GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Muhittin AKBEL
YAZARLAR
12 Ocak 2022 Çarşamba

Türk ziraatında İzmir’in farkı!

10 Ocak, Dünya Çalışan Gazeteciler günü olarak biliniyor.

Aynı gün, Dünya Ziraat Mühendisleri Günü olarak da kutlanıyormuş meğer!

Biz gazetecilerin günü çeşitli etkinliklerle kutlandı da…

Ziraat Mühendisleri’nin günü kutlamaları pek görülmedi, duyulmadı.

Bu konuyla ilgili olarak, CHP İzmir Milletvekili, aynı zamanda Yüksek Ziraat Mühendisi, Ziraat Mühendisleri Odası eski Başkanı, Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’dan bir gönderi aldım.

Kamil Bey, sağolsun önce Çalışan Gazeteciler Günümü kutlamış, ardından 10 Ocak’ın Ziraat Mühendisleri açısından önemine değinmiş.

Çok kıymetli bilgiler içeren o gönderiden bazı satır başlarını sizlerle paylaşacağım.

10 Ocak 1846’da, İstanbul’da Ayamama çiftliğinde başlayan ilk tarım eğitiminin ilk günüymüş meğer!

Ziraat Mühendisleri Odası, genellikle Ziraat Fakülteleriyle birlikte yıllarca bu günü “Tarım Eğitiminin yıldönümü” olarak kutlamış.

10 Ocak’la başlayan hafta, Tarım Haftası olarak, panel, konferans, kültür sanat etkinlikleriyle kutlanırmış.

10 Ocak’ın, Dünya Ziraat Mühendisleri Günü olarak kutlanmasının nereden ve nasıl başladığını araştırmış ama bir sonuca ulaşamamış değerli vekilimiz...

“10 Ocak’ın Dünya Ziraat Mühendisleri günü olarak kutlanmasını bir türlü anlayamıyor ve herhangi bir dayanak da bulamıyorum” diyor değerli vekilimiz ve ekliyor:

“Eğitim sonucu yetişen Ziraat Mühendislerimize böylesi bir günün atfedilmesini anlıyor ve saygı duyuyorum. Hatta hoşuma da gidiyor. Çok araştırdım ama 10 Ocak’ta dünyada kutlanan böyle bir güne hiçbir yerde rastlamadım. Kaldı ki dünyada tek bir tanıma giren Ziraat Mühendisliği kavramı da yok. Ancak çok çeşitli sosyal medya paylaşımlardan da anladım ki, yukarıda bildirdiğim bağlamda giderek yaygınlaşan bir bilgi kirliliğinin olduğunu bildirmek gereğini duydum.”

Kamil Bey, bu duyguların ardından kutlamayla ilgili şu notu düşmüş:

“Ülkemizde, ‘tarımsal üretimin bilimsel ve teknik bilgi ile geliştirilmesi’ düşüncesinin eyleme dönüştürüldüğü ve Ayamama ile başlatılan serüvenin 176. yılını kutladık ve sonsuza dek kutlayacağız.”

***

Bundan 176 yıl önce, 10 Ocak 1846 tarihinde İstanbul Yeşilköy‘de bulunan Ayamama Çiftliği‘nde, o zamanki adıyla "Ziraat Mektebi" olarak kurulan ve tarih kayıtlarımıza göre ilk zirai eğitimin burada yapıldığını hatırlatıyor Prof. Sındır…

Kurulan bu ilk Ziraat okulunu takip eden süreçte, 1893 yılında "Halkalı Ziraat ve Baytar Mektebi", kayıtlara göre "Baytar Sınıfı"nın sonradan İstanbul‘a taşınmasıyla zirai ağırlıklı olarak 1928 yılına kadar ülkemize çok değerli tarım uzmanı kazandırmış.

Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, daha sonra, bugünkü şekliyle Ziraat Fakültelerinin ilki olan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin1933, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin de 1955’te eğitime başladığını hatırlatıyor.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde yıllarca hocalık yapan Prof. Sındır, İzmir’in bu güzide okuluyla ilgili de çok kıymetli bilgiler veriyor.

Mesela, Ege Üniversitesi kampus alanındaki Yeşil Köşk, İzmir’in ilk Ziraat Mektebi’ymiş.

Yeşil Köşk, öğrencilere dar gelince…

Okul, bugün Bilgisayar Mühendisliği bölümünün kullandığı binaya taşınmış.

Alsancak’taki Gazi İlkokulu ile aynı mimar tarafından, bire bir aynı projeyle yapılan bugünkü Bilgisayar Mühendisliği binasını, o gün itibariyle Yüksek Ziraat Enstitüsü olarak hizmete açan da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün olduğunu öğrendik.

Bu binanın, aynı zamanda Ege Üniversitesi’nin ilk rektörlük binası olduğunu da yazmış Kamil Bey.

***

Durun, daha bitmedi.

Ziraat denince İzmir’de ilk akla gelen ilçe olan Bornova, zirai eğitim ve araştırmalarının başkenti olmuş.

Bunu da nereden anlıyoruz?

Ziraat Mektebi’nin kuruluşuyla başlayan tarımsal araştırma ve eğitim serüveni, Yüksek Ziraat Enstitüsü ile devam etmiş.

Daha sonrasında zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, Veterinerlik Araştırma Enstitüsü, Ege Üniversitesi’nin kurucu fakültesi olan Ziraat Fakültesi, İl Tarım Müdürlüğü, Devlet Su İşleri kurumlarına ev sahipliği yapmış bir ilçe Bornova…

***

Böylece Ziraat Mühendisliği ve ziraat eğitiminin tarihiyle ilgili bir güzel bilgilenmiş olduk.

Türk ziraatında İzmir’in ne denli önemli misyonlar üstlendiğini gördük.

Verdiği bilgilerden dolayı CHP İzmir Milletvekili, Yüksek Ziraat Mühendisi Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’a teşekkür ediyorum.

10 Ocak’ta mesleğimiz gazetecilikle ilgili günümüzü kutlarken Ziraat Mühendisleri’nin gününü kutlamayı unuttuk.

Gecikmeli de olsa, tüm Ziraat Mühendislerimizin gününü kutluyorum.