GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ekonomi
29 Haziran 2020 Pazartesi 16:49

İzmir'de kıdem tazminatı isyanı!

Türk-İş'in düzenlediği 'Kıdem Tazminatıma Dokunma' eylemi 81 kent ile birlikte İzmir'de de düzenlendi.

81 ilde Türk iş'in yaptığı "Kıdem tazminatıma dokunma" basın açıklamasına belediye iş sendikası izmir şubeleri olarak sendika üyesi işçilerle birlikte sendika önünde buluşarak Türk iş binası önüne yürüyüşe geçildi.

Kıdem Tazminatıma Dokunma pankartıyla yürüyen sendika üyesi işçiler yürüyüş esnasında sık "Kıdeme uzanan eller kırılsın", " Direne direne kazanacağız",  "Genel Grev,Genel Direniş" sloganları atıldı. Kıdem Tazminatının fona devriyle ilgili kararlılığını belirten belediye iş sendikası üyeleri basın açıklamasının yapılacak Türk iş 3. Bölge temsilciliği önünde Türk işe bağlı diğer sendikalara birleşti.

Burada yapılan basın açıklamasında bölge başkanı Süleyman Yıldırım, "Kıdem tazminatı kaldırılarak yerine Tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok. Sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat ta yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması için çözüm yine işçide aranıyor, fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılması isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz." Dedi. Yoğun bir bir kalabalıkla yapılan basın açıklaması  "Genel Grev, Genel Direniş" sloganlarıyla sona erdi