GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ender ALDANMAZ
YAZARLAR
30 Ekim 2021 Cumartesi

Deprem mağduru bir kedi ile geçen 1 yıl

Kimisi canını kaybetti, kimisi acıları ile yaşam savaşını kazanmaya çalıştı. Ama birçoğumuzun hayatında hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Enkaz altında ölüm-kalım savaşını kazanan canlardan bir tanesi de evimizin yeni üyesi Rocky oldu.

Hayvansever ama özellikle kedisever bir eşiniz var ise her hafta muhakkak konunun dönüp dolaşıp eve bir canlının alınmasına döner. Bir canlıyı doğasından koparıp evin üyesi yapılması konusu hep karşı çıktığım bir konu olmuştu. Ancak en büyük hayallerinden birisi eve bir canlının alınmasını isteyen bir kadına fazla direnebilmeniz de o kadar kolay değil. Mağdur bir hayvanı sahiplenmemiz durumunda bunu kabul edebileceğimi söylediğinde ise havalara uçmuştu.

Ve o kara gün… Sadece 16 saniye sürdü… Sonrası siren sesleri, koşuşturmalar ve beton bloklar arasında yardım çığlıkları… Bir canı kurtarmak için verilen olağanüstü çaba… Saatler ilerledikçe azalan umutlar ve kurtarılan canlar… Hayat tam da umudun yitmeye başladığı anda başlıyordu.

ŞOKA GİRMİŞ BİR HAYVANIN GÖZLERİNE İLK KEZ BAKIYORDUM
Artık gece 12’den sonra belirli aralıklarla uyanıp haber sitesini güncellediğim bir sıra enkazdan sağ kurtarılmaya başlayan can dostlar çıkmaya başlamıştı. Ve bu kedilerin orada bulunan en yakın klinikte tedavi altına alındığını görünce aklıma eşime getirdiğim öneri geldi. Ve hemen onu aradım. Torbalı’dan Alsancak’a adeta uçarak geldi. Sonrasında Bayraklı’da bulunan veterinere gittiğimizde günlerdir doğru dürüst uyumamış ve bir canı daha kurtarmak için çabalayan veteriner arkadaşlarımızla buluştuk. Son derece duyarlı İzmir halkı çıkan her canı sahiplenmişti bile. Ve sadece bir tane kalmıştı. Enkazdan sadece 3 saat önce çıkarılmıştı. Toz toprak içerisindeydi. Şoka girmiş bir hayvanın gözlerine ilk kez bakıyordum. Veteriner arkadaşımız ‘ölebilir, 3 gün bizde kalsın. Sonra sizi arayalım’ dediler. 3 günün sonunda beklenen telefon gelmişti.

Kuzenimin aracıyla yeniden Bayraklı’ya gelmiştik. Enkaz kaldırma çalışmaları artık bitiyordu. Ve evin yeni üyesi ile ilk yolculuğumuzu evimize doğru yapıyorduk. Eşim Bedriye’nin mutluluğu ise gözlerinden okunuyordu.

Adaptasyon sürecini çok hızlı atlattık. Kafamızın biraz yan gezmesini anlayamadık. Uzun süre stres yaşamasına bağlanıldı, gerekli tedavileri yapıldı ve normale döndü.

*Egedesonsöz'ün çalışmalarını sabote eden Rocky

ÖĞRENCİ EVİNE DÖNDÜK
Dönmek ne kelime… Henüz yavru olması sebebiyle her şeye meraklı Rocky, evde fırtına gibi esmeye başladı. Gerçekten de hiçbir şey artık bizim için eskisi gibi değildi… Bardak, çanak derken evdeki aksesuarlarımızda Rocky’nin patilerinin hedefi haline gelmeye başladı. İki yıllık evli olmamıza rağmen bütün her şeyi ortadan kaldırınca adeta öğrenci evi haline dönmek durumunda kaldık.

*Evdeki anaerkil düzene hızla adapte olan Rocky

OTOPARK MAFYASI BOZMASI KEDİLERİN EVİN ETRAFINI SARMASI
Sonraki aylar ise Rocky’nin çiftleşme isteği sebebiyle ortaya çıkan gürültü konusu apartmanın da gündemine geldi. Evin etrafından otopark mafyası bozması kedilerin de dahil olması ile binamızın önünde karşılıklı bağrışmalar söz konusu oldu. Fazla duyarlı olmamız ve hayvanın doğasını yok etme kararı almak istememiz sebebiyle apartmandaki gerginlik havası –aşağıdaki kedilere sıcak su atılması sureti ile- hissedilir derecede artıyordu. Apartmandaki komşularımızın da iyi niyeti ile birkaç günlük krizin ardından kısırlaştırma konusuna ikna olduk ve büyük bir beladan kendimizi kurtarmış olduk.

*Ülkedeki güncel gelişmelere göre konumlanan Rocky

MİSAFİRLERİ UYANDIRMA SERVİSİ VE ABDURRAHMAN ÇAVUŞ VOLTASI
İlerleyen haftalarda ise Rocky tam anlamıyla kendisini evin sahibi, bizi de misafir olarak tanımlamaya başladı. Eve gelen ama özellikle yatılı gelen misafirlerimize gösterilen tavır maalesef hiç hoş olmadı. Son olarak ise gecenin körü misafir odasının kapısını patileri ile çalıp odada Tatar Ramazan’daki Abdurrahman Çavuş gibi volta attıktan sonra geri döndüğünü de söylemek gerekir.

*Kalabalık ev protestosu

EVDEKİ GİZLİ HAZİNE: BUZDOLABI ALTI
Günler ilerledikçe evde bazı eşyalarımızın azaldığını hissetmeye başladık. Eşimin işi gereği kaleme ve silgiye fazlaca ihtiyacı var. Geceleri üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerinin gönderdiği soruları yanıtladığı esnada gözümün önünde giden kalem ve silginin buzdolabının altına doğru istikamet alması ile kafamızda çanlar çalındı. Buzdobalını çektiğimizde ise Rocky’nin 6 aylık hazinesi ortaya çıkmış oldu. Silgi, kalem tamam ama makyaj malzemelerini dolaptan ne ara götürdün be birader?

*Beşiktaş'ın sol beki Rıdvan'a pati atan Rocky

Kısacası Rocky’nin yaptıklarını buraya yazmaya kalksam saatler sürer. Kedi besleyen arkadaşlarımın anlattığı 3-4 yaş bandına gelindiğinde hareketlerinin durağanlaşacağı yönünde… Ama çıtayı çok yükseltti. Bu bana pek inandırıcı gelmiyor. İsminin hakkını veren İtalyan Aygırı, 1 yılda bizi resmen Apollo Creed’e çevirdi. İçgüdülerinde hep kazanmak olan bir canlı ile aynı yeri paylaşmanın o kadar da kolay olmadığını da belirtmem gerekir.

*Göztepe galip gelince Rocky

Bazı arkadaşlarımız bir canlı ile aynı evi paylaştığımıza çok sevinirken bazıları da başımıza iş açtığımızı düşündü. Bir cana sahip çıkmaktı belki, belki de eşinin hayalini gerçekleştirmek isteyen bir adamın hikayesiydi. Ama iyi ki de yaptık.

*Tek aşk Vera

Ama şu bir gerçek… Bizim için 30 Ekim’den sonra hiçbir şey eskisi gibi olmadı.