GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ekonomi
24 Mart 2023 Cuma 08:46

Ulusal Et Konseyi açıkladı… 1 günde 22 TL zam!

Kırmızı et ve kesimlik hayvan sıkıntısı her geçen gün biraz daha büyürken, Ulusal Et Konseyi Ege Bölgesi’nde 183 lira olan dana karkas fiyatını 205 lira olarak açıkladı. Bu tespitten önce dana kıymanın fiyatı 280 liradan 320 liraya yükseldi.

Muhittin AKBEL / EGEDESONSÖZ – Son dönemde sürekli artış eğiliminde olan kırmızı ete, Ulusal Et Konseyi’nin dana karkas fiyatını açıklamasıyla daha da arttı. Konsey, Ege Bölgesi’nde 183 lira olan karkasın kilosunu 22 lira artırarak 205 lira olarak açıkladı. Bu kadar büyük bir artışın ilk defa yapıldığı belirtilirken, Kasaplar Odası Başkanı Melih Şenkara, daha karar çıkmadan 210 liralık dana karkas kesimlerin yapıldığını söyledi.

BİR YILDA GÖRÜLEN FİYAT FARKI, YÜZDE 136,90 OLDU
Ulusal Et Konyesi, kuzu karkas fiyatının da 29 liralık bir artışla 158 liradan 187 liraya yükseldiğini açıkladı. Geçen yıla göre dana ve kuzu karkas fiyatlarındaki fark da tahminlerin ötesinde oranlarda çıktı. Yapılan değerlendirmeye göre, dana karkastaki değişim yüzde 136,90, kuzudaki değişim ise yüzde 98,40 olarak gerçekleşti. Bu durumun canlı hayvan ithalatının önünü açacağı öne sürülürken, hayvan ithalatında 160 lira karkas maliyeti olduğu, yakında ithalatın hızlanacağı ifade edildi.  Karkas fiyatındaki değişikliğin hemen ardından, 190 liradan satılan dana kıymanın fiyatı 310 ile 320 lira arasında satılmaya başlandı.

ŞENKARA: BİR BÜYÜK MARKET PİYASAYA YÖN VERİYOR
İzmir Kasaplar Odası Başkanı Melih Şenkara, Ulusal Et Konseyi’nin açıklamasından önce dana karkasın 210 liradan işlem görmeye başladığını söyledi. Şenkara, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Karkas fiyatı 180 liraydı. Büyük bir market firması, karkas kesim fiyatını 190 lira olarak açıkladı. Bu açıklamadan sonra, iç piyasada market 190 lira fiyat veriyorsa, hiç kimse bu fiyatın altında satış yapamayacağı için daha yüksek fiyata kesim yapıldı. İç piyasada böylece fiyatlar yükseldi. İthalatın kapısı bizde hep açıktır. Fakat ithalat çözüm değil. En iyisi hayvancılık sektörüne yapılacak desteklemelerle bu sorunu çözmektir. Besicilikteki girdi maliyetlerini düşürmek, atılması gereken ilk adımdır.”