GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Yerel Yönetimler
15 Mayıs 2024 Çarşamba 18:12

Büyükşehir'de yetki Tüm Bel-Sen'de!

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin birimlerinde en çok üyeye sahip memur sendikası yine Tüm Bel-Sen İzmir 1 Nolu Şube oldu. Tüm Bel-Sen, ikinci sıradaki Tüm Yerel-Sen'den 152 daha fazla üyeye sahip olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde toplu iş sözleşmesi için yetkili sendika oldu.

EGEDESONSÖZ - İzmir Büyükşehir Belediyesi ve belediye iştirakları İZSU ve ESHOT'ta, yeni dönemde toplu iş sözleşmesi yapmaya yetkili sendika belli oldu. Büyükşehir birimlerinde çalışan 6 bin 141 kamu emekçisi arasında en çok üyeye sahip sendika KESK'e bağlı Tüm Bel-Sen oldu.

15 Mayıs 2024 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından tutanaklara göre Tüm Bel-Sen İzmir 1 Nolu Şube, 2 bin 755 üye sayısı ile ilk sırada yer aldı. Baş başa giden yetki mücadelesinde ikinci sırada yer alan Birleşik Kamu-İş'e bağlı Tüm Yerel-Sen'in üye sayısı ise 2 bin 603'te kaldı.

Tüm Bel-Sen İzmir 1 Nolu Şube, son 5 yıldır İzmir Büyükşehir'de yetkili sendika olma özelliğini taşıyor. 

Tüm Bel-Sen İzmir 1 Nolu Şube tarafından yapılan açıklama şu ifadeler yer aldı:

15 Mayıs 2024 tarihli resmi tutanak sonucuna göre, sendikamızın 5 yıldır olduğu gibi bu yıl da yetkisini koruduğu kesinleşti. Bu süreçte örgütlenme çalışmamıza emek koyan arkadaşlarımıza ve tüm kışkırtma ve yalanlara rağmen Tüm Bel-Sen'de kalma iradesi gösteren üyelerimize çok teşekkür ederiz. Şimdi önümüzde bu yılın kalan 9 ayını kapsayacak kazanımlı bir toplu sözleşme süreci bekliyor. Biz bu süreci de yine emekçilerden aldığımız güçle, onların taleplerini TİS'e yansıtacak şekilde dürüst ve şeffaf bir anlayışla yürüteceğiz.

Bu tarihe kadar karşılıklı polemiğin emekçilerin gündemi olmadığını bildiğimiz için üye sayıları hakkında çok fazla açıklama yapmadık ancak şimdi konuşmanın tam sırası. Aylardır kimsenin aklına gelmeyecek yalanlarla emekçileri kandıran yetkisiz ve etkisiz sendika Tüm Yerel-Sen'e soruyoruz:

1- Şubat ayından beri, "Yetkiyi kesin alıyoruz, 450 kişi öndeyiz", Tüm Bel-Sen size yalan söylüyor, TİS'i biz imzalayacağız" ifadeleri içeren sayısız mesaj atıp ve sosyal medya paylaşımları yaptınız. 5 yıl önce de aynı yalanlarla yetkiyi kaybettiğinizde çıkıp bir kuru özür mesajı dahi atmamıştınız. Bu sefer 6000 emekçiye, üstelik kısa sürede ortaya çıkacak bir yalanı defalarca kere söylediğiniz için özür dileyecek misiniz?

2- Kendinizi, işverenimiz olan belediye başkanının sendikası gibi anlatmak ve sendikanızı ziyarete gelen Cemil Tugay'ı havai fişeklerle karşılayıp işveren dostu sendika görüntüsü vermek sizi hiç mi utandırmadı?

3- Bölücü ve ayrıştırıcı söylemlerle sendikamızı karalayarak, aynı ofiste çalışan ama farklı sendikalara üye olan emekçilerin "mesai arkadaşlığı"nı zehirlediğiniz için pişman mısınız?

4- Belki inanır da üye olur diye onlarca kişiyi "seni müdür, daire başkanı vs. yaptıracağız, yakınlarınızı işe sokacağız" diyerek etkilemeye çalıştınız. Siz sendika mısınız yoksa belediyenin kadro-atama şefliği misiniz?

Bu süreçte iyi bir toplu sözleşme yapmak için mücadele veren sendikamız maalesef enerjisinin bir kısmını da sizin yalanlarınıza cevap vermek için harcadı. Yani özetle bir kez daha emekçilerin mücadelesine zarar vermekten başka bir işlev görmediniz. İçinizdeki bir avuç hırslı sendika bürokratı hariç kimseye bir faydası olmayan bu tutumunuzdan belli ki vazgeçmeyeceksiniz.

O yüzden son sözümüz siz değerli emekçilere:

Gelin bu mücadeleyi Tüm Bel-Sen'de büyütmeye devam edelim. Bizim yalanlara değil, emeğimizin karşılığını aldığımız bir ülkede insanca yaşamaya ihtiyacımız var.