GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
İş Dünyası
15 Mayıs 2024 Çarşamba 19:51

Mali Müşavirler Odası'nda 'yönetim' tartışması!

İzmir SMMMO’nun görev değişimi ile ilgili yerel idare mahkemesi iptal kararı verirken Oda tarafından yapılan açıklamada istinaf sürecinin devam ettiği belirtildi. Açıklamada mahkeme kararlarının yönetim kurulunun mevcut yapısını değiştirmeyeceği de ifade edildi.

EGEDESONSÖZ - İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu'nun başkanını, sekreterini ve saymanını değiştiren 22 Ağustos 2023 tarihli yönetim kurulu yargıya taşınmış ve dosyayı inceleyen İzmir 8. İdare Mahkemesi kararı iptal etti.

Kararın iptalinin ardından açıklama yapan İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası önceki dönem Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Davudoğlu kararın yerine getirilmesini istedi. Davudooğlu açıklamasında “Akademik odamızın, anayasamıza göre geciktirilemeyecek olan yargı kararı gereğinin yerine getirmesi beklenirken Türk milleti adına verilmiş yargı kararına karşı direnmektedir. Direnen yöneticilerin görevi ihmal suçunu da işliyor olmaları hukukla bağdaşmamaktadır. Direnen yönetim kurulu paydaşlarından biri hükümete yakın olarak bilinen Meslekte Birlik Grubu diğeri ise Ana Muhalefet Partisine yakın olarak bilinen Çağdaş Grup… Çağdaş Grup Yürütme Kurulu Başkanı ise İzmir Milletvekili Rıfat Turuntay Nalbantoğlu. Adalet için yürüyüşler yapan partinin milletvekilinin adalete karşı olması ise partisiyle tezat değil midir?” ifadelerini kullandı.

ODA’DAN YANIT: ACİZ BİR PROFİL
Davudoğlu’nun açıklamasına İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Şerif Yıldız’dan yanıt geldi.  Yanıtta alınan kararların istinaf süreçlerinin devam ettiği belirtilirken “Dört Yönetim Kurulu üyesi tarafından açılan davalardan üçü kabul edilmiş ve biri reddedilmiştir. Bu kararlar, ilk derece mahkemelerin verdiği kararların üst mahkemeler tarafından gözden geçirilebileceğini göstermektedir. Paylaşımlar, okuduğu mahkeme kararlarını dahi anlamaktan aciz bir profil ortaya koymaktadır. Bu süreçlerin sonucunda, yani karar ne şekilde sonuçlanırsa sonuçlansın yönetim kurulumuzun mevcut yapısı etkilenmeyecektir.” denildi.

Oda’nın açıklaması şu şekilde:

Seçilmiş yöneticiler olarak, meslektaşlarımızın ve aday meslek mensuplarının güvenini korumak temel sorumluluklarımız arasındadır. Ne yazık ki, sosyal medya üzerinden yapılan yanıltıcı paylaşımlar, devam eden mahkeme süreçlerine ilişkin yanlış bilgiler içermekte ve meslek camiamızda kaos ile belirsizlik algısı yaratmaktadır. Bu paylaşımlar mesleğimizin itibarına zarar vermektedir.

Yönetim Kurulu olarak, mesleğimizin karşılaştığı zorlukları birlikte aşma gayreti içindeyiz. Ancak, kişisel çıkar peşinde olan bazı bireyler bu birlik ruhunu zayıflatmaktadır. Dört Yönetim Kurulu üyesi tarafından açılan davalardan üçü kabul edilmiş ve biri reddedilmiştir. Bu kararlar, ilk derece mahkemelerin verdiği kararların üst mahkemeler tarafından gözden geçirilebileceğini göstermektedir. Paylaşımlar, okuduğu mahkeme kararlarını dahi anlamaktan aciz bir profil ortaya koymaktadır. Bu süreçlerin sonucunda, yani karar ne şekilde sonuçlanırsa sonuçlansın yönetim kurulumuzun mevcut yapısı etkilenmeyecektir.

Mesleğimiz yeni bir evreye adım atmış olup, karşılaştığımız sorunları dayanışma içerisinde çözmemiz gerekmektedir. Bu süreçte, her bir meslektaşımızın sorumluluk bilinciyle hareket etmesi ve mesleğimizin geleceğine katkıda bulunacak olumlu tutumları benimsemesi önemlidir.

Seçilmiş olmak, sorumsuz davranışları haklı çıkarmaz. Dava dosyalarındaki taleplerin özü ekteki görselde yer almaktadır. Bu bilgileri değerli meslektaşlarımızın değerlendirme ve takdirine sunuyoruz.

Saygılarımızla,