GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ekonomi
24 Mart 2023 Cuma 08:57

Kemeraltı’nda alışveriş için yeni formül: Kadınlara ücretsiz otopark çağrısı!

Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, kadınların Kemeraltı’ndan daha sık alışveriş yapabilmeleri için belirli saatlerde ücretsiz otopark düzenlemesinin yapılması çağrısında bulundu.

Diren ÇELİK/EGEDESONSÖZ- Ekonomik olarak zor günler geçiren Kemeraltı esnafı, daha fazla müşteriyi bölgeye çekebilmek adına formüller bulmaya çalışıyor.

Kemeraltı’ndaki birincil sorunlardan biri ise otopark… Otopark sorunu sebebiyle çok sayıda İzmirli tercihini Kemeraltı dışında olan AVM’lerden yana yapmaya başladı. Başkan Girgin ise yeni otoparkların yanı sıra mevcut otoparkların kullanımı konusunda yerel yönetime ve esnafa çağrıda bulundu.

OTOPARKIN ÇOĞUNLUĞUNU ESNAF İŞGAL EDİYOR
Otopark sorununun çözümü doğrultusunda, esnafın gerek olmadıkça kendi aracı ile otoparka gelmemesi çağrısında bulunan Başkan Girgin, “Otopark sorunu Kemeraltı’nın artık birinci veya ikinci sıradaki sorunlarından biri... Mevcut otoparkları yıkalım, yıkmayalım tarzında konuşuluyor. Biz de diyoruz ki yerine bir otopark yapın, yıkın. Turizm açısından kalabalığın önünü açın. Biz bu otoparkı müşterilerimiz için istiyoruz. Ben de kendi esnafımın yakın yerden; Bornova, Buca, Karşıyaka’dan veya Hatay’dan, Güzelyalı’dan gelecek olan esnafımın artık arabasını getirmesini istemiyorum çünkü orası şehir merkezi ve nüfusumuz artık çok yüksek. Mevcut zaten taşımıyor, öncelikle esnaf arabasını getirmeyecek. AKM’de insanlar çoğunlukla bedava olduğu için otoparka gidiyor. Kemeraltı’ndaki otoparkın çoğunluğunu esnaf işgal ediyor. İlk önce bunu çözmemiz lazım. Esnafın bu sorumluluğu alması gerekir. Uzaktan geliyorsa ve yük taşıyorsa tamam ama mecbur değilse bu konuda bilinçli davranılması lazım” dedi.

Müşteri için daha cezbedici adımlar atılması gerektiğini ifade eden Başkan Girgin şunları söyledi:

“Otoparkların belirli saatlerde kadın şoförlere bedava olması gerekir. Çünkü çocuklarını okula götürüyor, alışverişini, pazarını yapıyor. Bizim amacımız Kemeraltı’na insan getirmek ise bunu yapmak gerekir.”