GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
İş Dünyası
15 Mayıs 2024 Çarşamba 17:11

Sanayi devine Bakanlık onayı!

Habaş’ın yıllık 2,5 milyon ton demir üretecek olan fabrikasına, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onay verildi. Şirket, fabrika için 847 milyon TL yatırım yapacak.

EGEDESONSÖZ - Sanayi kenti haline gelen Aliağa’da kurulu bulunan metal fabrikalarından biri olan Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi Şirketi, kapasitesini arttırmak için geçtiğimiz günlerde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurmuş ve bakanlık ÇED sürecini başladığını duyurmuştu.  Proje tanıtım dosyasını inceleyen bakanlık ÇED olumlu kararı verdi.

Şirket halihazırdaki Aliağa’daki tesislerinin yakınlarına sıcak haddehane tesisi kurmayı planlıyor. Bozköy Mahallesi’ndeki şirkete ait parseller üzerine kurulacak tesis 847 milyon TL’ye mal olacak.  Proje alanı 1/100.000 ölçekli İzmir Manisa Çevre Düzeni Planı’na göre sanayi alanında yer alıyor. 

KAPASİTE 2,5 MİLYON
Düz ve nervürlü çubuk demir üretecek olan tesisin kapasitesi yıllık 2 buçuk milyon ton olacak. Tanıtım dosyasında kapasite artışına gerekçe olarak değişen ekonomik şartlar ve demir-çelik taleplerine olan artışı göstermişti. Hammadde ihtiyacı ise çelikhane tesisinden temin edilecek.

KÖYDEN UZAKLAŞTI, KAPASİTE ARTTI
HABAŞ ilk olarak geçtiğimiz yıl haddahane mevcut tesislerinin kapasitesini arttırmak için bakanlığa başvurmuş ancak proje bakanlıktan onay alamamıştı. Projenin halkın katılım toplantısına katılan yöre sakinleri HABAŞ’ın filtrelerini çalıştırmadığını ve işletmenin bölgedeki tarım ve hayvancılığa zarar verdiğini dile getirmişlerdi. Ayrıca toplantıda kanser vakalarının nedeninin bölgedeki metal fabrikalarının olduğunu belirtilmişti. 

İlk proje bakanlıktan onay alamayınca şirket ikinci başvurusunu yaptı. Planlanan haddehane Bozköy’ün daha uzağına taşınırken kapasitesi 1 milyon 250 bin tondan 2 buçuk milyon tona çıkarıldı. Toplantıya katılacak yöre halkı işletmenin geleceğini belirleyecek.