GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Nuray KAYA
YAZARLAR
5 Ağustos 2019 Pazartesi

Şirince

Zübeyde  hanım, oğluna yazdığı mektupta  maddi sıkıntılar içinde olduğunu anlatır ve kendisinden  para yollamasını ister.  

Atatürk’ün, annesine verdiği cevap tarihi değerdedir.

Çünkü o, devletin tüm imkanları elinin altında olmasına rağmen annesine evdeki eşyalardan satmasını söyler.

Annesinin yoksulluğunu ülke halkının yoksulluğundan ayrı düşünmez. Birini diğerinden üstün tutmaz. Öncelikli görmez.

Bu kararı her devlet adamı veremez.  Onurlu, ilkeli davranan; dürüstlüğün iyileştiren gücüne  yürekten inanan; halkın emeğine  ve  ülkenin toprağına sahip çıkanlar tarihe lider olarak geçer. Her çağda saygıyla anılır.

Atatürk’ün  sadece  bu anısını  bilmek bile ona saygı duymak için yeterlidir. Aksini iddia edenler, ilk fırsatta  devletin imkanlarını da arkasına alıp ülkenin yağmalanmasına, talan edilmesine, yangın yerine çevrilmesine imza atanlar, göz yumanlar, zemin hazırlayanlardır.

Çünkü yerli ya da yabancı sermaye sahiplerinin ülkeyi mahvetmesine resmi kurumlar aracılığıyla  izinler çıkmaktadır.  

Devletin tüm imkanlarını kendi ve yandaşlarının çıkarı için kullananları değil  annesine tek kuruş dahi yollamayan Atatürk’ü örnek alarak bu ülkeyi düzlüğe çıkarabiliriz.

Siyasi görüşlerimiz ne olursa olsun  yanlışa  hukuki yollarla tepki göstermek  vicdan sahibi her vatandaşın ülkeye sorumluluğudur aynı zamanda.

En yakın tarihten örnek verelim.

Turizmi ile ön plana çıkan İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı ünlü Şirince Köyü’nde  mermer ocağı  kurulması fikri sizce ülkeyi, İzmir’i ve  bölge halkını düşünen birinin planı olabilir mi?

Şirince’nin evlerine çivi çakmak bile izne bağlıyken Aziz Nesin Matematik Köyü’nün yanı başındaki  297 hektar alana mermer ocağı  izni verilmesi iyi niyetle açıklanabilir mi?

 Kurulması planlanan ocağa 546 yıl ömür biçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı raportörleri işin uzmanı olarak görülebilir mi?

Elbetteki hayır...

İktidarı, sermaye sahiplerinden ayrı düşünmek mümkün mü?

Kaz Dağları’nda yaşatılan  neyse Şirince’de de  karadeniz yaylalarında  yaşatılan aynıdır.

Kapitalizm, paraya çevireceği  her şeyin  kökünü kurutur ve bunu   yerel iş birlikçileriyle birlikte yapar.

Kendi çıkarları dışında hiçbir canlının yaşamı umurlarında değil.  

Her  vatandaş, yazının başında bahsettiğim mektubu da aklının bir köşesine yazarak  kendinde şu sorunun yanıtını arasın:

Ağaçlar kesilmesin, dereler kurumasın, toprak yok olmasın, ormanlar imara açılmasın, canlı yaşamı yok olmasın  diye  verilen hukuki ve toplumsal mücadelelere ben katkı koyuyor muyum?

Herkesin aynası kendi vicdanıdır.

 Ülkenin vebali, aynası kirli olanların boynunadır.