan basın mensuplarının da etkilendiğini gözledim.

Savaş ve çatışma ortamında en çok çocuklar ve kadınlar zarar görüyor. Ülkemizde süren bu çatışma ortamının sona ermesi için kadınların çaba göstermesi güzel bir gelişme. Çünkü kadınlar her zaman barıştan yana olmuşlardır. Bu ziyarete katılan kadınları tebrik ediyorum. Siyasi görüş ve düşünceleri farklı da olsa herkesin silahların susması için çaba göstermesi gerektiğini düşünüyorum.