GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ahmet Aydın AKANSU
YAZARLAR
11 Aralık 2019 Çarşamba

Neden ‘Uluslararası Dağlar Günü’ kutlanıyor?

Çünkü pek çok nedeni var.

İnsan yaşamında dağların ne kadar önemli olduğunu sıralamadan önce Türkiye’nin büyük şairlerinden Sabahattin Ali’nin, satırlara döktüğü o müthiş şiirini bir kez daha okumanızı isteyeceğim.

“Başım dağ saçlarım kardır, Deli rüzgarlarım vardır, Ovalar bana çok dardır,
Benim meskenim dağlardır. Şehirler bana bir tuzak, İnsan sohbetleri yasak,
Uzak olun benden, uzak, Benim meskenim dağlardır. Kalbime benzer taşları,
Heybetli öter kuşları, Göğe yakındır başları; Benim meskenim dağlardır.

194 ülkenin üye olduğu Birleşmiş Milletler Örgütü  11 Aralık Günü “Uluslararası Dağ Günü” olarak ilan etmesinin sadece birkaç sebebini aktarayım.

** Dünyada yaklaşık 850 milyon insan dağlarda yaşamını sürdürüyor.

** Dağlar dünya genelinde 915 milyon kırsal nüfusa, gıda ve refah sağlıyor.

** Dağlar dünya içme suyunun yüzde 60-80’ini sağlıyor.

**Dağlardan sağlanan temiz su pek çok tarımsal alanda çiftçiler tarafından kullanıldığı için, dağ kaynaklı sular besin güvenliğinin sağlanması açısından hayati öneme vardır.

**Dağlar bölgesel ekonominin gelişmesi açısından önemli bir potansiyele sahiptir.

**Dağlar özellikle güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi ve biyogaz yoluyla yenilenebilir enerji sağlamada anahtar bir role sahiptir.

**Dağ turizmi ile dünyada bir milyar 500 milyon insana ev sahipliği yapan dağlar, onların dinlenme, eğlenme ve ruh sağlığının korunması bakımından çok önemlidir

**Türkiye’de en fazla dağcılık kulübü İzmir’de vardır. 30 Kulüp ve derneğe üye yaklaşık 5.000 kişi hafta sonları dağlarda spor yaparak, kentin ağır stresinden uzaklaşıp ruhlarını dinlendirirler. 

**Gelecek nesiller için “dağları korumanın insana saygı olduğunu” vurgulamak istiyorum.

Birleşmiş Milletler’in Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) himayesinde her yıl farklı bir tema ile kutlanan dağlar gününün 2014’deki teması “Dağ Tarımı”, 2015’de “Daha İyi Bir Geçim İçin Dağ Kaynaklı Ürünlerin Desteklenmesi Dağ Kültürleri”, 2016’da “Çeşitliliği Kutlamak ve Kimlikleri Güçlendirmek”,  2017’de “Baskı Altındaki Dağlar: İklim, Açlık ve Göç”, 2018’de “ İçtiğimiz Sudan Yediğimiz Besine” olarak belirlenip çalışmalar yürütüldü.

BU ÖZEL GÜNÜN AMACI dağların önemi konusunda farkındalık yaratmak, dağlarda yaşayan ve geçimini dağlardan sağlayan insan topluluklarının sorunlarına dikkat çekmek, yeşil ekonomiyi güçlendirmek, dağ canlı yaşamını korumak ve geliştirmektir.

Son söz: “Doğayı bozmadan korumak, bozulduktan sonra onarmaktan daha kolay ve az masraflıdır” Wilfret Bion