GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
İş Dünyası
13 Mayıs 2024 Pazartesi 10:08

Kestelli: Tarımın güçlü yarınlarına inanıyoruz!

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli'nin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle mesaj yayımladı. Kestelli mesajında, "Tarımın güçlü yarınlarına inanıyoruz" dedi.

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü  dolayısıyla tarımın önemine dikkat çekti. 

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Kestelli şu ifadeleri kullandı:

Yarın 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü... Günümüzde, dünya üzerindeki ülkeler tarımda kendi kendine yeterli olabilmeyi stratejik bir hedef olarak benimsemiş durumda. Sektöre ayrılan kaynaklar da büyük sermayenin ilgisi de her geçen gün artıyor. Tarım yeniden 100 yıl önceki parlak günlerine dönüyor. Bizim de yeniden Cumhuriyet’in kuruluş yıllarına ve ‘Köylünün, çiftçinin milletin efendisi olarak görüldüğü’ yıllara dönmemiz lazım. Çünkü tarım geleceğin sektörü olacak.

1920’lerde 1,9 milyar olan dünya nüfusu bugün 8 milyar. 2050 yılında 10 milyara ulaşması bekleniyor. Küresel gıda talebi de buna paralel olarak artacak. Yapılan farklı çalışmalarda, gıda talebinin 2050’ye kadar yüzde 59 ila yüzde 98 arasında artacağı tahmin ediliyor. Dolayısıyla artan talebi karşılamak için tarımsal üretim artışı bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor.

Hızlı kentleşmenin ve erozyonun etkisiyle kaybedilen toprakları, azalan su kaynaklarını, köyden kente göçü, tarım nüfusunun yaşlanmasını, gençlerin tarıma ilgisizliğini, iklim krizinin olumsuz etkilerini göz önüne aldığımızda üretim artışını sağlamanın en etkin yolu gelişen bilişim teknolojilerini daha etkin kullanmaktan geçiyor. Bunu tabana yaygınlaştırmak için devlet desteklerinin çok daha yoğun, etkin ve planlı kullanılması şart. Çiftçi, üretici, tüccar, sanayici, sivil toplum örgütleri ve devlet mekanizmaları el ele vererek büyük bir dönüşüm hamlesine imza atmalıyız. Gençleri tarımsal üretimin içine çekmeliyiz.

İzmir Ticaret Borsası olarak İzmir Tarım Teknoloji Merkezi, BORSAV çatısı altında verilen eğitimler, Toprak ve Çocuk Programı, Tarım Gençlerle Yükseliyor Fikir Yarışması gibi yatırım ve etkinliklerle bu sürece katkı sağlamak için aralıksız çalışıyoruz. Gençlerimizi, geleceğin sektörü tarım alanında eğitim almaları ve proje geliştirmeleri konusunda teşvik ediyoruz.

Bizler tarımın yarınlarına inanıyoruz. Bu inançla, topraktan hiç ümidini kesmeyen yeryüzündeki tüm çiftçilerin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyoruz.