GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
İnşaat/Emlak
24 Ocak 2023 Salı 18:49

Açık artırmayla kiralık ev dönemi

İstanbul'da artan kiralar yeni sorunların yaşanmasına neden oluyor. Emlak uzmanlarına göre İstanbul'da bazı kiralık daireler açık artırmayla verilmeye başlandı. Durum ciddi öyle ki sadece kiralık değil satılık dairelerin fiyatlarında da yüzde 15'lik bir artış söz konusu.

Kiralık daire bulmanın zor olduğu İstanbul'da artık açık artırmayla ev kiralandığı iddia edildi.

2022 yılında sadece İstanbul'da kiralık konut fiyatları yüzde 140'tan fazla arttı. Emlak uzmanlarına göre merkez ilçelerde 10 bin liranın altında kiralık daire neredeyse bulunamıyor.

İddiaya göre emlakçılar kiralık evi, en yüksek bedeli vermeye hazır olan müşteriye gösteriyor.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, duruma ''Etik değil'' diyerek tepki gösterdi. Aşa, emlakçı ve ev sahibi fark etmeksizin bu yöntemin ''manipülasyon'' olduğunu söyledi.

Emlak sektöründeki fiyat artışları satılık konutlara da yansıdı. Uzmanlar yeni kredi paketi sonrası İstanbul'da daire fiyatlarının arttığı iddiasında.

Aşa, kampanya döneminin hareketli başladığını ancak daha sonra konut fiyatlarının yüzde 15 oranında fiyat artırıldığını açıkladı. 

MÜTEAHHİTLERİN KREDİ OYUNU
Kredi kullanmak isteyenlerin önünde başka zorluklar da var.

Aşa, ''Bazı müteahhitlerin de düşük beyan teklif ettiğini, kredi miktarından değil de daha düşük bir kredi kullanması ve satış bedelini düşük göstermesi talebi var. Faha düşük vergi ve tapu ödemek için fatura kesemem diyor'' dedi. 

Tüketici, kredi kullanımında düşük satış bedeli gösteren firmaları Ticaret İl Müdürlüklerine şikayet edebilir. (NVT)