GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Yerel Yönetimler
11 Temmuz 2019 Perşembe 07:50

Başkan Selvitopu taşınmazları listeledi: Vergiye karşılık takas formülü

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu mülkiyeti belediyeye ait olmasına rağmen başka kurumlar tarafından kullanılan ya da işgal edilen tüm taşınmazların kayıtlarını çıkarttı. Selvitopu, kamu kurumlarının kullandığı yerler için Maliye Bakanlığı’na, “Yerleri tahsis edelim, vergi borçlarımızdan düşün” dedi.

EGEDESONSÖZ- Yeni dönemde tasarruf tedbirleri uygulayan ve İller Bankası’ndan gelirlerin düşmesiyle ekonomik olarak yeni rota belirleyen Karabağlar Belediyesi farklı bir uygulama başlattı. Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, mülkiyeti belediyeye ait olan fakat başka kamu kurum ve kuruluşları tarafından kullanılan taşınmazların tespitini yaptırdı. İlçe genelinde envanter çalışması yapan Selvitopu, yerleri satmak ve parasını kurumlardan istemek yerine Maliye Bakanlığı’nın vergi borçlarına karşılık mahsup edilmesini talep etti.

İlk uygulama Milli Eğitim Bakanlığı’na ait bir okul yeri için yapıldı. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü belediye gönderdiği yazıda Eserkent Ortaokulu’nun deprem tahkiki çalışmaları kapsamında yıkılarak, yeniden yapılmasının planlandığı belirtti. Belediye ise burada bulunan hisselerine karşılık araziyi bedelsiz hazineye devredeceğini fakat bedelinin belirlenip tespit edilen rakamın borçlardan düşmesini talep etti. Belediye hisseli taşınmazların 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usülü Hakkında Kanun’un Geçici 8.maddesi gereğince işlem talep eden beledinin kararı meclisin İmar-Plan ve Bütçe Komisyonları’nda da oy birliğiyle kabul edildi.

HER ŞEY YASAL
İller Bankası’ndan gelen aylık rakamın 500 bin TL eksik geldiğini belirten Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, belediye gelirlerinin düzene girmesi ve kurumun yatırım yapabilmesi için tasarrufa gittiklerini söyledi. Selvitopu, “Karabağlar’da birçok yer var. Mülkiyeti bize ait fakat başka kurumlar tarafından kullanılıyor. Okul yerlerinde hisselerimiz var. Biz genel bir tarama ve liste çalışması yaptık. Belediye olarak, arsayı milli eğitime tahsis etseydik tapusu yine bizde kalacaktı. Onlarda sadece kullanım hakkı olacaktı. Biz bunun yerine tapuyu komple verelim istiyoruz. Zaten okul yine yapılacak ve uygulamada bir sorun olmayacak. Tapu, hazineye tescil edildiği için bedelini istiyoruz. Ortak bir komisyon kurulsun ve bunun bedeli bizim vergi borçlarımızdan düşülsün. Bu uygulama yasada da yönetmeliklerde de var” dedi.