GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
31 Mart’ta sarı, 2028’de kırmızı kart göstereceğiz
Serap Karaosmanoğlu
21 Mart 2024 Perşembe 00:00

31 Mart’ta sarı, 2028’de kırmızı kart göstereceğiz

DEVA Partisi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serap Karaosmanoğlu, yerel seçim gündemi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Demokrasi ve Atılım Partisi, kısa adıyla DEVA, 81 ilde ve 600’e yakın ilçede kendi logosu ve adaylarıyla 31 Mart seçimlerine girme kararı aldı. Kurucu il başkanı Seda Kaya Ösen’i İzmir milletvekili olarak TBMM’ye gönderen DEVA, Ösen’in yerine İl Başkanı yapılan Serap Karaosmanoğlu’nu da İzmir Büyükşehir adayı gösterdi.

Serap Hanım, siyasetin yenisi olsa da İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak bu büyük yarışa son derece iddialı hazırlanmış. Projeleri hazır, enerjisi yüksek görünüyor. Kırsalda bir hayli yol aldıklarını söylüyor Serap Hanım…

31 Mart seçimlerinde istediklerini başarıyı elde edemeseler de 2028 seçimleri için çok güzel bir hazırlık yapmış olacaklarının altını çiziyor Serap Hanım.  Diyor ki: “31 Mart yerel seçimlerinde bu hükümete sarı kartı, 2028 seçimlerinde de kırmızı kartı göstereceğiz.”

Egedesonsöz Yayın Koordinatörü Muhittin Akbel’in sorularını yanıtlayan DEVA İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Serap Karaosmanoğlu, CHP’nin adayı Cemil Tugay ve AK Parti’nin adayı Hamza Dağ ile ilgili çok önemli değerlendirmelerde bulundu: “Biz particilik değil, belediyecilik yapacağız.”

KADIN BELEDİYE BAŞKAN ADAYI ORANINDA DEVA, YÜZDE 15,2 İLE BİRİNCİ SIRADA

DEVA’nin İl Başkanı Seda Kaya Ösen milletvekili oldu, ikinci İl Başkanı Serap Karaosmanoğlu da Büyükşehir adayı… DEVA’nın kadın siyasetçileri böylesine öne çıkarmış olması, bir tesadüf müdür?

Genel başkanımız Sayın Ali Babacan, bu partiyi kurarken bir cinsiyet kotası koydu. Bizim dışımızdaki partilerde kadınlar hep arka planda kaldı. Genel başkanımızın kadının var olduğu, kadının yaratıcılığını, kadının üretkenliğini istedi ve bizleri hep öne çıkardı. Bizde kadınla erkek eşittir.  81 ilde belediye başkan adayı çıkardık. 600’e yakın ilçede adayımız var. İzmir’de Büyükşehir’in yanı sıra 8 ilçemizde kadın adayımız var. CHP de 9 kadın aday çıkardı İzmir’de. Dikkat ederseniz, biz 4. Yılımızda İzmir’de 9 kadın aday çıkarırken, Atatürk’ün kurduğu 100 yıllık parti 2024’te bu kadar sayıya ulaşabildi.  Meclis listesini hazırlarken, bir kadın, bir erkek yazdık. Mecliste de eşitiz. Kadın belediye başkan adayı oranında DEVA, yüzde 15,2 ile birinci sırada. Bizi takip eden İYİ Parti, yüzde 10,4 ile. CHP, 9,2 ile daha altta kalmış.  Biz iş kadınlarıyız. Yönetebilen, hayatın içinde olan insanlarız. Seda Kaya Ösen vekilimizden sonra illa bir kadın Büyükşehir adayımız olsun değildi çıkış noktası. Sıralama nasıl olabilir çalışmasında beni en başa yazmışlar. Ben de bu partinin kurucularından birisiyim. Halka nasıl ulaşılacağını, teşkilatın nasıl çalışması gerektiği öğrendik bu zaman içerisinde. Biz birbirimize bağlı, menfaatleri olmayan, sadece ülkeyi düşünen, geleceği daha iyi gören kişileriz. Genel Başkanım Büyükşehir için beni uygun görmüş, kendisine çok teşekkür ediyorum.

BİZ O MİLLETVEKİLLERİNİ SONUNA KADAR HAK ETTİK

DEVA’nın, İzmir Büyükşehir ve 30 ilçede aday göstermesini nasıl değerlendiriyorsunuz? DEVA’nın İzmir’deki karşılığı nedir?

“Büyükşehir ve 30 ilçede DEVA logosuyla kendi adaylarımızla seçime gireceğiz. Altılı masaya oturduğumuz da biz seçimlere kendi logomuzla girmek istemiştik. Yani tek başımıza seçime girmeye hazırdık. Tüm teşkilat hazırdı. Şartlar Altılı Masaya oturmamızı gerektirdi. Sonuçta bir başarısızlığa uğranıldı. Yapacak bir şey yok. Bu bizim değil Millet İttifakının bir başarısızlığı oldu. Görüşlerimiz farklı olmasına rağmen CHP’lilerle birlikte çalıştık sahada. DEVA Ali Babacan derken, seçimlere yakın Kılıçdaroğlu dedeye oy verir misiniz demeye başladım! Neden? Ülkemizin refahı için, ülkemizin geleceği için bunu yaptık. Ama güzel şeyler de duymadık. Yok vekillerimizi bizden aldınız, yok o kadar milletvekilini hak etmediniz, gibi… Biz o milletvekillerini sonuna kadar hak ettik. Çünkü hepimiz canla başla çalıştık. 31 Mart seçimleri öncesi teşkilatlarımız, kendi logomuzla girmemiz gerektiği konusunda fikir birliğinde olunca, kendi logomuzla, kendi adaylarımızla seçime girmeye karar verdik. Anket yaptırmadık. Çünkü anketlere güvenmiyoruz. Halkın arasındayız ve ne olacağımızı halkın arasında kendimiz görmek istiyoruz. DEVA’ya karşı çok sıcak yaklaşım içinde yurttaşlarımız. Ekonomi yangın yeri olduğu için, emekliler çok zorlu bir yaşam mücadelesi verdikleri için, yerel seçimlerde sanki genel seçimlerde sorular sorularla ve taleplerle karşılaşıyoruz. Kurtarın bizi, bıktık biz bu pahalılıktan, bu adaletsizlikten diye yakınıyor insanlar. 4 yıl daha biz bunlara dayanamayız, yandık, bittik sözlerini duyuyoruz. Genel başkanımız ekonomi konusunda uzman birisi. DEVA’nın adayı olduğumuzu söylediğimizde, Ali Babacan’ın partisinden geldiğimizi ifade ettiğimizde bize büyük bir samimiyetle, içtenlikle sarılıyorlar. Gelin de kurtarın bizi bu kötü hayattan, diyorlar. Değişim, değişim dediler ama maalesef olmadı. Değişim sizlerle olsun, diyorlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne hiç kadın başkan gelmemiş. Siz gelin, İzmir’de tam bir değişim olsun, diyorlar. Halkın bize yaklaşımından son derece memnunuz ve umutluyuz. Birkaç ilçeyi kazanacağımıza inanıyoruz. Biz 2028 seçimlerine de hazırlanıyoruz aslında. Yerel seçimde sarı kartı, genel seçimde kırmızı kartı göstermek için çalışmalar yapıyoruz. Kırsalda çok iyiyiz. Kiraz, Ödemiş, Tire, Torbalı’da karşılığımız çok iyi durumda. Sahada DEVA’nın Büyükşehir adayı olduğumu söylediğimde boynuma sarılıyorlar, Biz buralarda hiçbir partinin Büyükşehir adayını görmedik, diyorlar. İzmir’ temiz bulmuyorlar, güvenli bulmuyorlar, problemlerinin çok olduğunu söylüyorlar. Büyükşehir’e bir kadın gelirse, bir kadın eli değerse, daha güzel, daha yaşanır bir İzmir’e kavuşulacağı beklentisi var. Ali Babacan’dan çok büyük bir sinerji alıyoruz. Arabasını durduruyorlar, boynuna sarılıyorlar, fotoğraf çektiriyorlar. Böylesine çok sevilen, çok donanımlı birinin beni İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı yapması, benim için ayrı bir gurur kaynağı. Ali Bey’deki o enerjiyi, o muhteşem dönüşleri görünce, daha çok çalışmamız gerektiğini anlıyorum.

BU SEÇİM, KENDİMİZİ ANLATACAĞIMIZ BİR SEÇİM OLACAK

Büyükşehir’i kazanma konusunda ne kadar iddialısınız? 31 Mart seçimleri, bir anlamda sizin kendinizi anlatma seçimi mi olacak?

Partimin Büyükşehir adayı olarak tabii ki seçimi kazanmak isterim. Ümit Özlale’nin, illa seçimi kazanmak için girilmez, kendinizi anlatmak için de girebilirsiniz sözüne katılıyorum. Kazandığım zaman kendimi daha iyi anlatacağım elbette ya da anlattıklarımı icra etmiş olacağım. Kazandığım takdirde yurttaşlarımız projelerimle beni daha iyi anlayacaklarını ve partimi daha iyi yerlere getireceklerini biliyorum. Biraz önce de dediğim gibi 31 Mart yerel seçimleri, sarı kart göstermek için en uygun zaman. 2028’de kırmızı kart göstermek için kendimizi en iyi anlatacağımız bir seçim olacak, bu seçim.

İZMİR TRAFİK KAOSUNDAN BİR AN ÖNCE ÇIKMALI

Sizce İzmir’in öncelikle çözülmesi gereken sorunları nelerdir Serap Hanım?

Öncelikle ulaşım sorunun artık çözüme kavuşturulması gerekiyor. İzmir’de trafik kaosu yaşanıyor. Her gün her saatte, hafta sonu da dahil trafik keşmekeşliğini yaşıyoruz. İzmir bu keşmekeşten artık kurtulmalı. Bu durum hem ekonomik olarak hem de ruhsal olarak hepimize zarar veriyor. İkinci çözüm bekleyen en acil sorun, temizlik… İzmir’in gerçekten  temizliğe ihtiyacı var. Bir şey yediniz, elinizde çöp var ve o çöpü atacak çöp kutusu yok. Herkes yerlere atıyor, atmak zorunda kalıyor. Sosyal donatı alanlarının yetersiz kaldığına inanıyorum. Gençlerin, kadınların, yaşlılarımızın oturup vakit geçirebilecekleri, çok ucuza bir bardak çay içebilecekleri bir yerleri yok. Böyle yerleri belediye pekala açabilir, finanse edebilir. Emeklilerimiz banklarda oturup vakit geçiriyorlar. Onlara bir bardak çayı çok görmemek lazım. Öğrencileri, çocukları düşünmek zorundayız. İlk ve ortaokul öğrencileri, okul çıkışlarında etüt yapabilecekleri yerlere ihtiyacı var.

BİNALARI ADA BAZINDA YENİLEMEK GEREKİYOR

Başkan olduğunuz takdirde hayata geçirmek istediğiniz projeleriniz nelerdir?

İzmir, deprem bölgesi. 30 Ekim depreminde Bayraklı’da yıkım oldu, 6 Şubat’ta 11 ilimizde çok büyük acılar yaşadık. Bizim kısa adayı DUY olan bir projemiz var, Denetle, Uzlaştır, Yenile… Mülk sahipleriyle müteahhitler anlaşamıyor. Yapılan denetlenemiyor ve haliyle yapılar yenilenemiyor. Ada bazında binaları yenileyeceğiz. Bu konuyla ilgili bizim çok önceden bilim insanlarıyla birlikte hazırladığımız planlar var.  Yeni yollar yapmak zorundayız. Bu trafik sorununu çözmek için alternatif yollar üretmek gerekiyor. Körfezin hem kokusunun tamamen giderilmesi hem de ulaşımda daha etkin kullanılması için projelerimiz var. İzmir, bir turizm kenti ama turizmden hak ettiği payı aldığını söyleyemeyiz. Büyük gemiler İzmir’e geldiğinde yolcuları, nostaljik bir tramvayla Selçuk’a taşımak isterim. İzmir’de konaklamalarını isterim.  İzmir’in yeterli hizmeti aldığını söylemek mümkün değil. Burada yaşayan bir yurttaş olarak hizmet anlamında bir şey göremiyorum. Narlıdere metrosu açıldı, Buca metrosu için çalışmalar yürütülüyor. Sansasyonel bir Buca metrosu, Karabağlar-Gaziemir metrosu projesi var. Karabağlar-Gaziemir metrosunda 5 durak olacakmış. 5 durak için o kadar para harcamaya gerek var mı bilmiyorum. Ben olsam, bunu yapmazdım, yapmak istemezdim. Battı çıktılar yaparak trafiği rahatlatırdım.

BİRİ 22 YILDIR ÜLKEYİ, DİĞERİ 25 YILDIR İZMİR’İ YÖNETİYOR

CHP’nin adayı Cemil Tugay ve AK Parti’nin adayı Hamza Dağ’ın projelerini, söylemlerini nasıl buldunuz?

AK Parti, 22 yıldır bu ülkeyi yönetiyor. CHP, 25 yıldır İzmir’i yönetiyor. Hala bana bu projeleri sunuyorlarsa, hala bunları bunca zamandır yapamamışlarsa, yapmamışlarsa, bundan sonra da yapacaklarına inanmıyorum. Samimi bulmuyorum. Mega mega projeler değil, öncelikle yapılması gerek şeyler var, onların yapılması lazım. Mesela hükümetin yapması gereken projeyi aday, kendi projesiymiş gibi anlatıyor. Hayır, o devletin yapması gereken bir proje! Diğerine bakacak olursak, 25 yıldır sen o projeleri neden yapmadın? Ben de bunların içerisinde kendime göre halkın daha öncelikli, daha acil yapılmasını istediği beklediği şeyleri projelerime aldım. Vatandaş, DEVA’yı göreve çağırıyor. Gittiğimiz her yerde, gelin, bizi bunlardan kurtarın, diyorlar. Tencere kaynamıyor, bizim sonumuz ne olacak, diyorlar. Saha bize ekonominin çok kötü olduğunu, yangın yerine döndüğünü, bir an önce kutuplaşmış siyasetten uzaklaşmak gerektiğini gösteriyor. Umarım güzel bir seçim yaşarız. Bizler de DEVA olarak hak ettiğimiz yüzdeleri, puanları alırız. Bazı ilçelerde DEVA’nın adaylarının kazanacağını umut ediyorum ve istiyorum. Meclis üyelerimizle, olmayacak şeylere hayır demek istiyoruz. Biz particilik yapmayacağız, belediyecilik yapacağız.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 tahsin
 30 Nisan 2024 Salı 15:00
hadi canım tabela partisi cmsnin sahıbı gibi zenınlerın karılarını vekil yapmaktan baska bir tek yararı olmayan partidir deva
 mehmet
 21 Mart 2024 Perşembe 11:01
altılının mimarı sayın kılıçdaroğludur onun girişimleriyle meclise girdiniz ve gündem oldunuz 31 marttan sonrada göreceğiz sonucu OA O ELDE VAR O.....
 
 21 Mart 2024 Perşembe 10:19
3 aya kalmaz partinizin tabelası bile kalmaz.
Diğer Röportajlar