GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Engin ÖNEN
YAZARLAR
8 Mayıs 2024 Çarşamba

Yumuşama mı, oyun kurmak mı?

Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in görüşmesi ve bu görüşmeden çıkan olumlu mesajları, olumlu karşılayanlar olduğu gibi buna kuşkuyla bakanlar da az değil.

Bu görüşmeye olumlu bakanların ağırlıklı olarak Saray iktidarı siyasetçileri ve gazetecileri olması dikkat çekici. Bunlar genellikle, siyasette yumuşama ihtiyacına dikkat çekiyorlar. Yirmi yıl gecikmeyle.

Başka bir ülkede Cumhurbaşkanı/iktidar partisi başkanı ile ana muhalefet liderinin görüşmesi çok kayda değer bir haber değeri taşımaz. Oysa bizde bu olağanüstü bir gündem oluşturdu. Çünkü kutuplaşmaya dayanarak iktidarını sürdüren ve seçmenini konsolide eden Erdoğan, son seçimden sonra birden taktik değişikliğine gitti.

Çünkü aynı siyaset oyunu miadını doldurmuş bulunuyor. Bunda ısrar etmek, iktidara veda etmek anlamına geliyor. Bu erimeyi durdurmak için Erdoğan yeni bir oyun deniyor. Bu oyunun seçmene yönelik mesajı olduğu gibi, birinci parti haline gelen CHP’nin ilerleyişini durdurmaya yönelik bir hamle de olduğu konusunda yaygın bir kanaat bulunmaktadır.

Özellikle Özgür Özel’i muhatap alıp, İmamoğlu ve Yavaş’ın siyasi başarısını gölgede bırakmaya yönelik bir hamle olduğu izlenimini vermektedir. Bu iki siyasetçi (İmamoğlu ve Yavaş), sadece şehirlerinde değil, ülke genelinde desteklerini artıran bir performans göstermişlerdir. Ve bu özellikleri ile Erdoğan’ın korkulu rüyası siyasetçilerdir.

Siyaset oyununu en iyi oynayan liderlerin başında kuşkusuz Erdoğan gelmektedir. Erdoğan’a alternatif diğer bir oyun kurucu niteliklere sahip siyasetçi, kuşkusuz İmamoğlu’dur. CHP’deki genel başkanlık değişiminde, seçim kampanyasında ve belediyedeki kadrolaşmasında bunun ipuçlarını net olarak görebiliyoruz.

Erdoğan bu yumuşama görünümlü hamleler ile aynı zamanda ülkenin can yakıcı sorunlarını gündemden düşürüp, ilgiyi bu görüşmeye çekmeyi başarmıştır. Eğer bu oyuna karşı hamle gelmezse önümüzdeki günlerde Anayasa ve sistem tartışmaları da beraberinde gelebilir.

Sağduyu sahibi herkesin bildiği ve gördüğü gibi, şu anda siyasetin birinci öncelikli konusu yoksulluk ve geçim sıkıntısıdır. Bunun yanı sıra sığınmacılar ve hukuksuz tutuklular sayılabilir.

Erdoğan’ın oyununa karşı hamle, eğer, bu gerçek ve can yakıcı sorunlar üzerinden müzakere veya mücadele ile değil de, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Anayasa ile sistem değiştirme tartışmalarına yönelirse, o zaman bu oyun başarıya ulaşacaktır.

Bu oyunu bozacak hamlelerin gelip gelmeyeceğini önümüzdeki günlerde Özgür Özel’in hamlelerinden anlayacağız.