GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Politika
23 Eylül 2023 Cumartesi 10:48

'Kadın Dostu Belediyecilik, AK Belediyecilik’ programı Bergama'da düzenlendi!

AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Başkanlığı’nın düzenlediği “Kadın Dostu Belediyecilik, AK Belediyecilik” programın ilki Bergama’da gerçekleştirildi. İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ’ın ev sahipliğinde Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, AK Parti Bergama İlçe Başkanı Sebahattin Güzel, Meclis Üyeleri, İl ve İlçeler kadınlar katıldı.

Programda konuşan AK Parti İzmir Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ, ‘’Başarı Hikayesi 1994 yerel seçimleriyle İstanbul’da başlayan ve Belediyeciliği bir marka haline getiren Liderimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yol arkadaşları olarak AK Belediyeciliğimizin en iyi örneklerinden biri olan Bergama’da Sayın Hakan Koştu Başkanımızın başkanlığında özellikle kadınlara, çocuklara ve ailelere yönelik yaptığı proje ve hizmetleri siz hemşerilerimizle paylaşmak için buradayız. AK Parti 5 buçuk milyon Kadın üyesi, 600 bine yakın gönüllü teşkilat mensubuyla dünyanın en güçlü Kadın hareketidir. 2002’den bugüne kadar hem temel insan hakları hem de beşeri sermayenin güçlendirilmesi perspektifi ile kadının eğitim, sağlık, istihdam ve karar alma mekanizmalarına katılımı yönünde pek çok düzenleme yaptık.’’ dedi.

Bergama’da son dört buçuk yıldır büyük bir başarı hikayesi yazıldı
AK Parti Kadın Kolları olarak, kadın odaklı politika ve uygulamaların takipçisi olduklarını belirten Başkan Büyükdağ, ‘’Doğup büyüdüğümüz, yaşadığımız ve çocuklarımızı yetiştirdiğimiz şehirlerimizin inşası ve ihyası için de önemli bir sorumluluk taşıyoruz. Şehirlerin medeni bir yaşam merkezi, kültürel bir kimlik olması noktasında hiç şüphesiz belediyelere önemli bir sorumluluk düşmektedir. Belediyecilik sadece yol, su, park yapmak gibi maddi işlerle sınırlı olmak değildir. Ki bunları bile yapamayan bir Büyükşehir Belediye Yönetimi ile karşı karşıyayız ne yazık ki. Şehrin ruhunu, maneviyatını, kimliğini kurmak da belediyelerin görevidir. Bu noktada Unesco Dünya Mirası ünvanını taşıyan güzel ilçemiz Bergama’da son dört buçuk yıldır büyük bir başarı hikayesi yazan, kentin tarihi dokusunun korunmasının yanında yaptığı sayısız projelerle Bergama’ya yeni bir vizyon kazandıran Belediye Başkanımız Sayın Hakan Koştu’ya huzurlarınızda teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Tramvay durağına bir tuvalet bile inşa edemeyenler bir kadının hayattan koparılmasına neden oldular
2019 Yerel seçim öncesi Kadın Dostu Kent Bildirisini imzalayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve yönetiminin İzmirlilere ve kadınlara hizmet üretmeyi, taş üstüne taş bile koyamadığını ifade eden AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ, ‘’Bundan aylar önce Şehrin merkezindeki tramvay durağına bir tuvalet bile inşa edemeyecek kadar vizyonsuz olanlar, ne yazık ki gencecik bir kadının hayattan koparılmasına neden oldular. Biz AK Parti olarak kadını hem siyasetin hem de yaşamın merkezine alarak hizmet yürüyüşümüzü sürdürüyoruz. “Bir şehrin yerlisi olmak, gidecek yeri olmaktır” der Dostoyevski. Biz bu çalışmamızla şehrini seven, şehrine sahip çıkan, yaşadığı şehirle ilgili söyleyecek sözü olan, gidecek bir Bergama’sı olan kadınlar olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesini ve diğer ilçelerimizi AK Belediyecilikle tanıştırmak için gece gündüz demeden koşturan, alın teri ve akıl teri döken teşkilatımıza yürekten teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Bergama Belediyesi 4.5 yıldır kadınlar için çalışıyor
Bergama Belediyesi’nin sosyal belediyecilik anlayışıyla kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık oluşturmak amacıyla 4.5 yıldır projeleri hayata geçirdiğini ifade eden Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu ise, ‘’Bergama Belediyesi; Kanser hastalarının İzmir’e tedavi gördükleri hastanelere taşınması, gıda kolisi ve kıyafet yardımı, aşevinden evlere servis yemek hizmeti, evde bakım hizmetleri, ev eşyası ve inşaat malzemesi desteği, odun ve kömür dağıtımı, kız çocuklarımız okusun diye öğrenim yardımı, hijyen paketi, hasta aracı ve engelli aracı hizmetleriyle kadınların tüm konularda ihtiyaçlarını gidermek için çalışıyor. “Hoş Geldin Bebeğim” projesiyle Necla – Mithat Öztüre Bergama Devlet Hastanesi’nde doğum yapan yeni annelere bebeklerinin ilk anda ihtiyacı olan eşyalardan oluşan hediye paketi takdim ediyoruz. Bergama Kültür Merkezi’nde kadınların kişisel gelişimlerine yönelik söyleşi, seminer, panel, el emeği sergiler, kitap günleri gibi çeşitli kültürel ve sanatsal etkinliklerin düzenliyoruz Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nde yılda ortalama 850 kadına hobi ve meslek edinme kursuyla destek veriyor sanat atölyelerinde dikiş, makine nakış, iğne oyası, kanaviçe, sepet örme, resim, seramik ve pastacılık gibi ücretsiz kurslar düzenliyoruz. Özellikle kız çocuklarının kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlamak amacıyla Üniversiteye Hazırlık Kursları veriyoruz. Coğrafi işaretli Kız Bergama Halısı Dokuma Kursu ile kadınların hem meslek öğrenmesini hem ekonomik gelir elde etmesini sağlıyoruz. Rahmi Yeşilsoy Engelliler Merkezi’nde çocukların el becerilerini geliştirirlerken annelerin kursa katılımını sağlayarak sosyalleşmesini, sosyal ve psikolojik destek almalarını sağlıyoruz. İhtiyacı olan ve bakıma muhtaç kadınlara destek olmanın dışında spor tesislerimizde, kadınlara yönelik pilates, fitness, yüzme ve tenis kursları düzenleniyoruz. Ve daha sayamadığımız hizmetleri kadınlarımıza sunuyoruz.