GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
İş Dünyası
11 Haziran 2024 Salı 10:26

İzmir'deki yağ fabrikasında grev!

Arkas Holding’e ait Kristal Yağ Fabrikası’nda devam eden toplu iş sözleşmesinin tıkanması üzerine Tekgıda-İş üyesi işçiler greve çıktı. 

EGEDESONSÖZ- İzmir’in Bornova ilçesinde kurulu Kristal Yağ Fabrikası’ndaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine sendika grev kararını hayata geçirdi. 

İş insanı Lucien Arcas’a ait Arkas Holding’a ait işyerinde örgütlü olan TÜRK-İŞ’e bağlı Tekgıda-İş İzmir 3 Nolu Şube üyeleri bu sabah itibariyle üretimi durdurdu. 86 işçinin çalıştığı fabrikada greve katılım tam olurken fabrika grev pankartları ile donatıldı.  İşçilerin asgari ücret seviyesinde maaş aldığı öğrenilirken sendika maaşların diğer yağ fabrikalarında çalışan işçilerin aldığı maaş seviyesine çekilmesini istedi.

Grev açıklamasına TÜRK-İŞ Ege Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak da katıldı.  Çakmak, fabrikada 40 yılı aşkın bir süredir örgütlü olduklarını belirterek işverenden emeğini, alınterini dökmüş işçilere insanca yaşayabileceği bir ücreti çok görmemesini istedi. Çakmak, bir an önce masaya oturulması çağrısında da bulundu.Sendika Şube Başkanı Latif Gökçay tarafından okunan basın metni şu şekilde:

Sendikal Örgütlülükte 40 yılı geride bıraktığımız Kristal Yağ işyerimizin 13 Şubat 2024 tarihinde başlayan Toplu İş Sözleşme görüşmeleri tüm çabalarımıza rağmen uyuşmazlıkla sonuçlanmıştır.

Kristal Yağ emekçilerinin Toplu İş Sözleşme süreci içerisinde olgunlaşan dayanışma duygusu ve artan birliktelikleri sayesinde grev oylamasına da işçilerin tümü katılım sağlayarak yasal grev haklarına da sahip çıkmışlardır.

Her yörenin, her işletmenin kendine has ayrıcalıkları olsa da önemli olan emeğin sahibi biz işçilerin ,emek dayanışması noktasında dik duruş ve kararlılıklarıdır. Ve bugüne gelindiğinde Kristal Yağ emekçisi bu sınavı geçerek emeğine, ekmeğine sahip çıkmıştır.

Biz emekçiler için en yüce değer olan Emeğine sahip çıkan değerli Kristal Yağ işçisi arkadaşlarımız adına grevimizi başlatıyor ve hayırlı olmasını diliyoruz.

Yaşasın Sınıf Dayanışması
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz
Var Olsun Tekgıda İş Sendikamı