GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Politika
24 Kasım 2022 Perşembe 13:04

AK Partili Dağ duyurdu: İşte Erdoğan'ın ve partisinin oy oranı!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, son yapılan anketlerde partisinin oyunun yüzde 40-42 bandında olduğunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oyunun ise yüzde 52 bandından olduğunu duyurdu.

EGEDESONSÖZ - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, TV 100’de yayımlanan ‘Ankara’da neler oluyor’ programına katıldı. Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Dağ, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

6’lı masa ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İYİ Parti’ye çağrıda bulunarak “CHP’yi bir kenara koyalım, 6’lı masanın hepsini söylememe gerek yok, ama İP’in (İyi Parti’nin) bunlarla aynı çizgiye düşmesi tabii düşündürücü. Onlar niye bunlarla aynı masaya düşüyor veyahut aynı konuma geliyor? Bu tabii düşündürücüdür. Hele hele böyle bir dönemde. Temenni ederiz ki bunlar da bir dönüşüm yapmak suretiyle gerek bu masayı terk etmek gerekse milli ve yerli bir duruş sergilemek üzere konumunu yeniden gözden geçirir” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan'ın Endonezya’da İYİ Parti için kullandığı sözlere İzmir’den yanıt veren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Çizgisinde hiç kırıklık olmayan dün neyi savunduysa bugün de aynı şeyi kararlılıkla savunan bir siyasi partiyiz. Dolayısıyla milletimizin geleceğinin heba edildiği ortaya sürüldüğü bir kumar masasında hiç olmadık bundan sonra da olmayız” dedi. 

DAĞ: AK PARTİ VE MHP SEÇMENİNE SAYGISIZLIKTIR
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in İzmir’de kullandığı sözlere tepki gösteren  Dağ, “Cumhurbaşkanımızın açıklaması çok net. Yerli ve milli olan tarafa buyurun diyor. İYİ Parti’ye bunu söylüyor. 6’lı masa içinde başka bir yere söylemiyor. ‘Siz daha yakın duruyorsunuz, buyurun yerli ve milli tarafa sizi davet ediyoruz’ diyor. Diğer taraftan İYİ Parti Genel Başkanı böyle bir şey belki reddedebilir ancak bunu kumar masasına benzetmesi AK Parti ve MHP'ye oy veren milyonlara hakarettir. Bu sadece siyasilere  karşı söylenen bir şey değildir. Bu AK Parti ve MHP’ye oy vermiş milyonlarca insan söylenmiş bir sözdür. Doğru olmamış ve siyaset kurumuna yakışmamış bir söz olmuştur. Çağrı belli. Üzerine alması gereken alır. Bir yere bir çağrı var, o çağrı orada karşılık bulmazsa tabanda çağrı bulur. Ki tabanda çağrı bulmaya başladı. Tabanda rahatsızlığı olan,  hassasiyeti oluşan bir kesim var, onlar açısından  da mutlaka değerlendirmeye tabi olacaktır” ifadelerini kullandı.

SON DAMLA…
Nazilli Belediye Başkanı’nın AK Parti’ye geçişinin de Cumhurbaşkanı’nın çağrısına gelen yanıt olduğuna vurgu yapan Dağ, “Dün belediye başkanı iradesinin öyle olduğunu söyledi ve buna saygı göstermek gerekir. Mutlaka bir ön görüşmesi vardı ancak bu konudaki son damla, Cumhurbaşkanımızın çağrısıdır. Bunun etkili olduğu aşikardır. Cumhurbaşkanımızın çağrılarının karşılığı önümüzdeki günlerde elbette olacaktır” diye konuştu.

GEÇMİŞ SEÇİMDEN DAHA YÜKSEK OY ALACAĞIZ
Halk arasında konuşulan “Erdoğan Cumhurbaşkanı olacak ancak AK Parti meclis çoğunluğunu kaybedecek” söylemlerini de değerlendiren Dağ, “1’nci parti olmama gibi durum söz konusu değil. Ben 4 sene AR-GE başkanlığı yaptım ve yaklaşık her ay anket yaptık. Bir kere bu araştırmalarda en önemli husus trendlerdir. Nereye doğru gidiyor ona bakarsanız. Araştırmanı 2-4 puan  hata payı vardır +2 -2 diye…  AK Parti 40-42 bandında, Cumhurbaşkanımız 52 bandında oturmuş durumda. Anket ile alakalı mevzu zannedildiği gibi çok hızlı iniş ve çıkışlar çok kritik bir şey olmadığı sürece olmaz. Teknik boyutu ile bakmayanlar çok hızlı iniş ve çıkış var gibi bakarlar. Ben çok net söylüyorum, 2023 seçimlerinde biz Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde geçmiş oydan daha fazla oyla, AK Parti’de de geçmiş aldığımız oydan daha fazla alarak kazanacağız. Seçim yaklaştıkça, merdiven altı anket şirketleri açıklama yaparken onlar açıklama yapmayı bıraktılar.  Çünkü seçim yaklaşıyor ve gerçekler ortaya çıkacak. Anket ile ilgili konuda en doğrusu, sizin kendi içinizde yaptığınız ve önünüzdeki süreçte yol haritasını belirleyecek husustur. Ben sorulmasa anket ile ilgili açıklama yapmam. Yüzde 52,6 almıştık geçmişte, bunun da üstünde bir oy alacağız. Biz bunu sağlamak için gece gündüz canla başla çalışıyoruz. Meclis çoğunluğu ile ilgili bizimde kulağımıza geliyor ve bunun ne anlam ifade ettiğini biliyoruz. Vatandaşa kendimizi bu anlamda anlatmamız gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi ve meclis seçimi olarak 2 ayrı seçim var. Cumhurbaşkanlığı seçiminde 5 ya da 6 aday vardı. Mecliste 25-30 parti var. Burada Cumhurbaşkanlığında yüzde 50+1 almanız lazım. Mecliste sorun olmasın, sıkıntı olmasın, komisyonlarda yeterli sayı olsun diyorsanız 300 vekili geçmeniz lazım. Bu anlamda Türkiye’de her yerinde oy alan parti için yüzde 45 oranındadır.  Biz matematiksel karşılığını, bu söylemler kulağımıza geldiğinde bunun ne anlama geldiğini iyi biliyoruz. Onunla ilgili gerekli adımı atacağız” dedi.

BİRBİRLERİYLE KAVGA EDİYORLAR
6’lı masadan çekinmediklerini belirten Dağ, “6’lı masa adayını kim olacağı bizi ilgilendirmiyor. Çok merak ediyorum da diyemem. Bizim endişe duyduğumuz bir isim söz konusu değil. Ancak 6’lı masayı endişelendiriyor. 1-2 haftalık sürece baktığınızda ağabey ile iki tane büyük parti var ve bunların genel başkan yardımcılarının ve grup başkanvekillerinin birbirleri ile ilgili yaptığı açıklamalara bakın. Bir maça çıkıyorsunuz ve maça çıkmadan önce takım oyuncuları birbiriyle kavga ediyor. Böyle bir takıma taraftarın ona tezahüratta bulunması mümkün mü? Böyle bir takımın ülkeye vaat ettiği şey belirsizliktir, kaostur” diye konuştu. 

GÜVEN VE GELECEK VAAT EDEN BİR YAPI VAR
Cumhur İttifakı’nın genişleyip genişlemeyeceği yönündeki soruya da yanıt veren Dağ, “Cumhur İttifakı’nın genişleme gibi bir gündemimiz yok. Böyle bir gündem yok. Ülkede böyle bir gündem yok. Cumhur İttifakını böyle bir şeye ihtiyacı yok. Diğer tarafta istikrarsızlık, belirsizlik ve kaos vaat eden bir yapı, diğer yandan güven ve gelecek vaat eden bir yapı var” ifadelerini kullandı.