GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Abdi KARAGÖZOĞLU
YAZARLAR
5 Haziran 2019 Çarşamba

Buca'ya tramvay ve İstanbul seçimi

Habertürk'teki yazımda yarım milyon nüfusa sahip Buca'nın trafik sorununu dile getirerek "Dokuz Eylül Üniversitesi Kampüsü'ne de ev sahipliği yapan Buca, çevre yolu ile adeta hapsedilmiş durumda. Her gün on binlerce öğrencinin eğitim gördüğü ilçenin çevre yolu girişi acil genişletilmeli; hatta yeni giriş-çıkışlar sağlanmalı" demiştim.

Çağrım siyasiler ve kenti yönetenler tarafından hemen yanıt buldu.

Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina koordineli bir çalışma ile kısa sürede çevreyolunun Buca girişini genişlettirerek yaşanan çileyi sonlandırdılar.

Sağolsunlar, varolsunlar.

AK Parti Milletvekili Mahmut Atilla Kaya ise "Konunun takipçisiyim. Yakın zamanda Buca'ya çevre yolundan ikinci bir giriş olacak" sözü verdi.

Sonrasında proje aşamasında tekrar görüştüğüm Kaya, Karayolları'nın çalışmalara başladığını müjdeledi.

Nitekim, birbuçuk yıl gibi kısa bir sürede çevre yoluna Buca'dan ikinci giriş-çıkış tamamlandı ve trafiğe açıldı.

Emeği geçenlere, başta milletvekili Mahmut Atila Kaya olmak üzere, Bucalılar adına çok teşekkür ediyorum.

***

Peki bölgenin trafik trafik çilesi tamamen bitti mi?

Tabi ki hayır. 

Aziz Kocaoğlu'nun yatırımını başlattığı Ufuk Mahallesi ile Halkapınar arasındaki en uzun kent içi tüpgeçitli yol projesinin tamamlanması; 

Yine projesi Ankara'da onay bekleyen üçyol-Bucakoop metro hattının bitirilerek hizmete girmesi;

Şirinyer-Eğitim Fakültesi arasında atıl duran 4 kilometrelik eski tren yolunun da tramvay hattına dönmesi şarttır.

8 yıl önce..

Kocaoğlu'nun "Verin buraya tramvay hattı yapayım" teklifini Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD yetkilileri "Gerekirse biz yaparız" diyerek reddetti.

Hala tek bir çivi çakılmadı.

 

Sonuç olarak;

"Hizmet odaklı siyaset" sözü veren AK Parti'nin yeni İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ve AK Partili vekiller 4 kilometrelik yol için devreye girse, 

Büyükşehir'in yeni Başkanı Tunç Soyer İzmir'in güneyine tramvay hattı yapsa, üniversitelilerin çilesi sona erse fena mı olur.

-------------------------------------------

HÜKÜMETTE REVİZYON, EYLÜLDE KURULTAY

İzmir'in trafik gümdemine ara verip yazıya partilerin ana gündemi, "23 Haziran'daki İstanbul seçimi" ile devam edelim.

- AK Parti teşkilatları bu kez işi sıkı tutuyor. Hemşeri dernekleri üzerinden ailelerle birebir temas kurarak Binali Yıldırım'ın seçilmesi halinde İstanbul'a hizmet yağacağı anlatılıyor.  İzmir'de 31 Mart seçimlerinin Büyükşehir adayı Nihat Zeybekci için kerhen sahaya inen bir çok AK Partili, İstanbul'da gönülden kapı kapı dolaşıyor. 

- CHP, milletvekilleri başta olmak üzere parti örgütlerini İstanbul için alarma geçirdi. Tüm belediye başkanları İstanbul'a çıkarma yaparak eksikleri ve talepleri yerinde gördü; imkanları seferber etti. Ekrem İmamoğlu'nun seçilmesi için koordineli olarak çalışan CHP'de de bayram sonrası hemşeri dernekleri atağı başlayacak.

Her iki partide seçim sonuna kadar başka bir konunun konuşulmaması talimatı mevcut. Ancak buna rağmen Ankara kulisleri oldukça hareketli.

- Çok seslilikten taviz vermeyen CHP'liler, olası bir seçim yenilgisi halinde partinin başına İmamoğlu'nun geçeceğini söylüyor.

- AK Parti'de ise erken kurultay söylemleri yüksek sesle dillendirilirken toplantının eylül ayında olacağı belirtiliyor. Yani, 31 Mart seçiminde oy kaybı yaşandığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partide ciddi bir değişime gitmesine kesin gözüyle bakılıyor. Beklenti; yepyeni bir MKYK ile yola devam etmek. 

- Ayrıca İstanbul seçimi nedeniyle ötelenen Kabine değişiminin de 23 Haziran'dan sonra gerçekleşmesi olası. İzmir Büyükşehir'e aday olan, ancak seçilmemesine rağmen partisi adına oy artışı sağlayan Nihat Zeybekci'nin de yeniden bakan olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

- Kulislerde dillendirilen bir başka iddia ise Erdoğan'ın AK Parti Genel Başkanlığı'nı bırakacağı şeklinde. Bu uygulama ile hem "Partili cumhurbaşkanı" eleştirileri nedeniyle yaşanan oy kayıplarının önüne geçilecek, hem de parti ile hükümet arasındaki koordinasyon dizayn edilecek.

Kulislerde bu olasılık için de partinin başına geçecek adaylar zikrediliyor, "Favori Berat Albayrak, plase Süleyman Soylu, sürpriz Binali Yıldırım" şeklinde.

SONSÖZ: 

Yola yalnız çıkarsan hızlı gidersin. Arkadaşlarınla çıkarsan çok uzaklara gidersin.