GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
İş Dünyası
11 Haziran 2024 Salı 09:00

Apple, ChatGPT’yi cihazlarına getiriyor

Apple, uzun zamandır beklenen yapay zeka stratejisini Pazartesi günü düzenlenen geliştiriciler konferansında açıkladı. Buna göre şirket geliştirdiği yapay zeka teknolojisini Siri’ye getirmeyi ve OpenAI'ın yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’yi cihazlarına entegre etmeyi planlıyor.

Apple’ın CEO’su Tim Cook’un da dahil olduğu iki saat süren sunumda Siri’nin nasıl mesajlar, e-postalar, takvim ve diğer uygulamalar ile iletişimde olacağı gösterildi. Siri, e-posta yazabilecek ve duruma göre yazının tonunu değiştirebilecek.

Kişiselleştirilmiş yapay zeka teknolojisini geliştiren bu birime Apple Intelligence adı veriliyor.

Ancak yatırımcıların, Microsoft’un lideri olduğu yapay zeka teknolojisinde Apple’ın daha sağlam adımlar atmasına yönelik beklentisi, Apple hisselerinin yüzde 2 düşmesine yol açtı.

Teknoloji alanında bir araştırma şirketi olan Forrester’dan analist Dipanjan

Chatterjee, Reuters’a yaptığı açıklamada, Apple Intelligence’ın kullanıcılarını küçük ama anlamlı bir şekilde memnun ettiğini, ancak rakiplerinin seviyesine çıkamadığını söyledi.

Apple hisseleri diğer büyük teknoloji şirketlerine benzer şekilde bu yıl yüzde 13 yükseldi.

MUSK: GÜVENLİK İHLALİ
Apple, rakipleri Microsoft ve Google’ın aksine gizliliği ve kullanıcı güvenliğini merkezine koyacağını öne sürdü.

Ancak X platformunun sahibi olan, Tesla’nın CEO’su Elon Musk böyle düşünmüyor.

Elon Musk, X’ten yaptığı açıklamada, OpenAI’ı sistemine dahil etmesi takdirinde şirketlerine Apple cihazlarının girmesine izin vermeyeceğini belirtti.

Bunun kabul edilemez bir güvenlik açığı olacağını öne süren Musk, “Apple’ın kendi yapay zekasını üretemeyecek kadar akıllı olmaması çok saçma, sanki OpenAI güvenlik ve gizliliği sağlayabilecek” dedi.

Apple’ın iş modeli halen iPhone satışlarına yaslanıyor. Ancak bu yapay zeka adımının yakın zamanda satışları artırması beklenmiyor.

Konferansta tanıtılan yenilikler cihazlara yazılım güncellemesi ile gelecek; iPhone 15 Pro ile başlayan son modellerinde olacak.