GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Politika
6 Aralık 2021 Pazartesi 13:34

MHP'li Şahin, İYİ Partili Kırkıpınar'a sordu: Pazarlıkta kaç kişiye göz yumdun?

İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı'na İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne İYİ Partili 60 kişinin işe alınması hakkında “Kaç HDP'liye göz yumdunuz?” eleştirisi yükselten MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, "İzmir'de İYİ Parti'den 60 kişi işe girmiş, kendilerine Atatürkçü olduğu iddia eden 60 kişi işe girdi diye… Bu bile çok çirkin bir şey. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne biz 2,5 yıldır 5-6 bin kişinin alındığını ve bunların büyük bir bölümünün HDP'li olduğundan bahsediyorlar... 6 bin insan işe girdi, 60 kişiye karşılık kaç HDP'linin işe alınmasına müsaade ettiniz sonucu çıkmaz mı bundan?" diye sordu.

EGEDESONSÖZ - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in belediye başkanı seçilmesi sonrasında İYİ Parti ve CHP arasında yaşanan 'CV' krizi, kent gündemini uzun süre meşgul etmişti.

Süreç içinde İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar 60 partilinin işe alındığını duyururken, bunlardan 4 tanesinin Kırkpınar soyadını taşıdığını açıklamıştı. 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir İl Başkanı Veysel Şahin ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer'in göreve geldiği günden itibaren Halkların Demokratik Partisi üyesi kişilerin Büyükşehir'e işe alındığı yönünde eleştirilerini dile getirmişti.

KAÇ HDP'LİYE GÖZ YUMDUNUZ?
Cumhur İttifakı üyelerince sıkça dile getirilen 'bizim ittifakımız mezara kadar' söylemleri üzerinden Millet İttifakı'na yüklenen Şahin, "Onlar bizimki proje diyorlar… Bizim birlikteliğimiz beka birlikteliği. Bizim birlikteliğimiz 60 kişi alırsan şuna göz yumarım, müdürlük verirsen şunu yaparım ilişkisi değil. Bir Türk milliyetçisine şu yakışır mı; İzmir'de İYİ Parti'den 60 kişi işe girmiş, kendilerine Atatürkçü olduğu iddia eden 60 kişi işe girdi diye… Bu bile çok çirkin bir şey. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin biz 2,5 yıldır 5-6 bin kişinin alındığını ve bunların büyük bir bölümünün HDP'li olduğundan bahsediyorlar. 6 bin insan işe girdi, 60 kişiye karşılık kaç HDP'linin işe alınmasına müsaade ettiniz sonucu çıkmaz mı bundan?" diye sordu.

BELEDİYE İHTİYACINA GÖRE İNSAN ALMIYOR
Ellerinde kaç HDP'linin işe girdiği konusunda bir veri olmadığını belirterek devam eden Şahin, "Ben sayı bilmiyorum ancak söylenen İzmir'in HDP'ye verildiği ve belediyeye çok insan alındığı. Belediyenin ihtiyacına göre insan almasından bahsetmiyoruz. İYİ Parti'den 60 kişi alınıyor, HDP'den çok sayıda insan alınıyor diye biz de… ‘HDP'den çok insan alınıyor’ diye herkes duymuştur" dedi.

BU KONUDA PAZARLIK YAPMAYIZ
AK Partili Belediye Başkanlarına 'kadro' talebinde bulunup bulunmadıkları konusunda kesin bir dille konuşan Şahin, "Cumhur ittifakı’nda herhangi bir pazarlığa ya da metne dayalı değil bu durum. Bu ihtiyaca göre yapılır. Böyle bir ihtiyaç varsa, orada bizim arkadaşlarımız etkinse ona göre yapılır. Asla bizim, devletin kurumları içinde pazarlık yapmamız söz konusu olamaz. Bununla ilgili başka türlü söylenecek bir şey yok. Bu nettir. Devletin kurumdur müdürlükler ve belediye başkan yardımcılıkları. Biz bu konuda pazarlık yapamayız konuşmayız" ifadelerini kullandı.

İttifaka desteklerinin tam olduğunu da belirten Şahin, "Cumhur İttifakı belediyelerine desteğimiz tamdır. Her yanlarında ihtiyaç duyulduğunda yanlarında oluruz ancak hiçbir şekilde pazarlık yapmayız" dedi.

YETKİLERİMİZİ AİLEMİZ İÇİN KULLANMAYIZ
İzmir'de Aliağa Belediyesi'nin MHP'de olmasına rağmen kendilerinin görüşleri açısından yakınlarını bir işe sokma düşüncesi olmadığını vurgulayan Şahin, "Benim oğlum endüstri mühendisi. Benim oğlum Kemalpaşa'da bir fabrikada çalışıyor. Bunu gururla söylüyorum. ‘Çocuğunuzu belediyede işe yerleştirir misiniz’ deseniz, benim cevabım 'Asla' olur. Bu çünkü bütün ülkücülere ihanet olur. Ülkücülerin problemleri bitti mi ki çocuğunu işe yerleştiriyorsun diye düşünürüm. Biz koltuğumuzdan kaynaklı yetkileri ailemiz için kullanamayız" ifadelerini kullandı.

BİZ BÖYLE BİR ŞEYİN İÇİNDE BULUNAMAYIZ
İYİ Parti İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar'ın alımlar ile ilgili söylediği cümleleri 'pazarlık' olarak yorumlayan Şahin, "Onlar pazarlığı kızıştırma açıklamasıdır. Bizi ilgilendiren, milliyetçi ulusalcı denen insanların kaç bin tane HDP'linin işe gireceğini göz yumdukları. 60 kişi için göz yumdular. Başkalarına başka gelebilir ancak bizim için bu ayıptır. Biz böyle bir şeyin içinde bulunamayız" dedi.