GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Politika
6 Aralık 2021 Pazartesi 09:40

Kılıçdaroğlu'nu bekliyorlar… DSP'den çay daveti!

Demokratik Sol Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Karakülçe, kimlerle ittifak yapabilecekleri konusunda "DSP, Anayasa'nın ilk dört maddesiyle sıkıntısı olmayan herkesle ittifak yapabilir" dedi ve CHP'yi ima ederek davette bulundu: "Genel başkanımız her zaman çağrılarını yapmış, gitmiş çaylarını kahvelerini içmiş. Fakat DSP'nin kapısını çalıp bir bardak çay içmeye gelen olmadı. Bizim hangi tavrımızdan şikayetçiler de kapımızı çalmazlar? Çaya gelmekte geç kaldılar, daha da geç kalmasınlar!"

Muhittin AKBEL / EGEDESONSÖZ - Türkiye'nin içinde bulunduğu siyasi atmosferde partiler ittifaklar oluştururken, Demokratik Sol Parti'nin hiçbir ittifakta yer almadığı görülüyor. DSP Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Karakülçe, "Olası bir erken veya zamanında yapılacak seçimde DSP, herhangi bir partiyle ittifak yapmayı düşünüyor mu?" sorusuna, "Demokratik Sol Parti, Anayasanın ilk dört maddesiyle sıkıntısı olmayan herkes partiyle  ittifak yapabilir. Ülkenin menfaati, neyi gerektiriyorsa, taviz vermeden yolunda yürür" ifadesini kullandı.

ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ, TBMM'YE GİRMEKTİR
Seçim atmosferine girildikçe, bazı ilkesel duruşların netleşeceğine dikkat çeken Karakülçe, seçim yasasında değişiklik olmadığı sürece, tüm siyasi partilerin bir ittifak içinde yer almasının doğal olduğunu söyledi. DSP'nin de bu düşünceye dahil olduğunu belirten Karakülçe, "Tüm siyasi partiler gibi DSP de iktidar hedefli bir partidir. Bizler uzun yıllardır Meclis’ten uzak kaldık. Öncelikli hedefimiz, TBMM’ye girmek. Demokratik Sol kültürü benimsemiş insanların, aynı zamanda iktidar ve Meclis hasreti çeken DSP’lilerin özlemini gidermek istiyoruz. İlerleyen süreçte, Türkiye Cumhuriyeti'nde çok önemli bir yeri olan Demokratik Sol felsefenin ve gönüllerde taht kurmuş, ülkeyi yönetmiş bir siyasi partimizin, ülkeye yeniden hizmet etmeye hazır olduğunu söylemek istiyorum. DSP ne zaman iktidardan ayrıldı, frenler koptu. O günden itibaren ne enflasyon tutulabiliyor, ne fiyatlar tutulabiliyor, ne ekonomi kontrol edilebiliyor. Böyle bir atmosferde, dürüst ve çalışkan kimliğiyle Demokratik Sol Partiye her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğunu görüyoruz" dedi.

ÇAY İÇMEYE GELMEKTE GEÇ KALDILAR, DAHA DA GEÇ KALMASINLAR
"Biz bir taraftan şu andaki politikalardan rahatsızlığımızı betimlerken, bir taraftan da bizi yanında görmek istemeyenler var. Tavırlarından bunu hissedebiliyoruz" sözleriyle CHP'ye yönelik imada bulunan DSP Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Karakülçe, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Genel başkanımız her zaman çağrılarını yapmış, gitmiş çaylarını kahvelerini içmiş. Gerek hukuk, gerek ekonomi anlamında politikalarımızı raporlaştırıp CHP’ye sunmuş bir partiyiz. Ne var ki Cumhuriyet Halk Partisi’nden tek kişi bile Demokratik Sol Parti’nin kapısını çalıp bir bardak çay içmeye gelen olmamıştır. Bugün siyaset üretenler, dostlarımız diyenler, hangi tavrımızdan şikayetçiler de kapımızı çalmazlar? Bir çayımızı içmezler? Çay içmeye gelmekte geç kaldılar, daha da geç kalmasınlar."

DEMOKRATİK SOL PARTİ'Yİ YOK SAYMAK, KİMSENİN HADDİNE DEĞİLDİR
Millet İttifakı'nın aslında 2014'te Ekmeleddin İhsanoğlu projesiyle başladığını öne süren Karakülçe, şu yorumda bulundu:

"En ufak bir söylemde DSP’yi Cumhur İttifakı'na yaklaşmakla itham edenler, kendi tavırlarını hiç sorgulamıyorlar. Kimse kusura bakmasın. Ekmeleddin İhsanoğlu projesinde içimize sinmese de duruş itibariyle, o gün kurulan Millet ittifakının yanında olduk. Millet ittifakı aslında 2014’te kurulmuştur ve DSP, kurucu ana unsurlarının başında gelmektedir. Demokratik Sol Parti’yi yok saymak, kimsenin haddine değildir. Biz sadece Ekmeleddin projesinde değil, tüm referandumlarda, tüm seçimlerde biz o cephedeydik. Bizim kapımız herkese açık.  Millet İttifakı’nda 6 parti bir araya geliyor. O zaman sormazlar mı adama, o oluşumda neden DSP yok, diye?"