GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Politika
17 Mayıs 2024 Cuma 16:37

DEVA'nın başkanı Karaosmanoğlu'ndan CHP'ye geçenlere eleştiri: Seçim döneminde oturdular!

DEVA’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Serap Karaosmanoğlu, partisinin Konak adayı Ali Rıza Uygur ve 83 arkadaşının CHP’ye katılımına tepki gösterdi. Karaosmanoğlu, “Başarı için çalışmadılar, dağ taş dolaşmadılar, oturmayı tercih ettiler. Ben de Büyükşehir Belediye Başkan adayıydım, arkadaşlar, çalışın, insanlara dokunun, ilçeleri ziyaret edin diye kaç kez uyardım ama onlar oturmayı tercih ettiler. Ali Rıza Bey’e şunu sormak isterdim; seçimi kazanmış olsaydık, DEVA’da mı kalırdı, yoksa yine de CHP rozeti takar mıydı?” diye konuştu.

Muhittin AKBEL / EGEDESONSÖZ – 31 Mart 2024 yerel seçimlerinden sonra DEVA partisi’nde de başlayan çözülmeler gündeme bomba gibi düştü. İl yönetiminden ve Konak İlçe yönetiminden toplam 83 kişinin CHP İl Başkanlığı’nda düzenlenen törenle rozet takmaları, DEVA’nın İzmir’deki kurmaylarının tepkisine neden oldu. DEVA İl Başkanlığı’ndan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olması nedeniyle istifa eden, yerini vekaleten Mesut Demircioğlu’na bırakan Serap Karaosmanoğlu, CHP rozeti takan Ali Rıza Uygur’a, “Seçim kazanılsaydı, yine CHP’ye mi geçecektin?” diye sordu.

- KONAK'TA ROZET GÜNÜ... DEVA'DAN CHP'YE GEÇTİLER!

GİDENLER, MECLİS ÜYESİ OLMAK İSTEDİĞİ İÇİN DEVA’DAN İSTİFA EDENLER OLABİLİR
İstifaların 83 kişi olduğuna inanmadığını, özellikle İl yönetiminden kimsenin istifa etmediğini belirten Serap Karaosmanoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu istifalarla ilgili konuşacak çok şey var. Ali Rıza Uygur, Konak Belediye Başkan adayımızdı. Seçimin kazanılamaması sonrasında istifa etti ve üyeliği bitmişti zaten. Dinlenmek üzere süre kenara çekileceğini söylemişti. Ali Rıza Bey, seçimden sonra dönüş yapmamıştı DEVA’ya. Bugün CHP rozeti taktığını öğrendim. Bu arkadaşımız, 83 kişiyi toplayıp CHP’ye taşıyacak birisi değil neticede. 83 kişi geçti deniyor, yok böyle bir şey. İl yönetiminden kimse yok. Biz DEVA olarak hala dayanışma içerisindeyiz. Gidenler, meclis üyesi olmak için partimizden istifa etmiş kişiler olabilir. Başarı, biraz da kendilerindeydi. Başarı için çalışmadılar, dağ taş dolaşmadılar, oturmayı tercih ettiler. Ben de Büyükşehir Belediye Başkan adayıydım, arkadaşlar, çalışın, insanlara dokunun, ilçeleri ziyaret edin diye kaç kez uyardım ama onlar oturmayı tercih ettiler. 83 kişinin gittiği iddiasına katılmıyorum.”

ALİ RIZA BEY’İN DEVA’YA AİDİYET DUYGUSU MAALESEF GELİŞMEMİŞ
Kaybedilen her seçimden sonra böyle kırılmaların olduğuna dikkat çeken Serap Karaosmanoğlu, partisinin Konak Belediye Başkan adayı Ali Rıza Uygur’un DEVA’ya aidiyet duygusunun gelişmemiş olduğunu gördüklerini söyledi. Karaosmanoğlu, şunları söyledi:

“Partili olmak, öyle bir günlük, iki günlük bir şey değildir ki. Süreklilik isteyen bir şeydir, partili olmak, aidiyet ister. İnsanda biraz aidiyet duygusunun gelişmesi lazım. Maalesef bu arkadaşımızın partimize aidiyet duygusu oluşmamış. Birkaç kişi onun gibi davrandığı için sanki DEVA’dan toplu istifalar oluyor gibi algı yaratılması doğru değil. Dört yıllık bir partiyiz, bu partiye çok emek verdik, çok şey kattık. Öyle bırakıp gitmelerini üzücü bir durumdur. Seçim, AK Parti ile CHP arasında geçen bir seçim oldu. Gönlümüz tabii ki CHP’den yanaydı. Çünkü CHP’nin çok başarılı olması gerekirdi, hükümeti uyarmak anlamında. Dolayısıyla sonuçtan da memnunum. Görevlerimizi parti olarak da yerine getirdiğimize inanıyorum. Ama birkaç arkadaşın böyle davranışı bizi çok üzdü. Ali Rıza Uygur arkadaşımızın DEVA Partisi’ne karşı aidiyet duygusu maalesef gelişmemiş. Bu ifadeyi sık sık kullanıyorum, çünkü bu durumu çok yadırgadım. Şimdi şunu sormak isterdim kendisine; seçimi kazanmış olsaydık, ne yapacaktı? Belediye başkanı olarak DEVA’da mı siyaset yapacaktı, yoksa yine CHP’ye geçecek miydi?”