GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Politika
30 Eylül 2022 Cuma 21:24

UKOME ‘zam’ talebini reddetmişti… Ulaşımın temsilcilerinden AK Parti’ye kritik ziyaret!

İzmir’in ulaşım temsilcileri İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki toplu taşımaya gelmesi beklenen ancak UKOME tarafından reddedilen zam teklifleri sonrası AK Parti İzmir İl Başkanlığına giderek AK Parti temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıda ulaşım temsilcileri taleplerini dile getirirken, AK Parti temsilcilerinin ise talebe sıcak bakmadığı öğrenildi

Oktay GÜÇTEKİN / EGEDESONSÖZ - İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), geçtiğimiz günlerde üç maddelik gündemle toplanmıştı.

Masasında  2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı’nda uygulanması önerilen öğrenci taşıma fiyat tarifesi, İzmir Minibüsçüler Esnaf Odası üyesi taşımacıların fiyat tarifelerinin güncellenmesi talebi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, toplu ulaşım tarifelerinin güncellenmesi talebinin olduğu UKOME’de tek reddedilen gündem maddesi İzmir’in toplu ulaşım tarifesi olmuştu.

Alınan karar sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin zam talebinin reddedilmesi sonrası yargıya başvuracağı öğrenilirken, dolmuş ücretlerine gelen zam sonrası İzmir Minibüsçüler Esnaf Odası üyelerinin bir çoğu da toplu ulaşıma zam gelmemesine tepki gösterdiği kulislerde dolaşırken, bugün flaş bir gelişme yaşandı.

ULAŞIM TEMSİLCİLERİ AK PARTİ’YE GİTTİ
Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan toplu ulaşıma zam gelmemesi sonrası ‘vatandaş daha ucuz diye toplu ulaşıma biniyor, dolmuşlar tercih edilmiyor’ yorumlarının minibüsçüler içerisinde yaşandığı iddia edilirken, ulaşım sektörünün temsilcileri AK Parti İzmir temsilcileri ile bir araya geldi

Minibüsçüler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Kılıç, İzmir Esnaf Odaları Birliği Ulaşım Müdürü Alpay Kılıçkaya, İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Celil Anık, İzmir Servisçiler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Erdem Mert, İzmir Minibüsçüler Odası Başkanı Mehmet Kayışdikici ve İzmir Minibüsçüler Odası Denetim Kurulu Üyesi Yavuz Demir AK Parti İzmir İl Başkanlığı’na gitti.

MASADA 'ZAM' YER ALDI
AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı Deniz Doğan ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Özgür Hızal ile bir araya gelen ulaşım sektörünün temsilcilerinin ‘zam’ konusunda UKOME’deki kamu kurumlarının toplu ulaşım zammına karşı çıkması ile ilgili görüşlerini ilettiği iddia edildi. Ulaşım sektörü temsilcileri kendilerinde yaşanan zamma rağmen toplu ulaşımda zam olmamasının kendilerini olumsuz etkilediğini belirttiği iddia edilirken taraflar fikir alışverişinde bulundu.

Ulaşım ile ilgili sorunların da dile getirildiği toplantıda özellik Minibüsçüler Odası’nın toplu ulaşım konusundaki zamlara engel olunmaması yönündeki taleplerini dile getirdiğini iddia edildi.

TALEP NE KARŞILIK GÖRDÜ?
Yapılan toplantıda ulaşım temsilcileri toplu taşımaya 1 TL ila 1 lira 25 kuruş civarında bir zam gelmesi gerektiği yönünde ısrarlı görüşlerini dile getirirken sunum gerçekleştirirken, AK Parti temsilcileri ise mevcut ekonomik koşullar ve ülke genelindeki ortalama toplu taşıma ücretlerini örnek göstererek zam talebine destek veremeyeceklerini belirttiği öğrenildi.