GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Harun ÖZDEMİR
YAZARLAR
28 Kasım 2022 Pazartesi

Bin yılın fırsatı kaçar mı?

Anadolu’da İslam’ın bin yıllık tarihi var. İslam adına elde edilen zaferlerde Alevi Müslümanların da payı var.

Hz. Ali’den gelen bir gelenek olmalıfinalde, zaferin yarattığı yeni konjonktürden Alevîler yararlanamadı.

Bu durum inanç ve ibadet ile açıklanamaz. Tamamen zalim siyaset esnafının hırsından kaynaklanmıştır.

Bu kadar net.

Her ne kadar zafer öncesinde Allah, Kuran, Peygamber… bol miktarda kullanılmış olsa da sonuç İbn Haldun’un öğütlediği gibi gerçekleşmiştir!

Adaletle yönetmek isteyenler kaybeder.

Ünlü siyaset ve sosyoloji bilgini İbn Haldun,

Adaletle yönetmek isteyenler H. Ali’nin sonuna iyi bakmalı. Haklı olabilirsiniz ama kuvvetli de olmalısınız… Ben size derim ki Muaviye gibi davranın. Adil olmayabilirsiniz ama kazanan siz olursunuz…” der.

Emek harcayanlar, can ve mal verenler zaferden hemen sonra unutulmuş, ilk fırsatta zaferi sahiplenip emeği geçenleri zalimane yöntemlerle dışlamış veya yok etmişlerdir.

Açıkçası onlarca kez tekrar eden akıbet, Alevî Müslümanların mağduriyetiyle sonuçlanmıştır.

Sünnî siyaset aleminde Mukaddime’nin elden ele gezmesinin nedeni, iktidarı ele geçirmenin zalimane yöntemlerini ısrarla öğütlemesindendir.

Okuma yazma bilmeyen zalim sultanlar ve onların veliahtları, Mukaddime’nin hangi öğütlerde bulunduğunu kolayından öğrenmişlerdir.

***

Türkiye bin yıllık siyasal tarihin en kritik dönemeçlerinden birinden geçiyor. İç barıştan, adaletten, fırsat eşitliğinden… yana olanların önüne tarihsel bir “düzeltme” fırsat sunmaktadır.

Son on yılda her fırsatta aşağılanan, hakarete uğrayan, dışlanan, zalimane yöntemlerle sürekli iktidardan uzak tutulanKemal Kılıçdaroğlu, Anadolu Sünnî Müslümanlarının önüne tarihsel bir “özür-düzeltme” fırsatı çıkarmıştır.

Görüldüğü gibi cumhurbaşkanı adayı olmasını engellemeye çalışanlar var.

Azgın ve saldırgan siyaset esnafı önce alttan alta, sonra da aleni olarak “Kılıçdaroğlu’na oy verilmez çünkü o bir Alevî” diyerek yarışın dışına itmeye çalışmaktalar.

Net bir ifade kullanarak söylemek istiyorum;“Adalet Alevî İslam’ın iman esaslarından biridir. Allah’a inandıkları gibi adalete de inanırlar.”

Sünni İslam “Kuran’da yer almayan ve ne anlama geldiği bilinmeyen kaza ve kadere İMAN ederken Alevi Müslümanlar ADALETE iman ederler”.

Kılıçdaroğlu en güvenilir cumhurbaşkanı adayı olarak önümüzde duruyor. Cumhurbaşkanı olacaksa o olmalı, çünkü onu her yönden denetleyen beş tane de Sünnî parti lider var.

Beş sağcı ve Sünni parti liderin istemediği bir icraatı yapmasına zatenimkan yok.

Buna rağmen kim hangi ilmi ve siyasi gerekçe ile Kılıçdaroğlu’na defans yapıyor?

Ya Anadolu’nun bin yıllık siyasi dışlanmışlığına son verecek adımı atacağız, Kılıçdaroğlu’nu cumhurbaşkanı seçeceğiz ya da zalimane yöntemlerle Kılıçdaroğlu’nu yarışın dışına iteceğiz.

Zalim ve emperyalist ABD halkı, Obama’yı iki dönem başkan seçerken biz ABD halkından daha da mı zalimiz ki Kılıçdaroğlu’nun adaylığını engellemeye çalışıyoruz?

Biz kimiz, açık ve net olalım.

Biz kimiz?