GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
İş Dünyası
11 Haziran 2024 Salı 13:01

Alamutlular direnişe geçmişti... Zorlu'nun projesi halkın kantarına çıkıyor!

Zorlu Holding’in Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde kurmayı planladığı jeotermal elektrik santraline karşı halkın kantarına çıkıyor. Proje sahasının yanı başında yer alan Alamutlular ise arım arazileri ile incir bahçelerinin yanı başındaki inşa edilmesi hedeflenen santrale karşı mücadele etmeye kararlı.

Metehan UD / EGEDESONSÖZ - Çiftçilerin başta zeytinlikler ve incirler olmak üzere tarımsal üretime zarar verdiği gerekçesiyle jeotermal enerji santrallere karşı çıktığı Aydın’da yeni bir JES daha yolda.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Zorlu Holding bünyesinde yer alan Zorlu Jeotermal Enerji Elektrik Üretimi Şirketi’nin yaptığı Nazilli Diracık (50 MWm/50 MWe) JES Projesi ile ilgili ‘çevresel etki değerlendirme’ süreci başlattığını duyurmuştu.

Proje ile ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı. Bakanlık, projenin halkın katılım toplantısının 31 Temmuz 2024 tarihinde gerçekleştirilecek. Toplantının yer ve saati ilerleyen günlerde açıklanacak.PROJE HAKKINDA
Proje tanıtım dosyasında yer alan bilgilere göre; şirket 948 milyonluk yatırımla yılda 160 milyon kWh elektrik üretmeyi planlıyor.  Proje kapsamında Bozdoğan’ın Alamut Köyü sınırlarındaki 148 Ada 14- 15-16 nolu parseller ve 149 Ada 4-5 nolu parsellerde, 10 adeti üretim, 9 adet reenjeksiyon kuyusu ve 1 adet alternatif olmak üzere 20 adet kuyu açılması planlanıyor.

ZEYTİN VE İNCİR BAHÇELERİ İLE ÇEVRİLİ
Kuyu lokasyonlarının tamamı Aydın-Muğla-Denizli Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli onaylı Çevre Düzeni Planı’nda “Sulama Alanı ve Tarım Arazisi” olarak işaretlenmiş alanlar içerisinde kalıyor. Etrafında incir bahçelerinin ve zeytinliklerin de olduğu proje sahasının Alamut Köyü’ne olan uzaklığı ise 700 metre olacak.

KÖYLÜLERDEN MÜCADELE KARARI
Öte yandan Alamut Köyü'nde, bölgede açılmak istenen jeotermal enerji santrallerine karşı toplantı düzenlendi. Köylüler tarlalarında jeotermal kuyusu ve işletmesi açılmasına izin vermeyeceklerini dile getirdiler. Projeye karşı köylüler "Havama, suyuma, toprağıma dokunma!” pankartı asılırken JES’e karşı mücadele etme kararı alındı.