GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Politika
10 Temmuz 2020 Cuma 11:16

AK Parti Bayraklı’dan 1. yıl salvosu: Serdar Sandal sınıfta kaldı!

Cumhur İttifakı Meclis üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen Polat, “Başkan Sandal, seçim sürecindeki vaatlerinin hiçbirini yerine getirmedi. Yatırım da yapmıyor, tasarruf da… Sadece hizmette tasarruf ediyorlar! Gelinen nokta itibari ile Belediye Başkanı Serdal Sandal’ın karnesi sınıfta kaldı.” ifadelerini kullandı

EGEDESONSÖZ - AK Parti Bayraklı İlçe Başkanı Halil Polat, kahvaltılı basın toplantısı düzenledi. Bayraklı Belediye Meclisi’nin AK Partili üyelerini Bayraklı Öğretmenevi’ndeki kahvaltıda bir araya getiren Başkan Polat, Belediyenin 15 aylık çalışma sürecini değerlendirdi. Son üç ayın pandemiyle geçtiğini belirten Başkan Polat, “Aslında bir yılı değerlendiriyoruz. Başkan Serdar Sandal’ın yaptıklarını ve yapmadıklarını çok yakından takip ediyoruz” dedi.

VERDİĞİ SÖZLERİ TUTMADI
“31 Mart seçimlerinde göreve gelen Sayın Başkan Serdar Sandal, seçim döneminde neler vaat etti, neler bu zamana kadar vücut buldu?” diye başlayan AK Parti Bayraklı İlçe Başkanı Halil Polat, şunları söyledi:

“Her mahalleye taziye evi yapacağız demiş. -24 mahalleye 24 masal evinden bahsetmiş ki bunu 2 yıl içinde tamamlayacağı sözünü vermiş.

Her mahalleye çocuk parkı yapacağız, demiş. Kültür Merkezi açacağını söylemiş. Muhtarlık binalarının yenileceğini ifade etmiş. Doğançay’ın, Çocukve Gençlik Köyü olacağına söz vermiş. Demiş de demiş! Vizyon projesi olarak da Bayraklı’yı Dünya Çocuk ve Gençlik Kenti yapacağından bahsetmiş.

Elbette bizlerde biliyoruz ki, tüm bunların bir yıl içerisinde yapmasını beklemiyoruz. Ancak geçen 1,5 yıllık süre içerisinde yapılanlar bizlere gelecek açısından ciddi veriler ortaya koyuyor. Üzülerek söylüyorum ki, verilen sözlerden hayata geçmiş, somut olarak gösterebileceğimiz bir durum söz konusu değil. Ve biz, 1.5 yıllık süreçten görüyoruz ki, gelecek 3.5 yıl içinde bir umut göremiyoruz. Sayın Başkan’ın icraatlarını değerlendirme yapmak isterdik ama değerlendirecek bir icraat yapmadığı için bu konuda söze bile gerek yok.”

BOY BOY REKLAM YAPIYOR
Başkan Sandal’ın, koltuğa oturur oturmaz boy boy reklamını yapmaya başladığını, her platformda tasarruf ve borç ödeme konularını konuştuğunu belirten Başkan Polat, “Başkan Sandal, diyor ki, Bayraklı Belediyesi’nde müthiş israf var. Bayraklı Belediyesi ciddi borç yükü altında. Basına poz vermeyi seven Başkan Sandal, makam arabasını iade ediyor daha uygun bir araca bindiğini, müdürlerin altındaki araçları kaldırdığını, sırf makam araçlarından 1 milyon lira ve diğer birimlerle birlikte aylık 60 bin lira yakıtta tasarruf yaptıklarını söylüyor ve bunu haber yaptırıyor.

Peki daha sonra ne mi oluyor? Başkan Sandal, 5 ay sonra daha lüks bir araç alıyor kendine ve onu kullanmaya başlıyor.  Göreve gelir gelmez basına mütevazi araçla poz verdikten sonra rahat rahat lüks aracını kullanmaya başlıyor” diye konuştu

YAKIN MASRAFI 1 MİLYON TL ARTMIŞ
Başkan Serdar Sandal’ın akaryakıtta tasarruf sağladıklarını iddia ederken, rakamları çarpıttığını öne süren Polat, sözlerini şöyle sürdürdü: “2018 yılında yakıt masrafı 2 milyon 170 bin lira iken; 2019 yılında bu rakam 3 milyon 369 bin liraya yükselmiş. Yani 1 milyon 198 bin lira fazla harcanmış. Gerçekçi olalım, dünde burada israf vardı, bugün de israf var. Maalesef yarın da israf olacak.  Tasarruf söylemleri ise sadece gazete manşetlerinde kaldı, eyleme geçen hiçbir tasarrufu görmedik. Sayın Başkan tasarruf yapmadı diyemeyiz, haksızlık olur. Nerede yaptı bu tasarrufu? Halka hizmet konusunda bol bol tasarruf yaptı! Nasıl yaptı peki? 2018 yılı sermaye giderleri 17 milyon 807 bin lira iken; 2019 yılı sermaye giderleri 7 milyon 247 bin liraya gerilemiş. Burada 10 milyondan fazla tasarruf yapmışlar! Yani hizmet üretememişler, yatırım yapamamışlar.”

“Sayın Başkan, sık sık ciddi borç ödemelerinden bahsediyor; bazen 30 milyon, bazen 40 milyon, bazen de 50 milyon borç ödemesi yaptıklarını söylüyor. Kendi hesaplarına göre borçların 4’te birinin ödenmiş olması gerekiyor. Baktığımızda 2018 yılı faiz gideri 9 milyon lira iken; 2019 yılında bu faiz gideri neredeyse 2 katı artış göstererek 16 milyon liraya yükselmiş. Gerçekten çok ilginç; hem bir taraftan borç ödemesi yapılacak hem de diğer yandan faizi giderleri artacak. Bunun açıklamasını çok merak ediyoruz.

Sayın Başkan, Meclis üyelerine ise turist gibi görüyor. Meclis Üyelerinin, Bayraklı halkı tarafından seçildiğini unutmamalı. Ayrıca Başkan Sandal’a tavsiyemiz, Belediye birimlerinde dolaşırken, belediye çalışanlarına bir günaydını, bir merhabayı çok görmesin. Her biri, özellikle pandemi döneminde, canhıraş bir şekilde Bayraklı’ya hizmet etti. Bir gülümsemeyi, çalışan emekçi kardeşlerimizden esirgemesin. Kendi personeline bu şekilde yaklaşım sergileyen bir Belediye Başkanı’nın vatandaşa nasıl yaklaşacağını sizin takdirinize bırakıyorum.”

MECVUTLARI KORUSUN, YETER
Başkan Sandal’ın, seçim sürecinde verdiği vaatleri yerine getirmek için hala harekete geçmediğini belirten AK Parti Bayraklı İlçe Bakanı Halil Polat, “Serdar Sandal, sınıfta kaldı” dedi. Polat, şunları söyledi:

“Biz artık Sayın Başkanın vaatlerini yerine getirmesini bile geçtik geçmiş dönemde yapılan işlerin muhafaza edilmesini istiyoruz. Parklar tahrip oluyor, onların düzenlenmesi, eski haline getirilmesi bile artık zor hale geldi. ayın Belediye Başkanı’nın seçim döneminde verdiği vaatleri yerine getirmek için harekete geçmediğini, göreve başladığı günlerde yaptığı PR çalışmaları kapsamında tasarruf tedbirlerini yerine getirmediğini, tam aksine israfın geçen döneme göre daha da arttığını görebiliyoruz. Bayraklı’nın temel sorunlarının giderilmesi için bir kazma bile vurulmazken, konserleri eksiksiz yerine getirmeleri, hizmet üretmek yerine hizmet de tasarruf ettiklerini söyleyebiliriz. Gelinen nokta itibari ile Belediye Başkanı Serdal Sandal’ın karnesi sınıfta kaldı. Biz Cumhur İttifakı olarak, Bayraklı halkının bize verdiği oylara sahip çıkarak, Bayraklı için, hemşehrilerimiz için çalışmaya, yapıcı muhalefet görevini sonuna kadar yapmaya devam edeceğiz. Belediye Başkanının verdiği sözlerinin takipçisi olmaya, yapmadığı işleri dile getirmeye devam edeceğiz.”