GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
İnşaat/Emlak
24 Ocak 2023 Salı 13:26

Cangrup Sigorta'ya dünya devi ortak

Türkiye çapında alanının öncülerinden olan sigorta brokerlık şirketi CanGrup Sigorta'ya Amerikalı ortak geliyor. Küresel ölçekte milyarlarca dolarlık pazara sahip olan ABD'li firma Thompson Trust Group USA, CanGrup ile ortaklık kuruyor.

Türkiye'deki savunma sanayiindeki büyüme ve Göztepe'ye yabancı yatırımcı gelmesinin ardından dev bir şirket daha yatırım için Türkiye’yi seçti. F-35 ve çeşitli büyük savunma sanayi çalışmalarının sigorta çalışmalarını yapmasıyla da tanınan ABD'li sigorta devi Thompson Trust Group USA, kuruluşunun 21. yıl dönümünü kutlayan ve İzmir’de kurulan CanGrup ile ortak oluyor. Dev cirosunun yanında kâr miktarı dahi, 2021 yılında 1 milyar 100 milyon dolar olan Thompson, Avrupa'ya açılmak için partner olarak Cangrup ile anlaştı.

ORTAKLIK İÇİN 285 MİLYON TL'Yİ GÖZDEN ÇIKARDILAR!
İki şirket arasında yapılan görüşmelerde ortaklığın yüzde 50 hisse üstünden olacağı öğrenilirken, Cangrup'un yüzde 50 hissesini Thompson'a satış rakamınınsa 285 milyon TL tutarında olacağı belirtiliyor.

Sigorta sektörüyle birlikte teknoloji, savunma sanayii ve inşaat konularında küresel bir güç olan Thmopson ile Cangrup arasında nihai imzaların atılmasıyla birlikte şirketin, 2025 yılında kendi alanında Türkiye lideri olması beklenirken, yaşanan gelişmeler aynı zamanda İzmir iş dünyasının dünyaya açılması anlamında da bir öncü olacağı ifade ediliyor. Öte yandan Cangrup 2021 yılını, ödediği 19 milyon TL'lik vergi sonrasında kâr ile kapatırken, 2022 yılı için net rakamlar açıklanmamakla birlikte bu kârlılık oranının daha da arttığı biliniyor.