GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Otomobil
3 Aralık 2022 Cumartesi 08:04

Taksicilerden yargı zaferi... İhale iptal!

İzmir İdare Mahkemesi, UKOME kararı doğrultusunda yapılan taksi plaka ihalesiyle ilgili sürpriz bir karar aldı. Torbalılı taksicilerin açtığı dava sonucu mahkeme, ticari plaka artışının bakanlık onayına tabii olduğu, bu nedenle UKOME kararıyla Büyükşehir’in yaptığı ihalesinin mevzuata aykırı olduğu görüşüyle, ihalenin Torbalı kısmını iptal etti

EGEDESONSÖZ - İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce 2022Nisan ayında alınan UKOME kararlarına göre, İzmir il genelindeki taksi sayılarının etap etap ciddi oranda artırılmasına karar verilmiş ve ilk etap ihaleleri geçtiğimiz aylarda yapılmıştı. Torbalı’ya da 9 yeni taksi plakası ihaleyle verilmişti. Ancak Torbalılı taksicilerin bireysel olarak açtıkları davada, İzmir İdare Mahkemesi, hem UKOME kararını hem de ihale işlemini mevzuata aykırı bularak davacıyı ilgilendiren Torbalı ilçesi ile ilgili kısımlarını iptal etti.

KARAR MAHKEMEDEN OYBİRLİĞİYLE GEÇTİ
İzmir İdare Mahkemesi’nce 31.10.2022 tarihinde oy birliği ile verilen kararda "1986/10553 sayılı BKK uyarınca tahdit uygulaması bulunan illerde ticari plaka artışının, bakanlık onayına tabi olduğu, onay ve izin alınmadan tahditli plaka artırımı yapılamayacağı" belirtildi. Bu kararla birlikte, İzmir Büyükşehir Belediyesi plakaları geri alıp, ihale bedellerini faiziyle ödemek durumunda kalacağı öne sürüldü. Ayrıca, bakanlıktan izin almadan bundan sonraki tahditli plaka artırım ihalesini de yapamayacağı iddia edildi. Bu açıdan söz konusu kararın emsal nitelikte olduğu bildirildi.

Torbalılı taksicilerin avukatı Hüseyin Akyüz, bu kararın emsal teşkil edeceğini söyledi.