GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ahmet Aydın AKANSU
YAZARLAR
27 Mart 2020 Cuma

Evde ülken ve dünya için yapacakların da var

Mart ayının SON CUMARTESİ yani 28 Mart günü saat 20.30-21.30 arasında 60 dakika yaşanılır bir kent, ülke ve dünya için elektrikleri söndürüp, gereksiz elektrikli cihazları fişlerden çekin.

Çünkü, dünyada elektrik üretiminin yüzde 85’i kömürlü santrallerde üretiliyor.

Dünyada kömürle elektrik üreten 1200 (Bin iki yüz) santralden 8 milyar ton karbon gazı atmosfere karışıyor.

Birleşmiş Milletler Hükümetler Arası İklim Paneli’nde (IPCC) görevli 257 bilim insanı, küresel ısınmanın (Dünyanın aşırı ısınması) yüzde 98 oranında İNSAN kaynaklı olduğuna dikkat çekiyor.

Raporda, küresel ısınmanın nedenlerinin başında yüzde 49 ile gereksiz elektrik kullanımı ilk sırada yeralıyor; sanayileşme yüzde 23, ormanların yokedilmesi yüzde 14, yanlış tarım çalışmaları yüzde 12 şeklinde yer alıyor.

BİLİM İNSANLARI, küresel ısınmanın aşağıya çekilmemesi halinde, dünyada doğal felaketlerin şiddetlenerek artacağını, 2003 yılından bu yana ‘ACİL’ başlığı ile hükümetlere raporlar halinde sunuyorlar.

Her bireyin, her ailenin, her ülkenin küresel ısınmayı durdurmak için yapması gerekenler var.

28 Mart Cumartesi günü tüm dünyada ‘DÜNYA SAATİ’ etkinliği ile bir saat enerji tasarrufu uygulanacak.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla 2007'den beri gerçekleştirdiği 'Dünya Saati' etkinliği, Türkiye'de 20.30-21.30 saatleri arasında gerçekleşecek.

Türkiye elektrik ihtiyacının yüzde 75’ni, yurt dışından 50 milyar lira (Elli katrilyon) ödeyerek karşılıyor.

BU NEDENLE EVLERİNİZDE  gündüz saatlerinde gün ışığından yararlanıp ve akşam saatlerinde tasarruflu ampullerle yüzde 80 elektrik tasarrufu, kullanılmayan cihazları (ışıklar, televizyon, DVD çalıcı, bilgisayar) fişten çekerek yüzde 25 elektrik tasarrufu yapabilirsiniz.

** Geri dönüşüme katkıda bulunup evinizden çıkan çöplerin sadece yarısını geri dönüştürerek yılda 1200 kg. karbon gazını önleyebilirsiniz,

**Bir ton kullanılmış kağıt, karton geri dönüştürülerek 20 ailenin bir aylık elektrik enerjisi, bir ton cam şişe ise enerji tüketiminde yüzde 25, su tüketiminde yüzde 50 kazandırıyor.  

**Aşırı ve gereksiz tüketimden kaçınarak yılda 600 kg. karbondioksit tasarrufu yapılabilir,

**Daha az su tüketen bir duş başlığı ile 175 kg., giysilerinizi soğuk ya da ılık su ile yıkayıp 250 kg. karbondioksit tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Unutma 28 Mart 20.30-21.30’da

SONSÖZ: “Uygar İnsan, çevre ile uyum içinde yaşamasını bilendir” Mevlana