GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
İnşaat/Emlak
8 Şubat 2024 Perşembe 13:10

Ersoy’un oteli bakanlık masasında!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a ait Ersoy Otelcilik Şirketi’nin Bodrum’da hayata geçirmek istediği ‘Maxx Royal Bodrum Otel’ projesi 18 Nisan’da toplanacak olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İnceleme Değerlendirme Komisyonu’nda ele alınacak.

Metehan UD / EGEDESONSÖZ – Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a ait Ersoy Otelcilik Şirketi’nin Bodrum’daki otel projesiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Maxx Royal Bodrum Otel projesinin tanıtım dosyası, 18 Nisan 2024 tarihinde toplanacak olan İDK (İnceleme değerlendirme) toplantısında masaya yatırılacak.Proje tanıtım dosyasında yer alan bilgilere Bodrum’un Çiftlik Mahallesi Adayalı mevkiindeki 124 bin metrekarelik alana 325 oda 750 yatak kapasiteli 5 yıldızlı bir işletme kurmayı planlıyor.

Proje alanı Aydın-Muğla-Denizli 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’na göre Özel Kanuna Tabi Alanlar başlığı altında Kültür ve Turizm Gelişim Bölgesi/ Turizm Merkezi olarak işaretlenmiş alanda kalıyor.DOĞAL SİT SAHASI
Aynı zamanda ‘orman alanı’ ve ‘önemli doğa alanı’nda kalan proje sahası  2'nci derece doğal SİT, 3'üncü derece arkeolojik SİT özelliğine sahip. Ayrıca proje sahasında Hellenistik Kule Yapısı ve tescilli eserler bulunuyor. Ayrıca otelin yanında Kissebükü arkeolojik deniz alanı bulunuyor.ÇED dosyasında, şu bilgilere de yerildi:

“3. Derece Arkeolojik Sit Alanları; koruma-kullanma kararları doğrultusunda yeni düzenlemelere izin verilebilecek arkeolojik alanlar olarak tanımlanmıştır.  II. derece Doğal Sit olması gereğince, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun 19.06.2007 tarih ve 728 sayılı İlke Kararı kapsamında olup, söz konusu İlke Kararında, 2. derece Doğal Sit Alanları; Doğal yapının korunması ve geliştirilmesi yanında kamu yararı göz önüne alınarak kullanıma açılabilecek alanlardır. Bu alanlarda, turizm yatırım ve turizm işletme belgeli turistik tesisler ile hizmete yönelik yapılar dışında herhangi bir yapılaşmaya gidilemeyecek alanlar, olarak tanımlanmıştır. Yukarıdaki bilgiler ışığında, proje alnında koruma amaçlı Nazım ve Uygulama imar planları, bozuk makilik statüsündeki alanda, üst ölçekli planlara uyumlu olarak, özel kanunlarla belirlenen sit statülerinin ilgili mevzuatında tanımlanmış koruma-kullanma koşulları çerçevesinde gerekli çalışmalar yapılacaktır.”İPTAL EDİLMİŞTİ
Proje için 2014 yılında ÇED gerekli değildir kararı alınsa da 2019 yılında IMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi ve Bodrum Denizciler Derneği tarafından açılan dava sonucu iptal edilmişti. İptal kararı sonrası şirket yeni proje dosyası hazırladı.