GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Yerel Yönetimler
11 Nisan 2024 Perşembe 16:58

Alsancak'ta fare ve haşereyle mücadele!

İzmir’de fare sorunu olduğuna dair çıkan habere ilişkin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklama yapıldı. Açıklamada ilaçlama çalışmalarının düzenli olarak sürdürüldüğü belirtilerek “Periyodik mücadeleye ilave olarak gelen taleplere 24 saat içinde cevap verilmekte, şikayetler titizlikle değerlendirilmektedir. Ramazan Bayramı boyunca da toplam 238 personel ile vektör mücadele çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir” denildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’in Alsancak semtinde fare sorunu olduğu iddiasına ilişkin açıklama yaptı. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Vektör Mücadele Birimi’nin İzmir genelinde her türlü vektöre (hastalık bulaştıran canlı) karşı üreme alanlarında 12 ay boyunca periyodik ilaçlama çalışmaları yaptığını belirtti. Ayrıca, ilaçlama ile ilgili gelen taleplere 24 saat içinde cevap verildiği, şikayetlerin titizlikle değerlendirildiği aktarıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Farelerin yaşam alanları olan kanalizasyon sistemleri, atıl araziler, inşaat alanları, bina bodrumları, körfez kıyı şeridindeki kayalık alanlar, parklar ve yeşil alanlarda iki farklı formülasyonda olan biyosidal ürünlerle yemleme çalışmaları periyodik olarak kontrollü bir şekilde yapılmaktadır. Özellikle insanların ve hayvanların ulaşamayacağı yerlere bırakılan fare yemleri uygulamanın ardından düzenli olarak kontrol edilmekte, popülasyon tarafından tüketilme miktarına göre uygulama sıklığı belirlenmektedir.

Şehirlerdeki bina yapısı, yiyecek atıklarının bolluğu, kentsel çevrenin sıkışıklığı, etrafa gelişi güzel bırakılan kedi köpek mamaları, bahçelere ve balkonlara bırakılan yiyecek atıkları, market ve restoranlar gibi işletmeler tarafından açıkta bırakılan çöpler, yeşil alanlarda piknik yapan insanlar tarafından çevreye bırakılan gıda atıkları, sıcaklık gibi faktörler, farelerin asıl yaşam alanı olan kanalizasyon sitemlerinden şehre yayılmalarının başlıca sebeplerindendir. Ayrıca, iklim değişikliği gibi çevresel faktörler de fare popülasyonlarının artışına katkıda bulunabilir. Periyodik olarak yapılan mücadeleye ilave olarak gelen taleplere 24 saat içinde cevap verilmekte, ilaçlama çalışması yapılarak hemşehrilerimize çalışmalarımız hakkında bilgi sunulmaktadır.

Saha uygulamalarımızda tespit etmiş olduğumuz problemler, belediyemize bağlı birimlere hemen bildirilmekte ve hızlı, çözüm odaklı işbirliği yapılmaktadır. Bahse konu haber doğrultusunda bölge ekiplerimizce alan 11 Nisan 2024 tarihinde tekrar taranmış ve periyodik olarak yaptığımız mücadele yenilenmiştir. Konak Alsancak Mahallesi’nde 01 Ocak 2023- 11 Nisan 2024 tarihleri arasında toplam 125 ilaçlama talebi tarafımıza bildirilmiş olup, bu taleplerden 16 tanesi fareyle ilgilidir. Ramazan Bayramı boyunca da toplam 238 personel ile vektör mücadele çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir.”