GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ekonomi
27 Haziran 2020 Cumartesi 10:00

Yüce’den 'Bakan Ersoy' yorumu: Bu arkadaşa inanmak zorundayız

Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un İzmir’e yaptığı son ziyareti değerlendiren TARKEM Başkanvekili, “Bakan bey, bakanlığı TARKEM’e ortak etti. Kemeraltı’nın UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmesine katkı koydu. Bu durumda kendisine güvenmekten başka çaremiz yok” dedi

MUHİTTİN AKBEL/EGEDESONSÖZ- Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un İzmir’e son gelişinde yaşanan diyaloglar, söylemler ve alınan kararların yankıları devam ediyor. TARKEM Başkanvekili Uğur Yüce, Bakan Ersoy’un Ege Turizm Merkezi-Çeşme Projesi’yle ilgili olarak, “Bu projede elde edilecek gelirin bir kısmını, Kemeraltı ve Agora’ya aktaracağız” sözlerini değerlendirdi. Uğur Yüce, “Bu sözler, önümüzdeki süreç için şartlı destek olarak görülebilir. Fakat biz, beş kez görüştüğümüz, bize çok büyük destekler veren bakan arkadaşımıza inanmak zorundayız” dedi.

O ARTIK BİZDEN BİRİSİ
TARKEM projelerini Bakan Ersoy’a anlattıklarını ve her zaman yakınlık gördüklerini anlatan Uğur Yüce, “Bakanımızla beş kez görüştük. İlk tanışmamız, İzmir Ticaret Odası’na ilk geldiğindeydi. İzmir’in 25 milyonu olduğunu olduğunu, kullandırılmadığını anlattık. Bunu kullanmamızı sağladı. Sonra biz Ankara’ya gittik, brifing verdik. Bakan Bey, TARKEM’i o gün daha iyi tanımış oldu. Kültür Bakanlığı’nın TARKEM’e üye olmasını istiyoruz, dedik. Bakan yardımcılarını çağırdı, bu iş olur mu, diye sordu. Olur yanıtını alınca, ortak olunabileceği bilgisini alınca, talimat verdi ve Kültür Bakanlığı TARKEM’e ortak oldu. Üçüncü görüşmemiz, yine İzmir Ticaret Odası’nda oldu. Mahmut Özgener başkanımızın odasında 1.5 saat konuştuk. Kemeraltı’nın, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmesi için üç yıldır beklediğimizi anlattık. Devreye girdi, Kemeraltı UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girdi. TARKEM’i de alan sorumlusu ilan etti. Dördüncü görüşmemiz, Çeşme’de oldu. Bizi çağırdı, bir kez daha ayrıntıları görüştük. Bu durumda, Bakan Mehmet Nuri Ersoy’a inanmaktan başka çaremiz yok.”

BİZE İKİ BÜYÜK DENEYİM YAŞATTI
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, ilk defa bir bakanlığı, TARKEM’e, özel şirkete ortak yaptığını hatırlatan Uğur Yüce, “Bakanımız, UNESCO konusunda da dosyaları gönderdi. Bize böylesine iki büyük deneyim yaşatan Bakan Ersoy’a inanıyoruz, inanmak zorundayız. Param yok diyor, Çeşme’den gelecek paranın bir kısmını Kemeraltı’na aktaracağını söylüyor. Söyledikleri bir bakıma şartlı kabul anlamına geliyor olsa da kendisinden büyük destek gördük, bundan sonra da göreceğimize inancımız tamdır. Amacımız, üzüm yemek. Kemeraltı’nın değerlerini yeniden İzmir’e kazandırmak istiyoruz. Buranın eski itibarını geri getirmek istiyoruz. Bakan Ersoy’un hiç olmazsa açık açık, Çeşme’den gelecek paranın bir kısmını Kemeraltı ve Agora’ya aktaracağını söylemesi bile çok güzel. Bu durum, hiçbir şey olmamasından, hiçbir şey yapmamasından daha iyi değil mi?” dedi.