GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
İş Dünyası
15 Mayıs 2024 Çarşamba 09:11

Kemalpaşa'ya 'Alman' markajı

Türkiye ile Almanya arasındaki ticari ilişkileri zenginleştirmeyi amaçlayan ve Mart 2011 yılından itibaren İzmir’deki ofisinde firmalara ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti veren Bremeninvest Yatırım Ajansı yetkilileri, İzmir Ticaret Odası’nı ziyaret ederek Kemalpaşa Lojistik Merkezi hakkında bilgi aldı. Almanya’nın Bremen kentinde faaliyet gösteren 140 yıllık lojistik firmasının, İzmir’e yatırım yapmak için çalışmalara başladığını belirten yetkililer, iki ülke arasındaki iş birliklerinin çok önemli olduğunu vurguladı.

İzmir Ticaret Odası’nda düzenlenen Bremeninvest Yatırım Ajansı Toplantısı’na İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Cemal Elmasoğlu, Bremeninvest Genel Müdürü Andreas Heyer, Bremeninvest Türkiye Proje Koordinatörü Malte Weyhausen, Bremeninvest Türkiye Müdürü Erol Tüfekçi, İzmir Ticaret Odası Meclis Üyeleri Lütfi Kılıç ve Serkan Kula, 45. Yük Taşıma ve Antrepo Grubu Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Haşmet Karasu, 27. Elektrik Teçhizatı ve Tesisatı Grubu Meslek Komitesi Üyesi Recep Akşit ve Element Uluslararası Nakliyat Lojistik ve Turizm İthalat İhracat Ticaret Limited Şirketi İş Geliştirme Müdürü Onur Güneş katıldı.

SADECE İZMİR’İ DEĞİL BÖLGEYİ DE GELİŞTİRECEK
Konuşmasında katılımcılara Kemalpaşa Lojistik Merkezi hakkında bilgi veren İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Cemal Elmasoğlu, İzmir’e nitelikli insan göçünün her geçen gün arttığını, firmaların yatırım için İzmir’i tercih ettiğini vurguladı. Kemalpaşa Lojistik Merkezi’nin sadece İzmir için değil, İzmir’in hinterlandında yer alan tüm şehirlerin ticareti için de önemli bir merkez olacağını, İzmir için yeni istihdam imkanlarını beraberinde getireceğini belirten Elmasoğlu, “Kemalpaşa Lojistik Merkezi ile her türlü ulaştırma moduna etkin bağlantıları olan, düşük maliyetli, hızlı, güvenli, tüm fonksiyonlara ve donanımlara sahip, ithalat ve ihracat amaçlı bir organizasyon içinde tüm gümrük işlemlerinin yapılabilmesine imkan veren, gümrüklü antrepo ve serbest depolama hizmet alanlarının geliştirilmesi sağlanacak” dedi.

YATIRIM YAPMAK İSTEYEN FİRMALAR İZİN ALACAK
Bremeninvest Ajansı aracılığıyla Kemalpaşa Lojistik Merkezi’ne yatırım yapmak isteyen firmalara yönelik bilgilendirmede bulunan Elmasoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Alman firmaların Firmanın Kemalpaşa Lojistik Merkezinde gerçekleştirmeyi planladığı yatırımlara ilişkin teklifler, İzmir Kemalpaşa Lojistik Merkezi Tır Gümrük İşletmeleri A.Ş. yönetimi tarafından değerlendirilecek. Yatırım yapmak isteyen firmanın öncelikle ithalat için gerekli izinleri alması gerekiyor. Firma olası yatırım planları kapsamında ayrıca Çandarlı bölgesinde inşa edilecek olan en büyük limanı da göz önünde bulundurabilir. Bremeninvest ile farklı birçok sektörde de iş birliği içerisinde projeler yürütülebiliriz” 

İZMİR’İN KARDEŞ KENTİ BREMEN
İzmir’in lojistik altyapı sistemi ve yeşil enerji konusunda işbirliği fırsatları hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla İzmir Ticaret Odası’nı ziyaret ettiklerini belirten Bremeninvest Türkiye Proje Koordinatörü Malte Weyhausen, “Bremeninvest, Türkiye ile Almanya arasındaki ticari ilişkileri zenginleştirmeyi amaçlıyor. İzmir'in kardeş kenti olan Bremen, Mart 2011 yılından itibaren İzmir’deki Bremeninvest ofisi ile Türkiye'de bulunan ve Almanya'ya açılmak ve ofis/depo kurulumu gerçekleştirmek isteyen firmalara ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti veriyor” dedi.

140 YILLIK ALMAN LOJİSTİK FİRMASINDAN İZMİR’E YATIRIM TALEBİ
Büyük bir Alman lojistik firmasının İzmir’de yatırım fırsatlarını değerlendirmek istediği ifade eden Weyhausen,  söz konusu lojistik firmasının genel merkezinin Bremen'de bulunduğunu ve 140 yılı aşkın bir süredir lojistik sektöründe faaliyet gösterdiğini belirtti. Firmanın faaliyet alanını Türkiye’ye genişletmek istediğini belirten Weyhausen sözlerini şöyle sürdürdü: “Firmanın tedarik zinciri ağı oldukça güçlü olup,  Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika'da 100’e yakın lokasyonda yer alıyor. Bremen ekonomisine olumlu katkıları bulunan firma vermiş olduğu hizmetler dikkate alındığında yaklaşık 20.000 kişiye istihdam olanağı sağlıyor. Bu firmanın İzmir’e yapacağı yatırım kenti olumlu yönde etkileyecektir. Bu anlamda Kemalpaşa Lojistik Merkezi’ni yakından takip ediyoruz.” dedi. Toplantıda konuşan Bremeninvest Genel Müdürü Andreas Heyer ise, İzmir ile geliştirilecek iş birliği fırsatlarını çok önemsediklerini vurguladı.