GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
İş Dünyası
8 Şubat 2024 Perşembe 11:32

İzmir’e Avrupalı yatırımcı ilgisi!

AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, “Almanlar İzmir'e geliyor. Birçok yerden gelen bir dünya insan var. Ne yazık ki ana muhalefet partisinin sıkıştığında söylediği 'Körfez ülkelerinden para geliyor' söylemi şimdi Avrupa ülkeleri üzerinden yaşanıyor. İzmir ve Manisa ile ilgili ciddi görüşmeler yapıldığını biliyorum” dedi.

EGEDESONSÖZ- AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, SonSöz TV’de katıldığı programda Gazeteci Fatih Yapar’ın sorularını yanıtladı. Programın gündeminde İzmir’e yapılan yatırımlar vardı.

AVRUPA'DAN CİDDİ YATIRIM GELİYOR
Ekonomi ve iş dünyasında yaşanan gelişmeleri değerlendiren Saygılı, İzmir ve Manisa’ya Avrupalı yatırımcıların ilgisinin olduğunu söyledi. Saygılı, “Sayın Cumhurbaşkanımız devletimizin bekası anlamında ekonomik gelişmelerde Merkez Bankası rezervlerinden üretim endekslerine kadar birçok detayı bizzat takip ediyor. Tabii ki her ülkede olduğu gibi bir takım değişiklikler olabilir ancak önemli olan istikrardır. Kemal Dervişoğlu zamanında para alabilmek için ABD'de kaybolmuştu. Böyle bir dönemden her kararı takip eden ve kararların hızlı takip edildiği ülke haline geldik. Bundan 25 sene önce Merkez Bankası Başkanı değiştiğinde dolarda yüzde 40 artış yaşayabiliyordu. Ancak şimdi baktığınızda öyle değil. Merkez Bankası Başkanı hanımefendi çok güzel bir 9 ay geçirdi.  Hükümet politikaları ile birlikte hem Cevdet Yılmaz Bey'in hem Mehmet Şimşek Bey’in çalışması ile rakamlar yukarı çıkıyor. İzmir yüksek teknoloji anlamında önemli yatırımlar yapmakta. Atatürk OSB yaklaşık 27 yıl önce kurulmuş. Ancak öyle bir hale geldi ki kendi kabuğuna sığmıyor.  2001 yılında toplam dış hacmi 7,1 milyar dolar olan İzmir, bugün itibari ile 25 milyar dolara geldi. İzmir Limanı’ndan giden ve gelen ihracatı saymıyorum. İzmir iş dünyası yatırım yapmaktan korkmamalı. Etrafımızdaki kaosları görüyorsunuz. Buna rağmen ekonomisi bozulmayan, yatırım alan bir başka ülke var mı yakınımızda? Avrupa'dan ciddi yatırım geliyor. Almanlar İzmir'e geliyor. Birçok yerden gelen bir dünya insan var. Ne yazık ki ana muhalefet partisinin sıkıştığında söylediği 'Körfez ülkelerinden para geliyor' söylemi şimdi Avrupa ülkeleri üzerinden yaşanıyor. İzmir ve Manisa ile ilgili ciddi görüşmeler yapıldığını biliyorum” dedi.SEÇİM ÖNCESİ SÜRPRİZ OLABİLİR
İş dünyası için “KGF kredileri açılacak mı?” sorularına yanıt veren Saygılı, “Sayın Cumhurbaşkanımız konuyu özel şekilde takip ediyor. Bakanlıklarla görüşüp çalışmalar yapıyor. Bunu erkenden ifade etmek istemiyorum ancak seçim öncesinde güzel sürprizler var” açıklamasını yaptı.