GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
İş Dünyası
7 Şubat 2024 Çarşamba 09:47

Dünya devlerine dava açtı... Vestel milyonlarca Euro tazminat kazandı!

Vestel, Hollanda'da Samsung ve LG grubu şirketlerine karşı açtığı 2 milyar Euroluk davadan 684,4 milyon Euro tazminat kazandı. Vestel’den yapılan açıklamada, davada reddedilen kısım için itiraz hakkının kullanılacağı ifade edildi.

Vestel, Hollanda Doğu Brabant Bölge Mahkemesi'nde görülen rekabet hukuku kaynaklı tazminat davasıyla ilgili bir açıklama yaptı. Dava sonucunda Vestel, 684 milyon Euro tazminat kazandı.

Davanın kesinleşmesiyle birlikte Vestel Elektronik'in kasasına şirketin toplam piyasa değeri kadar para girişi olacak. Bu da 22 milyar lira olarak belirtilmektedir. Bu durum, şirketin finansal durumunu önemli ölçüde etkileyecek ve sermaye yapısını güçlendirecektir. Şirketin 335.4 milyon lira olan sermayesi ve 13.9 milyon lira özsermayesi, bu girişimle birlikte artacak ve Vestel'in gelecekteki yatırım ve büyüme potansiyelini artıracaktır.

Vestel’den Tazminat Açıklaması
Vestel’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şirketimiz Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Vestel), yüzde 100 bağlı ortaklığımız Vestel Ticaret A.Ş. ve Vestel'in ilgili yurt dışı iştiraklerinin (Vestel Holland B.V., Vestel CIS Ltd., Vestel Trade Ltd., Vestel Electronica S.R.L., Vestel France S.A.S., Vestel Holland B.V. Sucursal En Espana, Vestel Holland B.V. Germany Branch Office ve Vestel Holland B.V. UK Branch Office) davacı sıfatıyla; Samsung, LG grubu şirketleri, Technicolr S.A., TTD International S.A.S ve TDP SP. Z.O.O. şirketlerinin ise davalı sıfatıyla taraf olduğu, Hollanda Doğu Brabant Bölge Mahkemesi nezdinde görülen rekabet hukuku kaynaklı toplam 2.053.200.000 EUR tutarlı tazminat davasında, davanın kısmen kabulüne, kısmen reddine karar verilmiştir. Anılan karar uyarınca, davada iki davalının (TTD International S.A.S ve TDP SP. Z.O.O.) lehimize 684.400.000 EUR tutarında tazminat ödemesine hükmedilmiş; diğer davalılar yönünden ise, dava reddedilmiştir. Hollanda ilk derece mahkemesinin kararı ve kararda belirtilen tutarlar henüz kesinleşmemiş olup, dava taraflarının karara itiraz hakları mevcuttur. Şirketimizce kararın aleyhe hükmedilen kısmıyla ilgili itiraz hakkımız yasal süresi içerisinde kullanılacaktır.” (Manisa Kulis)