GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ahmet Aydın AKANSU
YAZARLAR
7 Ağustos 2018 Salı

O zaman BATSIN BU DÜNYA!!!

Çevre yazılarımı yakından takip eden Asuman Açıkgöz adlı facebook takipcim

“KÜRESEL ISINMA RAPORUNDA BİLDİRİLENLER BİR BİR ÇIKIYOR” yazıma

“Çevre ile ilgili yazılar yazıyorsunuz insanların duyarlılığını görebiliyor musunuz? şeklinde bir mesaj yazmış.

Ben de yanıt olarak “Asuman Hanım çok önemli kir konuya değinmişsiniz. Bizim insanımızda okumak yok, sadece BEĞENİ tuşuna basma alışkanlığı var. Televizyonlarda bakın kenti yöneten VALİLER, BELEDİYE BAŞKANLARI ormanların yok edilerek beton yığınlarına çevrildiğinden şikayet ediyorlar. O zaman batsın bu dünyaaaa” yanıtını verdim.

Dün gece TV kanalarından Rize’nin sel sularına yenik düştüğünü, derelere dahi apartmanlar yapıldığını şaşkınlıkla dinlerken Vali Erdoğan Bektaş’ın doğanın katledilmesinden, beton yığınlarından dert yanmasına bir o kadar daha  şaşırdım. Bir an aklıma kentleri kimler yönetir sorusu takıldı. Vali ve Belediye Başkanları değil mi? O zaman Vali ve Belediye Başkanlarının dert yanma hakkı var mı? Siz söyleyin.

Herkes aşırı sıcaklardan, orman yangınlarından, kuraklıktan, sellerden, fırtınalardan dert yanıyor. Peki bunların neden kaynaklandığını bilen var mı?

KÜRESEL ISINMA yani dünyanın aşırı derece ısınması. Sebebini Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği (IPCC) raporunu hazırlayan 257 bilim insanı açıklıyor; “YÜZDE 98 İNSAN KAYNAKLI”

Yani aşırı nüfus artışı, aşırı sanayileşme, ormanların yok edilmesi, kentlerin beton yığınlarına teslim edilmesi, doğal kaynakların korunamaması, aşırı lüks yaşam hırsı…

Bilim adamlarının dilinden rakamlar vermek gerekirse yüzde 49 ile gereksiz ve sorumsuzca elektrik tüketimi, sanayileşme yüzde 23, ormanların yok edilmesi yüzde 14 ve yanlış tarım çalışmaları yüzde 12…

HER BİREYİN YAPMASI GEREKENLER VAR

Sadece ve sadece 5 şeyi uygulasanız yeterli olur.

**Gereksiz elektrikleri söndürün.

**Kullanılmayan cihazları fişten çekin.

**Fosil yakıtlar (Odun, kömür, petrol, doğalgaz) mümkün oldukça az kullanın.

**Gereksiz ve aşırı tüketimden kaçının.

**Evinizde ve işyerinizde (Kağıt, karton, plastik, şişe, teneke, metal) geri dönüşümü uygulayın.

**Ormanları çoğaltın

İşte o zaman aşırı sıcaklar, kuraklık, seller ve fırtınalardan kurtuluruz.