GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Güncel
18 Mayıs 2024 Cumartesi 10:26

İzmir Adliyesi'nde gerginlik... Avukatlara darp ve hakaret iddiası!

İzmir Avukat Hareketi, dün İzmir Adliyesi'nde iki meslektaşının polislerin sözlü ve fiziki saldırısına maruz kaldığını ileri sürdü. Avukatlar gelecek hafta suç duyurusunda bulunacaklar.

EGEDESONSÖZ -  İzmir Adliyesi Sulh Ceza Hakimliği'nin önünde yaşandı. İddialara göre; müvekkili sorguya alınacak bir avukat, geç kaldığı gerekçesiyle polislerin sözlü saldırısına uğradı ve üzerine yüründü. O sırada sorgu için bekleyen başka bir avukat araya girip tarafları sakinleştirmeye çalıştı.

Ancak diğer avukatın da polisler tarafından fiiziki saldırısına uğradığı ileri sürüldü. Polislerin avukatlara yönelik "avukat bozuntusu" ve "terbiyesiz" dediği iddia edildi.  İddialar görgü tanıkları avukatlar tarafından tutanak altına alındı. Avukatların gelecek hafta suç duyurusunda bulancakları öğrendi. 

Tutanak şu şekilde:


İZMİR AVUKAT HAREKETİ'NDEN AÇIKLAMA
Yaşanan olayla ilgili İzmir Avukat Hareketi yazılı açıklama yaptı. Açıklamada "Bugün 2 meslektaşımıza yönelik gerçekleşen bu vahim olay, tüm meslektaşlarımıza yöneliktir. Kolluk kuvvetlerince ısrarlı bir şekilde avukatlara yönelik saldırılarda bulunulması, yargı mekanizmasında yaşanan çürümenin bir tezahürüdür." denildi. 

Yazılı açıklama şu şekilde:

Bugün bir kadın meslektaşımız, İzmir Adliyesi Sulh Ceza Hakimliğinde müvekkili sorguya alınacakken gecikmiş olup bu nedenle polisler tarafından kendisine bağırılmış, sözlü saldırıda bulunularak üzerine yürünülmüştür. O sırada sorgu için bekleyen başka bir meslektaşımız tarafından araya girilmiş, taraflar sakinleştirilmeye çalışılmıştır. Ancak kolluk kuvvetleri tarafından meslektaşımız omzundan iteklenmiş, koridorda bulunan tüm polislerin toplanmasıyla arada kalmıştır. Meslektaşımıza polisler tarafından hakaret edilmiş, “avukat bozuntusu” denilerek mesleğimize yönelik aşağılamada bulunulmuştur. Meslektaşımız kolundan tutulup çekilerek duruşma salonunun önünden uzaklaştırılmıştır. Bugün 2 meslektaşımıza yönelik gerçekleşen bu vahim olay, tüm meslektaşlarımıza yöneliktir. Kolluk kuvvetlerince ısrarlı bir şekilde avukatlara yönelik saldırılarda bulunulması, yargı mekanizmasında yaşanan çürümenin bir tezahürüdür. Yargının kurucu unsuru olan avukatlara yönelik şiddet ve aşağılama eylemlerinin meşrulaştırıldığını üzüntü ve öfkeyle tecrübe etmekteyiz. Hiçbir kolluk kuvveti, yargının diğer görevlileri olan hakim ve savcılara belirtilen eylemleri gerçekleştirme cüretini gösteremezken avukatlara yönelen bu davranışların hala sürmekte olmasını kınıyoruz. Kolluk kuvvetleri, avukatın yargının üç sacayağından biri olduğunu unutmamalıdır. Avukatın olmadığı yerde keyfilik olur, avukatın olmadığı yerde adalet olmaz. Meslektaşlarımıza yönelen her türlü şiddeti kınıyor, yaşanan olayın da takipçisi olacağımızı bildiriyoruz.